Share this article

print logo

Area bowling for Feb. 4

Area bowling

11TH FRAME: Capital Management Services — Ray Schultz Jr. 253-266-755, Mary Ann Wujek 256-256-704, Greg Merkle 679, Scott Meidenbauer 258-675, Jay Grostefon 251.

ABBOTT: UAB 897 — Paul Kaminski 255-277-758, Mike Goergen 693, John Ochal 691, Jim McClellan 265-685, Frank Krencik 253-683. Mixed Trios — Ted Chojecki 280-742, Rick Angle 279-739, Brent Hardy 280-736, Elizabeth Szpara 713, Brad Kiszewski 701.

AIRPORT: Postal Thruway — Griz Sojka 300-749, Ken Napora 266-723, John Vogl 710, Tom Stinson 686.

ALLIE BRANDT: Moose 617 — Nicki Laport 233-679, Jackie Kinyon 258-667. K of C — Jim Eberhardt 722, Mark Dearborn 717. DRI — Mike Ohol 278. U.S. Postal — Jason Ciliberto 300-724, Greg Priebe 300-718, Donnie Deboe 767, Dave Bunn 278.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Joe Mullen 290-728, Ron Bucki 267-687, Dave McIvor 683, Mike Snyder 269. Wed. Nite Beer Guzzlers — Jim Staub 280-706, Jack Kyte 687, Dennis Gleason 258, Frank Markott 256, Tom Gwozdek 253.

BROADWAY: Tuesday Hi Rollers — Marty Matusiak 289-722, Tom Brian 691, Joe Rojewski 264, Steve Krieger 263, Craig Orlowski 255, Tammi Derkovits 246-616. Whitey Kiszewski Memorial — Frank Lustan 257-741, Ed Osuch 266-724, Brian Kiszewski 714, Joe Doxbeck 712, Dennis Szuder 257-708, Kim Wyzykowski 257-237-686.

CLASSIC: Major B — Mike Plant 279-775, Jeff Lowery 257-693, Bob Sikorski 690, Pat Maddigan 266, Mike Adamek 258.

LANCASTER: Nickel Creek — Ryan Kocher 299-787, Rich Grupka 286-740, Curk Burgess 280, Larry Mazur 257, Mike Pfeiffer 268.

MANOR: JJ Movers — Mike Wozniak 255-266-730, Joey Jack III 279-715, Pat Foley 279, Chuck Jagodzinski 258. Local 135 Mixed — Vinnie Pascuzzi 279-732. Wednesday Night Ment — Prince Brown 259-687, Jim Kinbaum 255.

MANOR 2: Pete Stasio Memorial — Chris Louis 269-727, Chris Fecio 256-716, Rich Keigley 704, Brett Getz 279-702, Mark Leible 289.

TONAWANDA: Boulevard Produce — Mark Buffington 300, Joe Krollman 730, Michael Pearson 279-725, Kristina Szczerbinski 268-719, Kevin Volker 698, Rob Coppola 256-694.

TRANSIT: Bowlers Choice 4 Man — Brian Cline 266-753, Mike Glasco 268-738, Sugar Ray Hall 254-725, Sue Nawojski 238-276-711, Colin Ballou 257-707, Jeff Dambrowski 254-257-702, Jessica Mamon 268-681, Sue Schottke 253-677, Kristina Szczerbinski 227-657, Holly Filarecki 238-635.

SPARE TIME: Buffalo Firefighters — Tim Strauch 688, Lance Mahalic 677, Eric Danat 675, Chris Tryjankowski 256. Broad Spectrum 3-Man — Joe Dinardo 257-676.

SPRINGVILLE: Wednesday Late — Samantha Farner 232-624.

TRANSIT: Tuesday Men’s Trio — Dan Lovocat Jr. 279-740, Ken Weiner 701, Jim Rusin 258-696, John Melidona 279-691, Eric Peterson 683.

WIMBLEDON: City Bowlers — Mike Pastore 695, Scott Prenatt 259. LT Vending — Jim Lamancuso 259-733, Steve Dorobiala 256-707, Jeff Dirado 267-703, Jason Sobczynski 700, Ken Rothenb 267-693. Daves Snack Shack — Roger Martin 279-276-762, Tony Johns 256-278-738, Bill Swiat 251-722, Rodd Kryszak 258-701, Jeffery Smith 257-688.