Share this article

print logo

High school scores & schedule (March 7)

High schools

Boys basketball

CHSAA PLAYOFFS

Class A final

Sunday, March 13 at Villa Maria

Canisius vs. Msgr. Farrell, 2:45 p.m.

Class B final

Sunday, March 13 at Villa Maria

Nichols vs. Salesian

NYSPHSAA SEMIFINALS

Class A

Saturday at Glens Falls Civic Center

Williamsville South vs. II-Troy, 9 a.m.

Class B

Friday at Glens Falls Civic Center

Olean vs. II-Hudson, 6:15 p.m.

Class C

Friday at Glens Falls Civic Center

Middle Early College vs. VII-AuSable Valley, 1:30 p.m.

Class D

Friday at Glens Falls Civic Center

Panama vs. VII-Moriah, 10 a.m.

Girls basketball

MONSIGNOR MARTIN FINALS

Sunday at Villa Maria College

Class A

Cardinal O’Hara 77, Sacred Heart 46

Sacred Heart 14 8 12 12 - 46

O’Hara 30 15 20 12 - 77

SACRED HEART (18-8): DiFrancesco 2, Hore 12, M. Ryan 10, Sippel 2, Tomm 2, Young 18

O’HARA (24-2): Dickson 3, Edwards 2, Harrison 1, Hemphill 22, Johnson 5, A. Parker 13, S. Parker 8, Scott 4, Sommerville 2, Zeigler 17

3-point goals: Dickson, A. Parker 2, S. Parker 2, Zeigler

Class B

St. Mary’s/Lanc. 44, Nardin 36

St. Mary’s 14 14 9 7 - 44

Nardin 8 14 9 5 - 36

ST. MARY’S/L (11-13): Bish 6, Hamilton 11, Kowalewski 6, Wipperman 6, Zajac 6, Zanghi 7, Kruse 2

NARDIN (5-14): Adams 1, Hartnett 10, Herman 6, Karas 4, Marks 3, Raccuia 2, Scello 4, Spira 6

3-point goals: Hamilton, Hartnett 2, Marks

All-Monsignor Martin teams

Class A: Co-MVPs: Summer Hemphill (O’Hara) and Anndea Zeigler-11 (O’Hara). First Team: Olivia Balys (Mount Mercy), Kathleen Ryan (Sacred Heart), Sarah Young (Sacred Heart), Lindsay Hogan (Nichols), Cori Dickson-11 (O’Hara).

Class B: MVP: Emily Miller (Christian Central). First Team: Caroline Zanghi-9 (St. Mary’s/Lanc.), Marina Campbell (Niagara Catholic), Alex Hartnett-11 (Nardin), Melissa Whisker (Niagara Catholic).

CHSAA CHAMPIONSHIPS

Class AA semifinals

Friday at St. John Villa, Staten Island

Cardinal O’Hara vs. Msgr. Scanlan (Bronx), 7 p.m.

Final: 5 p.m. Saturday at St. John Villa

Class A semifinals

Friday at Holy Trinity, Long Island

Sacred Heart vs. Notre Dame (Staten I.), 6 p.m.

Final: 3 p.m. Saturday at St. John Villa

Class B semifinals

Friday at Monsignor McClancy, Queens

St. Mary’s/Lanc. vs. Convent of Sacred Heart, 5 p.m.

Final: 1 p.m. Saturday at St. John Villa

NYSPHSAA SEMIFINALS

Class AA

Friday at Hudson Valley CC

Wmsv. North vs. II-Shenendehowa, 6:15 p.m.

Class D

Saturday at Hudson Valley CC

Panama vs. II-Fort Edward, 9 a.m.

Boys hockey

NYSPHSAA SEMIFINALS

Division II

Saturday at HarborCenter

Kenmore East vs. VII-Lake Placid, 5:15 p.m.

NYS Club Championship

at Jamestown Savings Bank Arena

Pure Division

Semifinals

Starpoint 3, Bellmore Merrick (L.I.) 2

Depew 4, St. Joe’s 3

Championship

Starpoint 4, Depew 1

Mixed Division

Semifinals

Dunkirk/Fredonia 3, Locust Valley (L.I.) 2 (2OT)

Iroquois/Alden 5, Levittown (L.I.) 3

Championship

Dunkirk/Fredonia 4, Iroquois/Alden 1

There are no comments - be the first to comment