Share this article

print logo

Area bowling for Dec. 23

Area bowling

TONAWANDAS USBC SENIOR MASTERS

at Manor II Lanes

Championship: Mike Hanes d. Gary Kinyon, 264-197.

First round: G. Kinyon (247) and Hanes (225) eliminated Carl Kinyon (200); Ken Ball (258) and Dennis Illig (248) eliminated Joe Trigilio 235.

Qualifying: Gary Kinyon 258-299-752, Trigilio 286-731, Illig 268-729, Hanes 258-707, Ball 696, C. Kinyon 294, John Danielewicz 692, Dan Eberl 279-682, Mike Firzak 679, John Lagree 678, Matt Zachowicz 668, Brad Hamilton 667, Wayne Schmiddt 663, Keith Oswald 659, Robert Romeo 656, Ken Herby 651, Jon Berry 259-650.

WNYBPAA Autumn Tournament

at Classic Lanes

BANTAM GIRLS: Robin Jeziorski (Broadway) 682; Abigail Galligan (South Buffalo) 655; Madison Rondeau (Sparetime) 647. PREP GIRLS: Kaelynn Weber (Tonawanda) 666, Victoria Pompeo (Classic) 644, Emily Helmbrecht (Broadway) 644. JUNIOR GIRLS: Miracle Williams (Broadway) 648, Samantha Spatorico (Allie Brandt) 644, Abigaile Krull (Island) 640. SENIOR GIRLS (Handicap): Jessica Sass (Manor II) 1,407, Rachel Wagner (Broadway) 1,377, Kim Michalski (Classic) and Nicole Rzepka (Sparetime) 1,346. SENIOR GIRLS OPEN (Scratch): Kelly Normandin (Broadway) 1,195, Britney Grey (Cascade) 1,182. Kaitlyn Good (Brierwood) 1,177.

BANTAM BOYS: Sebastian Conhiser-Uy (Manor II) 644, Ryan Caro (Manor II) 641, Jonathan Kramer (Tonawanda) 630. PREP BOYS: Chris Bailey (Manor II) 678, Benjamin Galligan (South Buffalo) 607, Connor Moyer (Transit) 597. JUNIOR BOYS: Jarod Rowers (Manor II) 717, Connor Spinda (Island) 715, Benjamin Milo (Strikers) 656. SENIOR BOYS (Handicap): William Borchert (Airport) 1,340, Jack Sargent (Strikers) 1,316, Alan Weinreich (Manor II) 1,312. SENIOR BOYS (Scratch): Christian Prechtl (Classic) 1,390, Ryan Reese (Manor II) 1,308, Dominic Germano (Tonawanda) 1,236.

ABBOTT: UAW 897 — John Mentlewski 266-726, Paul Kaminski 703, Jim Mcclellan 680.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Mark Jasen 300-738, John Germann 268-742, Chris Gable 257-719, Andy Bigaj 709, Jim King Jr. 288-700. Mauer Nesbit — Joe Militello 677, Debby Janora 238-673.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial — Ed Osuch 258-711, Russell Priola 709, Joe Doxbeck 266-696, Colin Suto 689.

CLASSIC: Smith/Magaris Memorial — Mike Manzella 253-703, Adam Galligan 258-258-764, Pat Galligan Jr. 268-741, Joe Bellanti 268, Dave Villa 284. VIP Petsitting — Joey Bellanti 268-679. Major B — Shawn Bender 279-726, Scott Greenawalt 277-720, Don Zack 258-695, Mike Pantano 268, Dana Pepperday 268. The Old Boys — Mike Plant 279-772, Ken Michaels 716, Scott Sanders 268-695, Pat Maddigan 685, Paul Nowak 250-675.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial — Paul Braun 256-713, Chris Reo 267-712, Mike Weber 267-711, Nick Calabretta Jr. 701, Don Nigro 700. Tuesday Minors — Tom Wesley 265-699, Dave Tolkacz 257-691, Paul Gennuso 257-689, Joe Mercurio 689, Lou Mustillo 675. CPC — Bob Dziomba 258-695, Bill Wenske 680. Joan Bovo Memorial — Bob Fitzpatrick 257-695, Nicole Bongionvanni 235-666. Federal — Zach Arth 267-744, Rob Phillips Jr. 688, Mike Sanchez 257-675,

LANCASTER: Nickel Creek — Mike Borodzik Jr. 279-741, Bob Brotz 257-698, Dave Kirsch 274-693, John Orsini 274, David Koteras 268.

MANOR II: Pete Stasio Memorial — John Leible 277-706, Shaun Lewis 704, Mark Sims 256-700, Nicholas Fusco 256-686, Ray Jaskowiak 277-683.

TRANSIT: Storm Bowlers Choice Pro Shop Seniors Shoot-out — Gary Kinyon 300-777, John Cierlicki 725, John Danielewicz 264-701, Dan Fecher 675, John Melidona 675. Championship match: Danielewicz def. Kinyon and Fecher 244-239-222.