Share this article

print logo

Women’s College Basketball schedule & scores for March 3

Women’s Basketball

WESTERN NEW YORK

Akron 62, UB 49

BUFFALO (15-13, 7-10): Morrison 3-6 2-4 8, Oursler 5-9 0-0 10, Reid 3-13 0-0 7, Smith 6-24 0-0 15, K.Ups 0-4 0-0 0, Bade 0-0 0-0 0, Wilkins 0-2 0-0 0, Suchan 1-5 0-0 3, Scheper 0-0 0-0 0, Moss 3-9 0-0 6. Totals 21-72 2-4 49.

AKRON (16-12, 10-7): Burry 3-4 3-5 9, Gibson 3-4 1-4 9, Barilla 0-1 0-0 0, Brown 6-13 8-10 20, Plybon 7-20 3-6 21, Ball 1-3 0-0 3, Sefcik 0-0 0-0 0, Hung 0-0 0-0 0, Scipio 0-0 0-0 0, Ricketts 0-3 0-0 0, Piper 0-2 0-0 0. Totals 20-50 15-25 62.

Halftime—Buffalo 29-24. 3-Point Goals—Buffalo 5-26 (Reid 1-7, Smith 3-12, K.Ups 0-3, Wilkins 0-2, Suchan 1-1, Moss 0-1), Akron 7-20 (Gibson 2-3, Brown 0-1, Plybon 4-14, Ball 1-1, Ricketts 0-1). Fouled Out—Oursler, Smith, Burry. Rebounds—Buffalo 41 (Smith 11), Akron 43 (Brown 11). Assists—Buffalo 9 (Reid 3), Akron 12 (Brown 4). Total Fouls—Buffalo 24, Akron 14. A—529.

CONFERENCE TOURNAMENTS

MAAC Tournament

at Times Union Center, Albany, N.Y.

First round

Thursday, March 3

9-Niagara vs. 8-Canisius, 9:30 a.m.

10-Rider vs. 7-Siena, 11:30 a.m.

11-Saint Peter’s vs. 6-Manhattan, 1:30 p.m.

Quarterfinals

Friday, March 4

Niagara-Canisius winner vs. 1-Quinnipiac, 12:00

Rider-Siena winner vs. 2-Iona, 2:30

Saturday, March 5l

Saint Peter’s-Manhattan winner vs. 3-Marist, 12:00

5-Monmouth vs. 4-Fairfield, 2:30

Semifinals

Sunday, March 6

Niagara-Canisius—Quinnipiac winner vs. Fairfield-Monmouth winner, 11:00 a.m.

Rider-Siena—Iona winner vs. Saint Peter’s-Manhattan—Marist winner, 1:30

Finals

Monday, March 7

Semifinal winners, 2:30

Atlantic 10 Tournament

at Richmond Coliseum, Richmond, Va.

First round

Wednesday, March 2

13-Richmond 70, 12-Davidson 51

11-Massachusetts 81, 14-La Salle 65

Second round

Thursday, March 3

9-George Mason vs. 8-Dayton, 11 a.m.

13-Richmond vs. 5-VCU, 2:00

10-Rhode Island vs. 7-Saint Joseph’s, 4:30

11-Massachusetts vs. 6-Fordham, 7:00

Quarterfinals

Friday, March 4

George Mason-Dayton winner vs. 1-George Washington, 11 a.m.

Richmond-VCU winner vs. 4-St. Bonaventure, 2:00

Rhode Island-Saint Joseph’s winner vs. 2-Saint Louis, 4:30

Massachusetts-Fordham winner vs. 3-Duquesne, 7:00

Semifinals

Saturday, March 5

George Mason-Dayton—G. Washington winner vs. Richmond-VCU—St. Bonaventure winner, 11 a.m.

Rhode Island-Saint Joseph’s—Saint Louis winner vs. Massachusetts-Fordham—Duquesne, 1:30

Finals

Sunday, March 6

Semifinal winners, 12:00