Share this article

print logo

Area bowling for Jan. 21

Area bowling

11TH FRAME: Capital Management Services — Brent Hardy 258-730, Shirley Zerkowski 255-256-723, Tim Kidder 258-712, Paul Beyer 266-702, Rick Block 701.

ABBOTT: UAW 897 — Jim McClellan 257-710, Bill Bettcher 257, John Mentlewski 254, Rob Roblee 250.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Chris Gable 276-781, Tyler Molina 287-762, Eric Laschinger 258-738, Jim Park 265-735, Rich Weber 266-728. Wednesday night – Nick Notaro 300, Dan Allen 256-254-756, Jim Matyjasik 255-682. Mauer Nesbit – Joe Militello 278-701, Jim Pruchniewicz 678, Ed Walkow 257-686, Red Dog Mauer 256, Jill Uebelhoer 631.

ALDEN: Alden State Bank — Troy Wozniak 258-725, Sal Augugliaro 254-252-736, Chuck Jagodzinski 251-707, Ricki Block 255-658, Brandon Blackmore 680.

ALLIE BRANDT: Testers — Gary Smith 289-701. NCVFF — Ron Kipp 720. Lockport Businessmen — Jeremy Zimmerman 739, Jim Foley 716. Davison Road Inn — Beth Nagle 661, Angie Henriksen 619, Pat Stoddard 239-606, Sportsman — Vern Bragg 710. US Postal — Rick Abbott 762, Mike Ohol 299-752 Tim Swartz 300-739, Doug Mohr 727, Rick Mussell Sr. 708

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Jim Losel 252-747, John Kappus 716, Charlie Brooks 700, Jack Kyte 262-679, Geoff Nowak 268.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial – Jim Wangler Jr 728, Joe Doxbeck 255-717, Colin Suto 268-712, Ken Walkowiak 300-675, Eric Danat 675, Kimberly Wangler 216-600.

CLASSIC: Major B — Paul Nowak 269-748, Rick Evers 266-727, Steve Simmonds 259-719. Tom Iacono 678, Shawn Bender 676. White Star RV — Mark Masteller 729, Mike DeMartinis 275-698, John Niesyty 298-693, Don Zack 279-693, Pope Marius 255.

KENMORE: Monday Nite Three – Nick Nabal 279-247-248-774, Amanda Sturtz 259-653. Joan Bovo Memorial – Bob Fitzpatrick 264-684, Carmen Scime 225, Nicole Bongiovanni 227.

LANCASTER: Nickel Creek — Mike Borodzik Jr. 300, Dave Kirsch 257-713, Pat Letourneau 251-712, Derek Zulawski2 58.

MANOR: Local #135 Mixed – Chris Blendowski 279-742, Louis Scapillato 259-256-732, Scott McIntyre 278-714, Scott Adam 258-706, Herb Hout 256-697. JJ Mover’s – Todd Spence 277-750, Kenneth Goetz 267-720, Joyelle Jewell 245-229-234-708, Mike Wozniak 268-703, Justin Knobloch 257, Ronnie Corp 258. Wed. Night Men – Jim Kinbaum 266-747, Rob Ricketts 257-730, Mike Gilbert 699, Jeff Kam 278, Stephen Hussar 259.

MANOR II: Pete Stasio Memorial — Tyler Skoczylas 265-289-800, Chris Louis 280-720, Caleb Kitcho 692, Jim Puccio 257, John Martin 675.

SPARE TIME: Buffalo Firefighters: Dave Czaplinski 266-737, Steve Woods 724, Chris Tryjankowski 256-714, Al Nowicki 256-700, Eric Danat 255.

SPRINGVILLE: Wednesday Late — Kevin Farner 278-791, Samantha Farner 234-651, Nick Hunt 252.

Steve Hutch Memorial - Brian Slippy 714.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Scott Edwards 268-715, Mike newton 256-698, Ron Haase 695, Keith Leo 257-691, Carmen Monaco 689.

TONAWANDA: Engineering Society – Alan Cook 255-713, Jay Lorich 279-682

TRANSIT: Tuesday Men’s Trio — Dan Melidona 269-725, Chris Cimerman 706, Jeff Okulewicz 700, Eric Peterson 255-695, Tony Cartona Sr. 266-690, John Melidona 267-684. Bowlers Choice 4 Man — Carrie Racsumberger 299-279-243-821, Sue Nawojski 257-279-234-770, Dan Melidona 278-277-752, Jeff Dambrowski 265-726, Sugar Ray Hall 268-716, Colin Ballou 716, Alex Patterson 709, Sue Schottke 237-268-699, Jessica Mamon 239-261-681, Kristina Szczerbinski 268-672, Kathy Geissler 300.

WIMBLEDON: Tues. West Seneca Sts. — Bruce Bly 255, Vern Hrycko 258, Bill Bons 250, Jess Hipkiss 251. City Bowlers — Rob Zink 299-728, Mike Pastore 268, Brian Swartz 255. Hot Shots — Bill Swiat 713, Paul Cybulski 257-701, Jason Sobczynski 277-698, Mike Bachert 675, Ray Pacer 276-684. LT Vending — John Truslow 266-678, Sam Thomas 255-677, Mike Rosenhahn 269-675. Daves Snack Shack — Chris Brown 279-277-759, Jim Lamancuso 258-727, Steve Dorobiala 708, Jeff Dirado 298-707, Bill Priester 689.