Share this article

print logo

High school scores & schedule (Feb. 4)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division II

Buffalo Arts 54, City Honors 49

da Vinci 49, Lafayette 41

I-Prep/Grover 76, Emerson 68

Olmsted 64, MST Seneca 60

Monsignor Martin

Canisius 45, Park 37

Bishop Timon-St. Jude 74, St. Joe’s 54

St. Mary’s/Lanc. 86, Nichols 47

St. Francis 60, Walsh 54

Niagara Catholic 52, Cardinal O’Hara 48

ECIC I

Clarence 73, West Seneca West 64

Orchard Park 66, Frontier 33

ECIC III

Amherst 86, Springville 23

CCAA East 1

Randolph 59, Salamanca 28

Nonleague

Christian Cent at Global Concepts, 5:30 p.m.

Frewsburg 66, Southwestern 57

Charter Cup

Buffalo Science at WNY Maritime, 7:30 p.m.

Buffalo Arts 54, City Honors 49

Buffalo Arts 14 7 18 15 - 54

City Honors 16 7 16 10 - 49

BUFFALO ARTS (3-9, 3-8): Bell 1, Brown 11, Drayton 7, D Johnson 8, J Johnson 3, Perez 24.

CITY HONORS (3-13, 3-7): Alessi 4, Bulluck 4, Keith 4, Langhorne 19, Moody 5, Radford 13.

3-point goals: Brown 2, Drayton, D Johnson 2, J Johnson, Langhorne, Perez 2, Radford.

da Vinci 49, Lafayette 41

Lafayette 6 12 9 14 - 41

da Vinci 15 12 10 12 - 49

LAFAYETTE (3-14, 2-9): Felix 2, A Grimes 5, K Grimes 2, Guilford 3, Miyaga 16, Viera 13.

DA VINCI (3-11, 2-9): Ellis 24, Knight 2, Lewis 3, Lowe 2, Paulfrey 16, Rivera 2.

3-point goals: A Grimes, Lewis, Viera.

I-Prep/Grover 76, Emerson 68

Emerson 17 25 13 13 - 68

I-Prep 16 14 22 24 - 76

EMERSON (9-5, 6-4): Dowell 17, Edwards 26, Hunter 15, Rice 10.

I-PREP (13-4, 11-0): Bashir 7, Gant 30, Harris 9, Santiago 8, Townsel 5, Turner 17.

3-point goals: Bashir, Dowell 3, Edwards 2, Hunter, Santiago, Turner 4.

Olmsted 64, MST Seneca 60

MST Seneca 15 15 10 20 - 60

Olmsted 19 17 4 24 - 64

MST SENECA (9-6, 7-4): Anderson 5, Gayles 4, Howard 6, Jones 15, Oyoyo 8, Prince 22.

OLMSTED (14-3, 9-2): Barnes 8, Baynes 3, Clouser 7, Mendrysa 6, Parham 3, Radford 9, Roach 28.

3-point goals: Anderson, Barnes 2, Gayles, Roach.

Canisius 45, Park 37

Park 9 5 7 16 - 37

Canisius 11 8 11 15 - 45

PARK (14-2, 6-2): Anderson 4, Efretuei 1, Harris 4, Hutchins 6, Jones 6, Nwora 16.

CANISIUS (16-2, 8-0): Atkinson 9, Ayiy 3, Hart 4, Johnson 2, Jones 10, Moultrie 2, Trueheart 15.

3-point goals: Atkinson, Nwora 2, Trueheart.

Bishop Timon-St. Jude 74, St. Joe’s 54

St. Joe’s 20 8 19 7 - 54

Timon-St. Jude 18 18 22 16 - 74

ST. JOE’S (8-10, 3-5): Beyer 12, Capen 4, Dimitroff 9, Jackson 24, Motley 3, Dannabell 2.

TIMON-ST. JUDE (11-7, 6-2): Baugh 6, Harrison 15, Johnson 9, Lamar 14, Lancaster 6, Payne 20, Warren 6.

3-point goals: Baugh 2, Harrison 2, Jackson 3, Payne.

St. Mary’s/Lanc. 86, Nichols 47

St. Mary’s/L 21 23 21 21 - 86

Nichols 16 12 9 10 - 47

ST. MARY’S/L (16-4, 9-3): Ciezski 13, Dunning 19, Hunt 10, Molson 26, Stoj 2, Szablewski 4, Tyka 6, White 6.

NICHOLS (6-13, 1-8): Banaszak 2, Brinson 2, Cooper 8, Johnson 20, Roach 6, WIlliams 2, Bair 3, Derrick 4.

3-point goals: Ciezski, Cooper, Dunning, Johnson 4, Molson, Roach 2, Bair.

St. Francis 60, Walsh 54

St. Francis 17 10 15 18 - 60

Walsh 16 21 8 9 - 54

ST. FRANCIS (9-10, 3-5): Casciano 11, Cummings 9, Cunningham 8, Sireika 6, Taggart 13, Welch 11, Zhu 2.

WALSH (13-4, 4-3): Butler-Kemp 4, Churakos 19, Kemp 17, Moore 14.

3-point goals: Butler-Kemp, Casciano 3, Churakos, Cummings, Kemp 4, Sireika 2, Taggart.

Nia. Catholic 52, Cardinal O’Hara 48

O’Hara 3 18 16 11 - 48

Nia. Catholic 19 12 10 11 - 52

O’HARA (7-13, 1-9): Benton 5, Debose 21, Dudley 2, Hemphill 12, Riley 8.

NIA. CATHOLIC (10-10, 3-7): Davis 20, Griggs 10, Menes 16, Socha 6.

3-point goals: Benton, Davis 3, Debose 2, Griggs 3, Hemphill, Menes.

Clarence 73, West Seneca West 64

W. Sen. West 14 15 16 19 - 64

Clarence 17 13 23 20 - 73

W. SEN. WEST (6-10, 2-9): Borton 2, Brennan 6, Cordero 19, Ensminger 2, Hutton 3, Siwy 3, Sullivan 29.

CLARENCE (6-11, 3-7): Dimitroff 10, Ireland 9, Janzow 23, Kiener 2, McGlue 8, Olivieri 3, Randall 2, Southern 15, Trapp 1.

3-point goals: Brennan, Cordero 5, Dimitroff, Olivieri, Southern, Sullivan 3.

Orchard Park 66, Frontier 33

Orchard Park 25 13 17 11 - 66

Frontier 7 5 8 13 - 33

ORCHARD PARK (13-5, 6-5): D Anderson 6, D Anderson 4, Burnard 4, Freilicher 9, Liberatore 9, Looney 9, Losardo 7, Marks 10, Siegner 1, Somerville 1, Wereski 8.

FRONTIER (1-15, 0-10): Carroll 2, Dipalma 3, Dunz 3, Ebert 6, Gerken 7, Norsen 5, Seier 7.

3-point goals: Burnard, Ebert 2, Gerken, Losardo, Norsen, Seier.

Amherst 86, Springville 23

Springville 8 2 6 7 - 23

Amherst 29 22 25 10 - 86

SPRINGVILLE (4-14, 0-11): Domes 11, Rice 2, Warner 10.

AMHERST (16-1, 10-0): Alfieri 3, Barr 2, Brown 15, Foster 7, Fulford 4, Funderburk 1, Hines 12, Ikpeze 7, Kay 9, Rose 5, Waldu 16, Walsh 5.

3-point goals: Alfieri, Brown, Domes, Foster, Hines 3, Kay 3, Waldu 2, Walsh, Warner.

Randolph 59, Salamanca 28

Salamanca 14 5 4 5 - 28

Randolph 17 17 12 13 - 59

SALAMANCA (8-9, 1-6): Cooper 8, DeKay 2, McClure 3, Rasha 2, Redeye 3, Reynolds 8, Zurat 2.

RANDOLPH (10-7, 5-3): Beaver 9, Bosley 15, Frink 4, Jacobi 5, Lecceadone 17, Ling 2, Martonis 3, Stahley 4.

3-point goals: Beaver 3, Bosley 5, Jacobi, Martonis, McClure, Redeye.

Today’s games

Yale Cup Division I

Burgard at Bennett, 6 p.m.

Hutch-Tech at East, 6 p.m.

South Park at McKinley, 6 p.m.

Middle Early College at Riverside, 6 p.m.

ECIC II

Wmsv. East at Sweet Home, 6:30 p.m.

ECIC III

Depew at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Roy-Hart, 6 p.m.

CSAT at Akron, 6:30 p.m.

Wilson at Barker, 6:30 p.m.

Albion at Medina, 6:30 p.m.

IAC

Gow at St. Mary’s School for the Deaf, 4 p.m.

Christian Cent at Stanley G. Falk, 5:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Maple Grove, 7 p.m.

Nonleague

West Seneca West at Holland, 7 p.m.

Chautauqua Lake at Panama, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Canisius Cup

Bennett 43, McKinley 38

Buffalo Arts 66, City Honors 20

Monsignor Martin

Christian Central 53, Buffalo Seminary 27

Nichols 51, St. Mary’s/Lanc. 35

ECIC II

Williamsville South 85, Hamburg 77 (OT)

CCAA West 1

Maple Grove at Dunkirk, 7 p.m.

Nonleague

Aurora Acad. 42, St. Mary’s/Deaf 15

Immaculata 54, Springville 17

Cardinal O’Hara 80, V-Aquinas 42

Tapestry 50, Niagara Catholic 30

Mount Mercy 45, Holland 44

Hinsdale at Portville, 7:30 p.m.

Frewsburg 69, Salamanca 23

Forestville at Sherman, 7:30 p.m.

Williamsville North 55, Nardin 27

Oracle Charter at Global Concepts, ppd

Bennett 43, McKinley 38

McKinley 11 13 7 7 - 38

Bennett 17 7 12 7 - 43

MCKINLEY (6-10, 2-6): Almonte 5, Antoine 4, Cruz 4, Debose 6, Payne 7, Wilson 12.

BENNETT (3-12, 3-6): Crump 24, McAdory 1, Roulhac 2, Samuel 2, Small 10, Wilbon 4.

3-point goals: Almonte, Crump, Cruz, Payne.

Buffalo Arts 66, City Honors 20

City Honors 2 3 11 4 - 20

Buffalo Arts 11 14 20 21 - 66

CITY HONORS (3-5, 3-5): Eason 2, Elardo 6, Jackson 2, Makin 2, Miles 8.

BUFFALO ARTS (8-7, 4-2): Bush 14, Campbell 21, Fonn 4, Outling 14, Rashada 4, Reese 5, Woods 4.

3-point goals: Campbell 2.

Christian Central 53, Buffalo Seminary 27

Chr. Central 12 12 11 18 - 53

Buffalo Sem 8 1 11 7 - 27

CHR. CENTRAL (5-11, 2-8): Dugan 2, Gould 9, Jones 6, Miller 34, Sauer 2.

BUFFALO SEMINARY (5-9, 0-6): Augello 5, Burlow 12, Gallagher 5, Rice 1, Smolarek 3, Yerosev 1.

3-point goals: Augello, Burlow 3, Gallagher, Miller 4.

Nichols 51, St. Mary’s/Lanc. 35

Nichols 14 11 13 13 - 51

St. Mary’s/L 6 4 12 13 - 35

NICHOLS (8-6, 8-3): Amato 2, E Cromwell 14, L Cromwell 2, Cunningham 2, Dockery 7, Hogan 20, Jones 2, Niedzialowski 2.

ST. MARY’S/L (4-12, 2-4): Bish 9, Fuller 2, Hamilton 10, Herod 2, Kowalewski 1, Wipperman 5, Zajac 6.

3-point goals: Bish 2, E Cromwell 3, Hamilton 2, Zajac.

Wmsv. South 85, Hamburg 77 (OT)

W. South 16 17 17 26 9 - 85

Hamburg 26 19 16 15 1 - 77

WMSV. SOUTH (14-3, 12-1): Adams 4, A. DeBerry 18, Dolan 5, Lassiter 11, McCullough 21, Neeley 22, Stasiak 4

HAMBURG (10-7, 6-5): A. Chiacchia 32, Haberman 13, McKeone 4, Vesneske 11, Villarini 17

3-point goals: Lassiter 3, McCullough 2, Neeley, Vesneske 3, Villarini 3

Aurora Acad. 42, St. Mary’s/Deaf 15

St. Mary’s/Deaf 2 5 6 2 - 15

Aurora Acad. 17 10 3 12 - 42

ST. MARY’S/DEAF (1-9): Hollingsworth 6, Jackson 6, White 3.

AURORA: A.Updike 8, D.Updike 2, M.Clark 1, S.Clark 12, A.Kubitik 2, A.Kubitik 3, M.Updike 2, Torres 12.

3-point goals: White.

Immaculata 54, Springville 17

Springville 5 4 6 2 - 17

Immaculata 22 8 14 10 - 54

SPRINGVILLE (4-10): Krzemien 7, Kwiatkowski 3, Sopko 1, Stedman 6.

IMMACULATA (14-4): Chiavetta 3, A Choboy 2, A Choboy 2, Grimm 9, Heinold 19, C Kline 8, K Kline 3, Kostelny 2, McCulligan 6.

3-point goals: Krzemien, Kwiatkowski.

Cardinal O’Hara 80, V-Aquinas 42

V-Aquinas 9 12 13 8 - 42

O’Hara 10 22 17 31 - 80

AQUINAS (7-12): Hagan 1, Wilson 1, Knapp 6, Starkweather 9, Sampson 6, Jackson 19.

O’HARA (18-2): Dickson 6, Harrison 5, Hemphill 24, O’Neil 4, Parker 8, Scott 2, Sommerville 8, Zeigler 23.

3-point goals: Dickson 2, Harrison, Parker 2, Zeigler 2, Knapp 2, Starkweather.

Tapestry 50, Niagara Catholic 30

Nia. Catholic 5 4 12 9 - 30

Tapestry 12 13 13 12 - 50

NIA. CATHOLIC (4-11): Bresino 2, Cain 7, Campbell 7, Clark 5, Martineau 4, Whisker 5.

TAPESTRY (13-3): Banks 15, Caver 16, Fulton 2, Smith 17.

3-point goals: Campbell, Clark, Smith 2.

Mount Mercy 45, Holland 44

Mount Mercy 11 14 9 11 - 45

Holland 8 13 14 9 - 44

MOUNT MERCY (10-8): Hamm 4, May 7, McKeone 16, McQuiller 11, O’Neil 13, Ashe 8, Balys 18, Bamrick 4

HOLLAND (15-2): Grupp 6, Massara 7, O. Schmidt 16, K. Schmidt 2, Slocum 13

3-point goals: May, McQuiller 3, Balys 2, Massara

Williamsville North 55, Nardin 27

Nardin 5 12 3 7 - 27

Wmsv. North 17 10 22 6 - 55

NARDIN (6-11): Adams 2, Hartnett 3, Herman 2, Karas 4, Marks 7, Scello 4, Spira 5.

WMSV. NORTH (16-0): Ahern 13, Delano 8, Doner 4, Kelley 2, Podgursky 4, Shapiro 2, Stockman 4, Szafarczyk 2, Taplin 14.

Today’s games

Canisius Cup

Burgard at da Vinci, 4:30 p.m.

McKinley at Buffalo Arts, 6 p.m.

East at Hutch-Tech, 6 p.m.

City Honors at Emerson, 6:30 p.m.

ECIC I

Lancaster at Clarence, 7:30 p.m.

Frontier at Jamestown, 7:30 p.m.

W. Seneca West at Orchard Park, 7:30 p.m.

ECIC II

Iroquois at Lake Shore, 6:30 p.m.

Sweet Home at Wmsv. East, 6:30 p.m.

West Seneca East at Starpoint, 7 p.m.

ECIC III

Amherst at Pioneer, 7 p.m.

Cheektowaga at Depew, 7:30 p.m.

Maryvale at East Aurora, 7:30 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at JFK, 7 p.m.

Eden at Lackawanna, 7 p.m.

Alden at Tonawanda, 7 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Olean, 7 p.m.

Falconer at Southwestern, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Frewsburg at Clymer, 7:30 p.m.

Sherman at Westfield, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Salamanca at Gowanda, 7:30 p.m.

Allegany-Limestone at Silver Creek, 7 p.m.

Catt/Little Valley at Portville, 7:30 p.m.

CCAA East 2

North Collins at Randolph, 6 p.m.

Ellicottville at Forestville, 7:30 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 7:30 p.m.

Nonleague

V-Friendship at Walsh, 6:30 p.m.

Boys hockey

Today’s games

WNY Federation

Kenmore West vs. North Tonawanda

at Hyde Park, 5 p.m.

Clarence vs. Kenmore East

at Northtown Center, 7 p.m.

Amherst vs. Sweet Home

at Northtown Center, 7 p.m.

Orchard Park vs. St. Joe’s

at Northtown Center, 9 p.m.

Grand Island vs. Williamsville South

at Northtown Center, 9 p.m.

WNY Club

White Division

Depew 7, City Honors 0

D: Tyler Sobkowiak 3g

Girls hockey

Wednesday’s games

Section VI championship

at Northtown Center

Kenmore/Grand Island 4, Orchard Park/Frontier 2

CISAA

Nichols 4, Bishop Strachan (Toronto) 2

Wrestling

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 41, St. Joe’s 31

ECIC I

West Seneca West 48, Clarence 30

WSW: Josh Karnazyn (113) win by pin

ECIC II

Williamsville South at Iroquois, 6 p.m.

ECIC III

Depew at East Aurora, 7 p.m.

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. at Amherst, 6 p.m.

Boys swimming

Monsignor Martin

Canisius 105, St. Joe’s 65

C: John Quinlan won 500 free and 100 breast

Girls swimming

Buffalo All High championships

at City Honors

Team results

1 City Honors 428, 2 Olmsted 398, 3 Hutch-Tech 282, 4 Performing Arts 197, 5 McKinley 111, 6 I-Prep 30, 7 Bennett 27.

Induvidual results

200 medley relay: Olmsted (Kay Ormond, Lexi Reardon, Ashley Latchford, Fiona Brownell) 2:12.48. 200 free: Cindy Mierzwa (HT) 2:18.81. 200 IM: Alize Allen (CH) 2:18.43. 50 free: Allen 26.13. 100 fly: Cecelia Brown (CH) 1:25.57. 100 free: Karynn Clouser (Olm) 1:09.30. 500 free: Mierzwa 6:10.18. 200 free relay: City Honors (Kasey Jo Phibbs, Julia Anderson, Alexa Rosenblatt, Allen) 2:05.98. 100 back: MaryEllen Crawley (CH) 1:10.74. 100 breast: Anna Rodriguez (PA) 1:18.98. 400 free relay: City Honors (Crawley, Anna Hobley, Rosenblatt, Allen) 4:34.02.

Boys bowling

ECIC South Small

Lackawanna 7, Eden 0

L: Alec Sweet 224-529

Girls bowling

ECIC North Large

Clarence 5.5, Wmsv. North 1.5

Caitlin Dzierba 232-603

ECIC South Small

Lackawanna 4 Eden 3

L: Dyana Durmaj 478

Today’s games

All Catholic Championships

at Cheektowaga Lanes, 3:30 p.m.

Rifle

ECIC

Clarence 1289, Lancaster 1271

L: Justin Collins 267

Kenmore 1093, Iroquois 973

K: Morgan DiMaria 277

Holland 1005, Orchard Park 917

H: Sarah Armbrust 261

There are no comments - be the first to comment