Share this article

print logo

Area bowling for Feb. 17

Area bowling

ABBOTT: Mixed Trios — Tom Baldi Sr. 279-761, Elizabeth Szpara 279-754, Ted Chojecki 749, Dave Evans 741, Steve Dorobiala 737, John Rettig 737. BW’S Cagneys C2 — Tom Nicometo 279-253-770, Bob Lombard 259-714, Buddie Rochelle 276-681, Terry Fickel 675, Jim Dunphy 675.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Mark Jasen 256-747, Troy Koerner 719, Dave Borowski 258-714, Jim Kaczorowski 714, Rich Weber 269-711. BBS Doubles Handicap —

Debbie Artis-Flood 234-257-278-769, Stacey Jackson 226-235-654, Corey Jenkins 268, Charles O’Neil 258. Whitey Kiszewski — Fred Catalano 696, Shawn Gordon 682, Paul Korn 255, Leon Sojka 288-257-746, Tim Wangler 300-740.

BROADWAY: Ingersoll Rand — Alan Henderson 268-719, Peter Hapeman 258-698, Ed Brook 267. CPD — Mike Sebastiano 268-699, Jason Jedd 258, Kim Hoerner 640. Monday Night Out — Tony Dolan 258-288-258-804, Chill Holliday Jr. 263-278-787, George Ramos 278-739, Jim Young 288-733, Greg Pienkowski 289-731, Danieele Dolegala 249-656, Beth Karolewski 227-625, Tiffany Lindstrom 278.

CHICKS: Hi-Tech Services — Josh Azzarella 700, Bob Paterson Jr. 692, George Majkut 684, Craig Chaplin 675, Rob Catalina 258.

CLARENCE: Berghold Electric — Ken Duke 266-744, Steve O’Dell 254-739, Alex Petrie 289-726, Dan Nowak 268, Dan Chamberland 267.

CLASSIC: OLC/St. Joe’s — Alan Frankosky 257.

EDEN: Don Grueschow Memorial — John Braymiller 253, Pat O’Brian 250.

ISLAND: A Best Men — Andy Moran 767, Andy Wheeler 756, Moe Davidson 717, Tim Marble 719, Kevin Tyler 706. A Best Ladies — Kelly Wilkinson 251, Lori Digati 250, Larhonda Johnson 228, Lisa Bugenhagen 226.

K&L: Frank Galfo Memorial — Mike McKeever 279-258-742, Jeff Alguire 256-709, Ed Nalepa 694, Joe Sweda 259-681, Brad Bixby 678, Jack Frost 259-675, Ron Huch 278, Denny Emke 256, Bob Robe 265, Brian Schulz 258, Rob Fetterick 258.

KAYCEE: Tuesday Men — Glenn Worthy 697, Mike Ivancie 256-673, Mark Grace 268- 666.

KENMORE: Monday Nite Three — Brian Ruszala 236-300-741, Mark Zientara 258-655. Leo Greenauer Memorial — Tom Wesley 254-254-744, Dennis Loomis 299-714, Joe Mercurio 279-706, Jon Jack 259-700.

LANCASTER: Christian Church — Matt Mikula 297-269-811, Bob Cline 257. Bowling Association of Masons — Scott Murphy 250, Brian McClure 262-701.

SPARE TIME: Best Approach Classic — Tom Suarez 286-254-766, Bill Enright 685, Mike Bauer 256-677, Tony Pietrzak 257, Andy Weber 255.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Kyle Abdo 275-694, Kevin Farner 678, Kevin Rowland 267-677, Joe Lamphier 676, Ted Winkey 266. Monday Ladies — Samantha Farner 227-600, Molly Holland 225.

STRIKERS: Monday Night Trio — Allen Harvey 268-718. Schaub Equipment — Steven Waleszczak 257-715. Tuesday Night 3-Man — Warren Osborne 679, Tim Isch 686, Jeff Bigelow 258, Matt Schwab 257, Tammy Demma 594, Lindsay Styborski 247-616.

TONAWANDA: Boulevard Produce — Kristina Szcerbinski 266-705, Leonardo Pimm 258-702, Dave Aichinger 692, Matt Clark 687, Joe Krollman 278-672, Joey Bellanti 266. Tuesday Playboys — Cody Regian 279-747, Donald Witt 289-741, John Bonifacio 278, Mark Saverson 268-717.

TRANSIT: Buffalo Insurance Men — John Nitsche 266-716, Kevin Kirchberger 707, Tim McCluskey 289-703, Ron Chatt 256-676, Tom Digati 258. Major B — Jacob Kuehn 278-687, Jeff Smith 682, Tim Finken 681, Rick Nitsche 257.

WIMBLEDON: Kris Derwin Memorial — Bill Derwin 258-729, Howard Miller 705, Chuck Kent 279-703, Glen Weiglein 255-681, Gene Neubeck 258, Bob Enfield 254.