Share this article

print logo

High school scores & schedule (Jan. 8)

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division I

Middle Early College 66, Burgard 57

South Park 72, Hutch-Tech 57

East 67, Bennett 48

McKinley 106, Riverside 39

IAC

New Life Christian at West Seneca Christian, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Maple Grove at Dunkirk, 7 p.m.

Olean 47, Fredonia 42

Southwestern 55, Falconer 48

CCAA West 2

Panama at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Brocton 42, Clymer 40

Sherman at Westfield, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Randolph 62, Allegany-Limestone 33

Silver Creek 46, Salamanca 41

Gowanda 60, Portville 38

CCAA East 2

Ellicottville at North Collins, 7:30 p.m.

Catt/Little Valley at Pine Valley, 7:30 p.m.

Nonleague

Stanley G. Falk 58, Christian Aca./WNY 20

Middle Early College 66, Burgard 57

MEC 15 21 15 15 - 66

Burgard 21 14 10 12 - 57

MEC (5-4, 5-0):Dobbins 3, Jackson 7, Jemes 14, Johnson 11, Rivera 11, Staton 19, Truitt 5.

BURGARD (2-8, 0-5): Cain 11, Callaway 5, Gamblin 7, Jamison 12, McCulley 14, Williams 9.

3-point goals: Callaway, Dobbins, Jamison, Rivera, Staton 3, Williams 3.

South Park 72, Hutch-Tech 57

Hutch-Tech 24 6 15 12 - 57

South Park 13 24 15 20 - 72

HUTCH-TECH (0-8, 0-4): Caesar 5, Carr-Johnson 5, Hill 1, Marks 10, Mitchell 12, Pawleck 8, Reign 10, Whitfield 6.

SOUTH PARK (7-3, 5-2): Brown 19, Harris 11, Lewis 7, Mushat 6, Robinson 2, Thomas 16, Watson 11.

3-point goals: Harris, Pawleck 2, Watson.

East 67, Bennett 48

East 14 26 14 13 - 67

Bennett 9 19 6 14 - 48

EAST (4-6, 3-2): Allen 1, Anderson Jr. 14, Burts 17, Chol 6, Hughes 4, Maryon 8, Shaw 17.

BENNETT (4-6, 3-2): Bishop 1, Brown 2, Devers 13, Maldonado 2, McDaniel 3, Morris 4, Smith 10, Toliver 4.

3-point goals: Bishop, Chol 2, Devers 3, Maryon, McDaniel, Shaw.

McKinley 106, Riverside 39

Riverside 12 12 6 9 - 39

McKinley 23 15 36 32 - 106

RIVERSIDE (1-6, 0-4): Bratton 8, Griffin 8, DiMaggio 2, Pierino 3, Rivera 4, Wardlaw 11

MCKINLEY (10-0, 5-0): Booker 11, Booze 4, Buster 5, Calhoun 2, Fisher 9, J. Johnson 6, K. Johnson 18, Jones 9, Outlaw 27, Rogers 3, Wardlaw 27

3-point goals: Wardlaw 3, Buster, Outlaw 2

Olean 47, Fredonia 42

Fredonia 11 3 21 7 - 42

Olean 8 15 14 10 - 47

FREDONIA (7-2, 3-1): Burmaster 17, Moore 17, Pucci 1, Ruiz 1, Swoyer 3, Voss 3.

OLEAN (8-0, 3-0):Cavana 11, Eckstrom 11, Ramadhan 11, Ryan 2, Schmidt 1, Shoemaker 11.

3-point goals: Burmaster 3, Cavana, Moore 3, Shoemaker 3, Swoyer, Voss.

Brocton 42, Clymer 40

Brocton 10 11 10 11 - 42 Clymer 9 9 11 11 - 40 BROCTON (8-3, 1-3):Chelton 11, Johnson 7, Krystofiak 10, Riforgiato 12, Spicer 2.

CLYMER (3-8, 2-3):Davis 6, Honey 16, Neckers 11, Summers 5, Svetz 2.

3-point goals: Chelton, Honey 2, Neckers 2, Summers.

Randolph 62, Allegany-Limestone 33

Randolph 18 10 12 22 - 62

All.-Lime. 2 5 15 11 - 33

RANDOLPH (4-3, 1-0):Bernard 8, Bosley 20, Frink 10, Jacobi 4, Lecceadone 4, Ling 6, Stahley 10.

ALL.-LIME. (3-5, 0-1):Davis 2, Hemphill 6, Higby 4, Marks 3, McAfee 14, McMullen 2, Reed 2.

3-point goals: Bosley 2, Hemphill 2, Ling 2,

Gowanda 60, Portville 38

Portville 12 4 6 16 - 38

Gowanda 15 14 20 11 - 60

PORTVILLE (4-5, 0-1): Bartholomew 2, Gayton 4, Gehm 2, J Harris 10, S Harris 8, Kloc 2, Lott 8, Watson 2.

GOWANDA (8-2, 1-0): Benton 11, Brawdy 28, A John 2, L John 7, Kruzska 4, Perdue 8.

3-point goals: Brawdy 3, S Harris 2.

Silver Creek 46, Salamanca 41

Salamanca 15 6 7 13 - 41

Silver Creek 17 15 10 4 - 46 SALAMANCA (7-4, 0-1): Collins 1, Cooper 11, Enriques 11, Rasha 2, Reynolds 14.

SILVER CREEK (6-2, 1-0): Jones 2, Lewis 12, Scanlon 9, Snow 1, Thompson 16, Williams 6.

3-point goals: Reynolds, Thompson 3, Williams.

Falk 58, Christian Aca. of WNY 20

Stanley G. Falk 13 16 16 13 - 58

CAWNY 1 4 8 7 - 20

FALK (4-1): Barclay 14, McIntyre 14, Samuels 21, Hall 2, Davis 7.

CHRISTIAN ACADEMY: Mouton 3, Averhart 3, Crowe 2, Dube 6, Woodward 3, Zapp 3.

3-point goals: Barclay 2, Davis, Zapp.

Today’s games

Yale Cup Division II

da Vinci at I-Prep/Grover, 5:30 p.m.

Lafayette at Buffalo Arts, 6 p.m.

MST Seneca at City Honors, 6 p.m.

Emerson at Olmsted, 6 p.m.

Monsignor Martin

St. Francis at Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

Park at St. Mary’s/Lanc., 6:30 p.m.

St. Joe’s at Canisius, 7 p.m.

ECIC I

Lancaster at Clarence, 7:30 p.m.

West Seneca West at Orchard Park, 7:30 p.m.

ECIC II

Iroquois at Lake Shore, 6:30 p.m.

Sweet Home at Williamsville East, 6:30 p.m.

West Seneca East at Starpoint, 7 p.m.

Williamsville South at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Amherst at Pioneer, 7 p.m.

Cheektowaga at Depew, 7:30 p.m.

Maryvale at East Aurora, 7:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Tonawanda, 6:30 p.m.

Eden at Lackawanna, 7 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Lockport, 6:30 p.m.

Grand Island at Nia-Wheatfield, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Lew-Port, 7 p.m.

Kenmore East at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at CSAT, 6 p.m.

Barker at Wilson, 6 p.m.

Roy-Hart at Newfane, 6:30 p.m.

Medina at Albion, 7 p.m.

CCAA East 2

Franklinville at Forestville, 7:30 p.m.

Nonleague

Health Sciences at Buffalo Science, 5:30 p.m.

Oracle Charter at WNY Maritime, 6 p.m.

United Way Tournament

at Jamestown

Randolph vs. Tapestry, 6 p.m.

Cardinal O’Hara vs. Jamestown, 7:45 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Canisius Cup

Burgard 52, McKinley 48

Olmsted 36, Bennett 28

Hutch-Tech 43, City Honors 33

ECIC I

Frontier 43, Jamestown 39

Orchard Park 56, West Seneca West 11

ECIC II

Lake Shore 51, Iroquois 35

Wmsv. East at Sweet Home, 6:30 p.m.

Starpoint 43, West Seneca East 37

Williamsville South 54, Hamburg 50

ECIC III

Cheektowaga 67, Depew 58 (OT)

Amherst 56, Pioneer 41

East Aurora 50, Maryvale 28

ECIC IV

Tonawanda 47, Alden 26

Eden 54, Lackawanna 32

Niagara-Orleans

Newfane 42, Roy-Hart 35

CSAT 44, Akron 37

Wilson 61, Barker 31

Albion 46, Medina 38

CCAA East 2

Franklinville 70, Forestville 32

Nonleague

Sacred Heart 67, V-Mercy 64 (OT)

V-Scio at Walsh, 6:30 p.m.

Frewsburg 71, Cattaraugus/Little Valley 13

Burgard 52, McKinley 48

Burgard 11 17 12 12 - 52

McKinley 14 9 10 15 - 48

BURGARD (3-2, 2-0): Carter 18, Cofield 4, Day 2, Jackson 4, Lucas 2, MacAdory 19, Sanchez 3.

MCKINLEY (4-5, 0-2): Almonte 12, Cruz 10, Debose 11, Payne 8, Wilson 7.

3-point goals: Carter , Cruz 2, MacAdory 2, Payne, Sanchez, Wilson.

Olmsted 36, Bennett 28

Olmsted 8 11 8 9 - 36 Bennett 10 6 6 6 - 28

OLMSTED (3-7, 2-0): Burch 5, Higgs 12, McDuffie 12, Sniatecki 2, Walker 2, West 5.

BENNETT (1-7, 1-2): Crump 14, Minter 3, Small 11.

3-point goals: Crump, McDuffie 2, Minter.

Hutch-Tech 43, City Honors 33

Hutch-Tech 2 20 8 13 - 43

City Honors 15 2 13 3 - 33

HUTCH-TECH (4-6, 2-2):Felton 8, Funderburk 8, Lewis 6, Price 2, Raqib 5, Truisi 12.

CITY HONORS (0-2, 0-2):Eason 6, Elardo 2, Jackson 2, Koessler 2, Miles 12, Patton 9.

3-point goals: Patton .

Frontier 43, Jamestown 39

Jamestown 10 14 9 6 - 39

Frontier 13 8 19 3 - 43

JAMESTOWN (3-7, 0-5): Grissom 11, Reinhardt 2, Stockwell 3, Swanson 9, Tucker 14.

FRONTIER (4-3, 3-1): Alleca 2, Barry 4, Hall 6, Izzo 16, Johnston 2, Lorka 2, Rockey 11.

3-point goals: Barry, Izzo, Rockey, Stockwell, Swanson 3.

Orchard Park 56, West Seneca West 11

Orchard Park 22 18 7 9 - 56

W. Sen. West 1 1 2 7 - 11

ORCHARD PARK (8-3, 4-1):Fischer 13, Glendenning 8, Henrich 2, Lenard 5, O Connor 6, Probst 8, Ruh 2, Witkowski 5, Zablonski 7.

W. SEN. WEST (1-10, 0-5):Soloman 2, Tiberio 3, Urbanczyk 2, Viilagomez 4.

3-point goals: Lenard, Viilagomez, Zablonski.

Lake Shore 51, Iroquois 35

Lake Shore 22 15 10 4 - 51

Iroquois 8 9 8 10 - 35

LAKE SHORE (9-1, 5-1): N. Cornfield 3, T. Cornfield 8, Eggleston 6, Jimerson 2, J. Jones 12, Penn 3, Scanlan 3, Scholl 2, Smith 5, Snyder 7.

IROQUOIS (3-6, 1-5): Donner 2, Fenezianni 6, Lyons 1, Maroney 6, McBride 2, Parker 4, Quinn 6, Reidel 6, Stelmaszyk 2

3-point goals: J.Jones 4, Snyder.

Starpoint 43, West Seneca East 37

Starpoint 13 5 14 11 - 43 W. Sen. East 14 5 8 10 - 37 STARPOINT (2-9, 1-4): Binga 1, Kazmarek 5, Mott 22, Weber 8, Wick 7.

W. SEN. EAST (3-8, 0-6): Catlin 2, Eisenmenger 5, Funk 2, Kaufman 4, Kumro 6, Vogel 6, Weiner 12.

3-point goals: Kazmarek, Mott 4.

Williamsville South 54, Hamburg 50

Hamburg 12 16 8 14 - 50 Wmsv. South 0 19 19 16 - 54

HAMBURG (5-4, 2-2): A Chiacchia 17, J Chiacchia 7, DeGrood 4, Haberman 5, McKeone 5, Vesneske 4, Villarini 8.

WMSV. SOUTH (5-2, 5-1): Adams 15, DeBerry 12, Dolan 3, Lassiter 6, McCullough 5, Neeley 11, Ragland 2.

3-point goals: Adams 3, A Chiacchia 3, J Chiacchia, Dolan, Lassiter 2, McCullough, Neeley, Villarini.

Cheektowaga 67, Depew 58 (OT)

Depew 16 10 17 12 3 - 58

Cheek. 12 10 13 20 12 - 67

DEPEW (7-5, 2-3): Bobeck 9, Borgosz 15, Clark 11, Dlugosz 9, Dotterweich 5, Hyman 3, Whalen 6.

CHEEKTOWAGA (5-4, 1-3): Dandy 2, Jones 2, Moore 8, Redfern 46, Romer 7, Spencer 2.

3-point goals: Dlugosz 3, Dotterweich, Hyman, Redfern 3.

Amherst 56, Pioneer 41

Pioneer 9 13 7 12 - 41

Amherst 22 11 11 12 - 56

PIONEER (5-3, 3-1): Eigenbrod 10, Haley 4, Hulton 2, Miller 5, Platt 7, Wittmeyer 13.

AMHERST (6-2, 4-1): Roberts 2, Rushford 1, K Shutts 4, L Shutts 5, Smith 2, Stelley 10, Sullivan 2, Wanzer 26.

3-point goals: Eigenbrod, Miller, Wanzer 5, Wittmeyer.

East Aurora 50, Maryvale 28

East Aurora 14 7 12 17 - 50 Maryvale 5 8 4 11 - 28

EAST AURORA (7-2, 4-1): Brinker 19, Dils 9, Fiscus 1, Kasprzyk 2, McNallie 1, Meisenheimer 7, Oar 2, Tully 2, Youngman 7.

MARYVALE (2-9, 0-5): Cadwallader 2, Murray 7, A Smith 8, T Smith 2, Varano 3, Walker 2, Zbock 2, Zwicker 2.

3-point goals: Meisenheimer, Youngman 2.

Tonawanda 47, Alden 26

Tonawanda 14 5 17 11 - 47 Alden 9 4 7 6 - 26 TONAWANDA (8-4, 3-1): Adams 3, Farrell 14, Harrison 23, Krajewski 3, Schoelerman 4.

ALDEN (6-5, 2-3): Altieri 5, Augustine 8, Kocher 6, Kozak 6, Roberts 1.

3-point goals: Adams, Harrison 5, Kocher 2.

Eden 54, Lackawanna 32

Lackawanna 7 14 7 4 - 32 Eden 14 20 11 9 - 54

LACKAWANNA (0-6, 0-6): Dilbert 8, Fields 8, Forestler 1, Joyce 2, Robinson 12, Snow 1.

EDEN (2-8, 2-2): Ballou 8, Banko 7, Bennett 2, Gates 12, Harris 9, Murray 8, Nowak 2, Szuflita 6.

3-point goals: Banko, Fields, Harris, Murray 2, Robinson.

Newfane 42, Roy-Hart 35

Newfane 8 10 15 9 - 42

Roy-Hart 6 11 11 7 - 35

NEWFANE (10-0, 5-0): Emborsky 4, Foltz 18, Hambruch 7, Kneeland 4, A Littman 4, O Littman 7.

ROY-HART (3-5, 1-4): Albee 4, Bligh 5, Christopher 2, Draper 2, Hess 3, Lindke 11.

3-point goals: Hess.

CSAT 44, Akron 37

CSAT 5 10 16 13 - 44

Akron 10 14 6 7 - 37

CSAT (5-5, 2-3):Ballard-Dupree 4, Carrier 13, K Davis-Patterson 4, S Davis-Patterson 12, King 7, Navarro 4.

AKRON (0-9, 0-5):Abrams 9, Jonathan 6, Jones 8, Mietz 12, Murty 2.

3-point goals: Abrams 3.

Wilson 61, Barker 31

Wilson 17 20 10 14 - 61

Barker 4 2 13 12 - 31

WILSON (8-1, 5-0): Barrett 2, Couturier 11, Darlak 3, Herman 2, Jaeger 13, Munnikhuysen 6, Neumann 11, Senek 10, Vincent 2.

BARKER (4-5, 2-3): Annable 2, Brown 4, Dewart 6, Mason 10, Williams 9.

3-point goals: Couturier 2, Mason, Neumann, Senek, Williams.

Albion 46, Medina 38

Albion 12 6 12 16 - 46

Medina 10 6 9 13 - 38

ALBION (5-6, 3-2): Blanchard 3, Chudy 2, DiCureia 4, Newton 10, Powell 17, Snook 10.

MEDINA (5-4, 2-3):Bensley 2, Brown 23, Heil 1, Williams 7, Winters 3.

3-point goals: Blanchard, Williams, Winters.

Franklinville 70, Forestville 32

Forestville 8 6 13 5 - 32

Franklnv’l 22 26 11 11 - 70

FORESTVILLE (0-5, 0-1):Egan 4, Gadewoltz 12, Gizowski 4, Thompson 3, Vanzile 6, Verett 3.

FRANKLNV’L (9-1, 1-0):A Haskell 16, D Haskell 22, Hicks 16, McCoy 11, O’Neal 3, Reynolds 2.

3-point goals: A Haskell, D Haskell 2, McCoy 3, Thompson.

Sacred Heart 67, V-Mercy 64 (OT)

V-Mercy 13 12 16 16 7 - 64

Sac. Heart 10 14 17 16 10 - 67

V-MERCY (7-1): Punman 21, Purcell 3, Layman 3, Miles 15, Breedlove 12, Titus 8.

SACRED HEART (7-2): Gaulin 9, Hore 4, K Ryan 24, M Ryan 14, Young 16.

3-point goals: Gaulin 3, K Ryan 2, M Ryan 4, Punman, Purcell.

Frewsburg 71, Catt/Little Valley 13

Catt/LV 4 0 5 4 - 13

Frewsburg 28 19 12 12 - 71

CATT/LV (3-5):Benz 2, Cannon 6, Jones 2, Stockman 3.

FREWSBURG (12-0):Blanchard 6, Boardman 8, Dilts 1, Dobek 2, Elderkin 8, Emley 3, Iuculano 19, Lynn 18, Sohl 7.

Today’s games

Canisius Cup

Bennett at Hutch-Tech, 6 p.m.

South Park at McKinley, 6 p.m.

Monsignor Martin

Mount St. Mary at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

Nichols at Nardin, 6 p.m.

ECIC I

Clarence at Lancaster, 7:30 p.m.

Niagara Frontier

Nia-Wheatfield at Grand Island, 6:30 p.m.

North Tonawanda at Ken East, 6:30 p.m.

Lockport at Kenmore West, 6:30 p.m.

Lew-Port at Niagara Falls, 6:30 p.m.

CCAA West 1

Olean at Fredonia, 7 p.m.

Dunkirk at Maple Grove, 7 p.m.

Southwestern at Falconer, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Sherman, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Panama, 7:30 p.m.

CCAA East 1

All-Limestone at Catt/L. Valley, 7:30 p.m.

Gowanda at Portville, 7:30 p.m.

Silver Creek at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA East 2

North Collins at Ellicottville, 7:30 p.m.

Nonleague

Health Sciences at Tapestry, 4:30 p.m.

Global Concepts at Oracle Charter, 5:30 p.m.

Pine Valley at Randolph, 7:30 p.m.

Catholic Cup

at East

Emerson vs. East, 4:30 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Grand Island 2, Williamsville South 1

GI (5-4-2, 3-3-1): Parker Morrow gwg, Nick Jennings 21 saves

Clarence 1, Canisius 0 (OT)

Cl (3-2-1-1): Randy Felber gwg, Jack Niesyty 26-save shutout

Wmsv. North 4, Wmsv. East 3

WN (8-3): Jarred Cummins 2a, Zack Kurbiel g-a

Sweet Home 1, Kenmore West 1 (OT)

SH (6-2-1): Jack Farkas 27 saves;

KW (5-2-2): Ryan Mooney 23 saves

Lew-Port vs. St. Francis

at Northtown Center, 9 p.m.

Today’s games

WNY Federation

V-McQuaid vs. Bishop Timon-St. Jude

at Buffalo State Ice Rink, 6 p.m.

St. Joe’s vs. Orchard Park

at Leisure Rinks, 7 p.m.

West Seneca East vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 7:30 p.m.

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Monsignor Martin 2, Williamsville 1 (OT)

MM (6-0): Kayla Blas g; Caitlyn Drew-Mead gwg

Orchard Park/Frontier 4, Kenmore/GI 3

Amherst/SH/Clarence 10, W.S./Hamburg 2

Today’s games

WNY Federation

OP/Frontier vs. West Seneca/Hamburg

at West Seneca, 5:30 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Sweet Home 6, Wmsv. East 1

Alex Weinreich (SH) 255-679

Starpoint 5.5, Wmsv. North 1.5

Brett Steuer (WN) 201-582

ECIC North Small

Tonawanda 6, Depew 1

Josh Large (T) 267-729

Maryvale 6, Cleve-Hill 1

Steve Rauth (M) 289-743

ECIC South Large

West Seneca West 4, Lancaster 3

Matt tryjankowaski (L) 234-659

Iroquois 5, West Seneca East 2

Alec Jensen (I) 232-578

Orchard Park 7, Frontier 0

Tom Klenke (OP) 732

Niagara Frontier League

Lockport 4, Ken East 3

Dom Germano (KE) 257-704

Monsignor Martin

Canisius 3, St. Joe’s 0

Cardinal O’Hara 3, Christian Ccentral 0

St. Francis 3, St. Mary’s 0

Girls bowling

ECIC North Large

Sweet Home 7, Wmsv. East 0

Starpoint 6, Wmsv. North 1

Samantha Spatorico (WN) 195-510

ECIC North Small

Tonawanda 5, Depew 2

Marina McClure (T) 251-638

ECIC South Large

Lancaster 4, West Seneca West 3

Ashley Len (L) 201-537

Orchard Park 4, Frontier 3

Brittany McAndrews (F) 269-689

Niagara Frontier League

Lockport 3.5, Ken East 3.5

Sydney Dunn (KE) 200-584

Monsignor Martin

Mt. Mercy 4, Park 0

Buffalo Seminary 4, Nardin 0

St. Mary’s 4, O’Hara 0

Sacred Heart 2.5, Immaculata 1.5

Coed swimming

D’Youville Cup

Olmsted 135, I-Prep 21

McKinley 70, Lafayette 22

Buffalo Arts 45, East 35

Rifle

ECIC

Alden 1102, Orchard Park 939

Noah Fox (A) 288

There are no comments - be the first to comment