Share this article

print logo

High school scores & schedule (Dec. 18)

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division I

Bennett 63, Hutch-Tech 56

McKinley 105, Burgard 44

Middle Early College 69, East 68

South Park 61, Riverside 55

ECIC II

Hamburg 51, Sweet Home 36

West Seneca East 63, Lake Shore 41

ECIC IV

Alden 64, Eden 34

Lackawanna 62, JFK 46

IAC

Academy of Aurora 45, St. Mary’s/Deaf 36

CCAA West 1

Dunkirk 67, Southwestern 56

Fredonia 79, Maple Grove 37

CCAA West 2

Panama 61, Frewsburg 52

Nonleague

Cardinal O’Hara 66, Silver Creek 56

Starpoint 75, Clarence 46

Gowanda 56, Ellicottville 34

Health Sciences 80, WNY Maritime 40

Wmsv. South 70, Cheektowaga 59

AdPro Public/Private Challenge

at Depew

Christian Central 55, Holland 41

Kenmore West 69, Nichols 40

St. Joe’s 63, Niagara Falls 62

Emerson Holiday Classic

at Emerson

Emerson 93, Lafayette 51

da Vinci 66, Global Concepts 63

Bennett 63, Hutch-Tech 56

Hutch-Tech 20 14 5 17 - 56

Bennett 11 18 18 16 - 63

HUTCH-TECH (0-5, 0-2):Barney 6, Carr-Johnson 4, Caudle 1, Hill 2, Marks 3, Mitchell 8, Myers 10, Reign 4, Robertson 9, Whitfield 9.

BENNETT (3-3, 2-0): Bishop 16, Brown 4, Devers 6, Lewis 4, Maldonado 15, Morris 2, Smith 7, Toliver 6.

3-point goals: Barney, Bishop, Robertson, Smith, Whitfield .

McKinley 105, Burgard 44

McKinley 28 25 36 16 - 105

Burgard 10 18 12 4 - 44

MCKINLEY (4-0, 2-0): Booker 5, Buster 7, Fisher 6, Goree 7, J Johnson 4, K Johnson 19, Jones 17, LeCounte 2, Outlaw 24, Wardlaw 2.

BURGARD (2-4, 0-2): Cain 6, Callaway 8, Gamblin 2, Jamison 14, Jones 5, Sweat 5.

3-point goals: Booker, Buster, K Johnson, S Jones, Outlaw 2, Sweat.

Middle Early College 69, East 68

MEC 20 21 19 9 - 69

East 22 14 17 15 - 68

MEC (2-2, 2-0):Foster 20, Jemes 11, Johnson 5, Rivera 18, Staton 11, Thomas 4.

EAST (1-2, 1-1): Anderson Jr. 21, Barney 3, Burts 14, Chol 5, Hughes 16, Maryon 2, Sharp 2, Shaw 2.

3-point goals: Anderson Jr. 3, Chol , Hughes 3, Jemes, Rivera 6, Staton.

South Park 61, Riverside 55

South Park 11 21 12 17 - 61

Riverside 10 14 13 18 - 55

SOUTH PARK (5-2, 3-1): Brown 7, Harris 19, Lewis 3, McDonald 11, Mushat 10, Robinson 8, Winston 3.

RIVERSIDE (1-3, 0-2): Bratton 10, Curry 2, DiMaggio 4, Gardner 4, Loreno 7, Munn 18, Stevens 2, Wardlaw 8.

3-point goals: McDonald.

Hamburg 51, Sweet Home 36

Hamburg 14 14 13 10 - 51

Sweet Home 7 6 14 9 - 36

HAMBURG (4-1, 4-1): Chavanne 4, Crowley 2, DeLellis 9, Dils 22, Henry 3, Mahoney 5, Salerno 6.

SWEET HOME (0-4, 0-3): Barrons 2, Frasctore 2, Gates 2, Goudelock 10, John 8, Lash 2, Serrano 3, Trueheart 7.

3-point goals: Dils 4, Goudelock, Henry, John, Salerno 2, Trueheart 2.

West Seneca East 63, Lake Shore 41

Lake Shore 12 8 7 14 - 41

W. Sen. East 13 17 15 18 - 63

LAKE SHORE (1-4, 0-3): Bergrum 8, Fiutko 4, McDonagh 10, Myers 10, Williams 2, Wishman 7.

W. SEN. EAST (4-1, 3-0): Gospodarski 5, Harrington 3, Jasinski 2, Kania 10, Picciano 15, Radka 12, Roncone 14, Schreckengost 2.

3-point goals: Bergrum 2, Harrington, McDonagh 2, Picciano, Radka, Roncone.

Alden 64, Eden 34

Alden 20 14 17 13 - 64

Eden 8 4 7 15 - 34

ALDEN (3-2, 2-0): C Boucher 2, R Boucher 2, Chester 6, Fusco 2, Keller 2, Pastuszynski 4, Pysczynski 10, Riddoch 7, Roy 1, Snell 16, Stockweather 12.

EDEN (1-2, 0-2): Bennett 3, Bialy 14, Enel 4, LoTempio 2, Porter 9, Stetz 2.

3-point goals: Bialy 2, Porter.

Lackawanna 62, JFK 46

JFK 11 14 8 13 - 46

Lackawanna 12 22 12 16 - 62

JFK (0-4, 0-1): Fischer 8, Isbrandt 10, James 9, Jordan 5, Kohl 5, Parks 2, Ricotta 5, Snyder 2.

LACKAWANNA (2-3, 2-3): Bekric 11, Harmon 4, Hopkins 2, Horton 9, Karagic 4, Pacillo 5, L Smith 6, N Smith 4, Threeths 17.

3-point goals: Bekric, Fischer 2, Horton 2, James, Kohl, Threeths 3.

Academy Aurora 45, St. Mary’s/D 36

Acad. Aurora 9 7 13 16 - 45

St. Mary’s/Deaf 10 15 7 4 - 36

ACADEMY OF AURORA (1-0, 1-0): Krum 12, McLaughlin 8, Nutting 9, D O’Brien 14, S O’Brien 2.

ST. MARY’S/DEAF (0-1, 0-1): Barrus 18, Habeeb 10, Lawrence 2, Martin 6.

3-point goals: Barrus.

Fredonia 79, Maple Grove 37

Maple Grove 6 7 14 10 - 37

Fredonia 17 22 19 21 - 79

MAPLE GROVE (2-3, 1-1):Benson 2, Christ 7, Nelson 5, Olsen 3, Padea 4, Purslow 7, Roach 4, Welsh 5.

FREDONIA (2-2, 1-0):Arce 2, Burmaster 16, Gullo 3, Moore 13, Piper 2, Pucci 6, Ruckman 6, Ruiz 2, Saden 8, Seekings 6, Swoyer 15.

3-point goals: Burmaster 3, Moore 2, Nelson, Olsen, Purslow, Saden, Swoyer 3, Welsh.

Panama 61, Frewsburg 52

Frewsburg 7 9 18 18 - 52

Panama 15 12 12 22 - 61

FREWSBURG (4-1, 1-1): Brink 11, Collver 6, Hair 10, Kinem 4, O’Brien 19, Proctor 2.

PANAMA (3-2, 2-0): Blose 16, Eddy 15, Eggleston 2, Frye 2, Odell 18, Payne 8.

3-point goals: Brink 2, Collver, Eddy, Hair, O’Brien, Odell 4, Payne.

Dunkirk 67, Southwestern 56

Dunkirk 20 14 16 17 - 67

Southwestern 16 12 13 15 - 56

DUNKIRK (2-3, 1-1): Brown 12, Buchanon Ruiz 13, Butts 15, DeJesus 10, Dumas 3, Farham 2, Hernandez 10, Rasmus 2.

SOUTHWESTERN (2-4, 0-2): Burk 21, Card 3, Cooper 7, Kennedy 9, Pannes 16.

3-point goals: Buchanon Ruiz, Burk 4, Butts, Cooper, Kennedy, Pannes 4.

Cardinal O’Hara 66, Silver Creek 56

Silver Creek 11 8 17 20 - 56

O’Hara 20 14 16 16 - 66

SILVER CREEK (3-1):Lewis 7, Scanlon 22, Snow 8, Thompson 19.

O’HARA (2-1):Benton 2, Boyd 9, Debose 18, Hemphill 6, Hughes 1, Parker 2, Riley 16, Velazquez 12.

3-point goals: Boyd, Snow 2, Thompson 3, Velazquez.

Starpoint 75, Clarence 46

Clarence 9 9 7 21 - 46

Starpoint 23 10 25 17 - 75

CLARENCE (2-4):Dimitroff 3, Ireland 10, A Olivieri 3, J Olivieri 2, Randall 3, Southern 16, Trapp 6, Zuffranieri 3.

STARPOINT (3-2):Bugenhagen 3, D Clemons 3, D Clemons 10, Kroening 13, Lang 4, Lasal 6, Lemieux 2, Longwell 8, Nodine 18, Walters 8.

3-point goals: Bugenhagen, D Clemons, D Clemons 2, Dimitroff, Ireland, Kroening, Longwell 2, Nodine, A Olivieri, Randall, Southern 3, Walters 2, Zuffranieri.

Gowanda 56, Ellicottville 34

Ellicottville 10 10 7 7 - 34

Gowanda 12 9 16 19 - 56

ELLICOTTVILLE (2-2):Bowen 20, Easton 2, Grinols 5, Miller 2, Summers 5.

GOWANDA (3-2):Benton 5, Brawdy 32, A John 6, L John 3, Kruszka 4, Perdue 6.

3-point goals: Brawdy 3, Summers.

Health Sci. 80, WNY Maritime 40

Maritime 10 8 7 15 - 40

Health Sciences 18 32 20 10 - 80

MARITIME (1-3): Baker 18, Burks 2, Davis 4, King 3, Mercado 3, Washington 8, Weston 2.

HEALTH SCIENCES (6-1): Briggs 15, Gaines 18, Lott 13, Prophet 15, Stewart 3, Threat 16.

3-point goals: Briggs 3, Gaines, Lott 2, Prophet 3, Stewart, Threat 4, Washington.

Wmsv. South 70, Cheektowaga 59

Cheektowaga 12 17 7 23 - 59

Wmsv. South 11 14 14 31 - 70

CHEEKTOWAGA (1-3):Baugh 4, Bragg 2, Brasso 9, Bryant 6, Grabp 3, Hawkins 3, McGinnis 32, Slater 11, Welch 24.

WMSV. SOUTH (4-0):Buell 17, Dolan 8, Foster 2, Hall 6, Maley 2.

3-point goals: Brasso, Buell 3, Dolan 2, Hawkins, McGinnis, Slater 3, Welch.

AdPro Public/Private Challenge

Christian Central 55, Holland 41

Holland 11 4 10 16 - 41

Chr. Central 16 20 12 7 - 55

HOLLAND (1-3): Asperlino 4, Huffman 4, Pfister 3, Ratajczak 5, Reisdorf 4, Slocum 11, Staniszewski 10.

CHR. CENTRAL (5-2): Gummo 7, Kazimerczak 3, Ranallo 8, Scott 26, Simpson 8, Tyson 3.

3-point goals: Gummo, Huffman 2, Pfister, Ranallo 2, Reisdorf, Scott 3, Simpson 2.

Kenmore West 69, Nichols 40

Kenmore West 19 15 8 27 - 69

Nichols 13 8 14 5 - 40

KENMORE WEST (4-1): Aquilina 11, Carpenter 3, Ford 15, Fron 1, Gaughan 5, James 12, LaPlante 2, Tucker 17, White 3.

NICHOLS (3-4): Banaszak 5, Cooper 15, Halady 3, Johnson 9, Roach 5, Serotte 3.

3-point goals: Aquilina 3, Banaszak, Ford 2, James, Johnson, Serotte.

St. Joe’s 63, Niagara Falls 62

Niagara Falls 11 16 26 9 - 62

St. Joe’s 14 11 19 19 - 63

NIAGARA FALLS (1-2): Harris 13, Hubbard 2, Isom 7, Lamar 6, Myles 3, Ralands 15, Williams 16.

ST. JOE’S (2-3): Brophy 10, Capen 2, Cockrell 4, Jackson 17, Motley 18, Stineman 5, Telesco 7.

3-point goals: Harris, Isom 2, Jackson, Williams.

Emerson Holiday Classic

Emerson 93, Lafayette 51

Lafayette 13 11 13 14 - 51

Emerson 22 20 24 27 - 93

LAFAYETTE (1-2): Felix 8, Grimes 2, Guilford 10, Houston 1, Miyaga 18, Viera 8, White 2, Woodard 2.

EMERSON (3-1): Acker 27, Dowell 19, Edwards 14, Hunter 24, Rice 4, Simmons 5.

3-point goals: Felix 2, Guilford, Hunter 4, Miyaga 2, Viera 2.

da Vinci 66, Global Concepts 63

da Vinci 13 15 14 24 - 66

Global Concepts 12 21 15 15 - 63

DA VINCI (1-3):Ellis 39, Mergenhagen 9, Paulfrey 12, Richardson 6.

GLOBAL CONCEPTS (3-3):Billingsley 15, Buruga 2, Dilbert 15, Dliligelea 6, Elliott 1, Pierce 24.

3-point goals: Billingsley, Ellis, Mergenhagen, Pierce 5.

Today’s games

Yale Cup Division II

Olmsted at da Vinci, 5:30 p.m.

City Honors at Emerson, 6 p.m.

Lafayette at I-Prep/Grover, 6 p.m.

Buffalo Arts at MST Seneca, 6 p.m.

ECIC I

Lancaster at Frontier, 7:30 p.m.

ECIC III

Pioneer at Springville, 6:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Lackawanna at Tonawanda, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Grand Island, 6:30 p.m.

Lew-Port at Lockport, 6:30 p.m.

Kenmore East at Nia.-Wheat., 6:30 p.m.

Niagara Falls at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Wilson, 6 p.m.

Medina at Barker, 6:30 p.m.

Roy-Hart at Albion, 7 p.m.

CCAA West 2

Brocton at Sherman, 7:30 p.m.

Nonleague

Riverside at Buffalo Science , 6:30 p.m.

Williamsville North at McKinley, 6:30 p.m.

Salamanca at Falconer, 7:30 p.m.

AdPro Public/Private Challenge

at Depew

Newfane vs. Niagara Catholic, 4:30 p.m.

St. Francis vs. Depew, 6:15 p.m.

Amherst vs. Park, 8 p.m.

Southtowns Tournament

at East Aurora

Orchard Park vs. Holland, 6 p.m.

Iroquois vs. East Aurora, 7:30 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Canisius Cup

South Park 51, Hutch-Tech 45

Monsignor Martin

Nichols 54, St. Mary’s/Lanc. 36

Niagara Catholic 51, Christian Central 42

IAC

New Life Christian 37, St. Mary’s/D 13

Nonleague

East 27, Oracle Charter 20

McKinley 33, North Collins 27

Roy-Hart 53, V-Elba 34

Cardinal O’Hara 63, Sacred Heart 46

South Park 51, Hutch-Tech 45

Hutch-Tech 8 9 12 16 - 45

South Park 16 9 14 12 - 51

HUTCH-TECH (3-3, 1-1): Felton 13, Lewis 16, Raqib 4, Truisi 2, Watson 10.

SOUTH PARK (2-1, 1-1): Abraszek 4, Burhanan 4, Dulmaine 6, Jordan 29, Wilson 8.

3-point goals: Felton, Jordan 2.

Nichols 54, St. Mary’s/Lanc. 36

St. Mary’s/L 8 7 13 8 - 36

Nichols 15 4 18 17 - 54

ST. MARY’S/L (1-4, 0-1): Fish 15, Fuller 3, Kowalski 4, Michalski 1, Whipperman 2, Zajac 6, Zanghi 5.

NICHOLS (2-4, 2-1):Bueme 6, E Cromwell 12, L Cromwell 10, Cunningham 5, Dockery 6, Hogan 6, Jones 6, Smith 3.

3-point goals: Fish, Smith, Zajac.

Nia. Catholic 51, Christian Central 42

Chr. Central 11 6 15 10 - 42

Nia. Catholic 11 8 23 9 - 51

CHR. CENTRAL (2-7, 0-4): Gould 9, Jones 4, Kasmore 2, Miller 25, Sauer 2.

NIA. CATHOLIC (1-4, 1-1): Alvarez 7, Bresino 10, Cain 6, M Campbell 11, M Campbell 6, Clark 4, Whisker 7.

3-point goals: Alvarez, Cain 2, M Campbell, Miller.

New Life Christian 37, St. Mary’s/D 13

New Life 16 5 10 6 - 37

St. Mary’s/Deaf 0 0 6 7 - 13

NEW LIFE CHRISTIAN (2-0, 2-0): Bailey 4, Britt 2, C Jasperson 10, K Jasperson 2, McCarthy 4, Swartwouth 2, Taylor 9, Trescott 4.

ST. MARY’S/DEAF (0-4, 0-3):Bajgai 2, Cole 2, Hollingsworth 7, Watson 2.

3-point goals: Hollingsworth.

East 27, Oracle Charter 20

East 4 10 7 6 - 27

Oracle 6 4 3 7 - 20

EAST (2-3): Barney 2, Belle 16, Harris 2, Jemes 7.

ORACLE (0-5): Baines 5, Bozeman 2, Robinson 13.

3-point goals: Belle, Robinson.

McKinley 33, North Collins 27

McKinley 13 2 11 7 - 33

North Collins 8 2 10 7 - 27

MCKINLEY (2-3): Antoine 4, Cruz 5, Debose 4, Payne 10, Ward 2, Wilson 8.

NORTH COLLINS (2-3): Burgess 5, Filkov 1, Gick 2, Paradiso 6, Romano 6, Wroblewski 7.

3-point goals: Cruz, Payne.

Roy-Hart 53, V-Elba 34

V-Elba 10 9 6 9 - 34

Roy-Hart 18 14 8 13 - 53

V-ELBA (2-2):Bezon 3, Bogue 3, Draper 6, Huntington 6, Kogut 2, Reynolds 14.

ROY-HART (2-2): Albee 10, Bligh 10, Christopher 10, Draper 4, Duewiger 2, Fry 3, Glenna 2, Hess 2, Lindke 3, Rausch 4, Todd 3.

3-point goals: Bezon, Bogue, Fry.

Cardinal O’Hara 63, Sacred Heart 46

O’Hara 20 12 21 10 - 63

Sacred Heart 12 13 9 12 - 46

O’HARA (7-0): Dickson 7, Harrison 8, Hemphill 15, Johnson 9, O’Neil 2, Parker 5, Zeigler 17.

SACRED HEART (2-2): Gaulin 3, Hore 3, K Ryan 18, M Ryan 12, Tomm 2, Young 8.

3-point goals: Dickson, Harrison 2, Parker, K Ryan, M Ryan 2.

Today’s games

ECIC I

Clarence at Jamestown, 7:30 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 7:30 p.m.

Frontier at Williamsville North, 7:30 p.m.

ECIC II

Iroquois at Sweet Home, 6:30 p.m.

Starpoint at Williamsville East, 6:30 p.m.

W.S. East at Wmsv. South, 6:30 p.m.

Lake Shore at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Springville at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Depew at Pioneer, 7 p.m.

East Aurora at Amherst, 7:30 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Alden, 7 p.m.

Tonawanda at Lackawanna, 7 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore West, 6:30 p.m.

N. Tonawanda at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Kenmore East, 7 p.m.

Lockport at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at CSAT, 6 p.m.

Albion at Roy-Hart, 6 p.m.

Barker at Medina, 6:30 p.m.

Akron at Newfane, 6:30 p.m.

CCAA West 1

Southwestern at Dunkirk, 7 p.m.

Fredonia at Maple Grove, 7 p.m.

CCAA East 1

Randolph at All.-Limestone, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Falconer at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Clymer, 7:30 p.m.

Panama at Frewsburg, 7:30 p.m.

Nonleague

Global Concepts at East, 4:30 p.m.

Tapestry at Nardin, 5 p.m.

Bennett at Orchard Park, 7:30 p.m.

Salamanca at Westfield, 7:30 p.m.

Franklinville Tournament

at Franklinville

Holland vs. Ellicottville,, 6 p.m.

V-Cuba-Rushford vs. Frnklnvle., 7:30 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

West Seneca West 5, Grand Island 2

WSW: Tyler Dunning g-a

Kenmore West 3, Amherst 0

KW: George Ciancio g-a; Joe Carney sho 10 saves

Wmsv. East 5, Lancaster 2

WE (4-2-1): Michael Steffan 1g-2a

Today’s games

WNY Federation

Williamsville North vs. Niagara-Wheatfield

at Niagara University, 7 p.m.

Bishop Timon-St. Jude vs. Orchard Park

at Leisure Rinks, 7 p.m.

North Tonawanda vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 7:30 p.m.

Lancaster vs. Niagara-Wheatfield

at Niagara University, 8:20 p.m.

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Monsignor Martin 4, Kenmore/GI 1

MMA: Kaitlin Drew-Mead g; Ava Tower g; Brynn Wopperer g; McKenna Walp 8 saves

Williamsville 4, Amherst/Sweet Home/Clarence 2

W: Maggie Fuzak 2g-a, gwg; Leah Czerwinski g-a

Wrestling

ECIC III

Pioneer 50, Cheektowaga 17

P: Chris Carter (220) pin 2:34

Boys bowling

ECIC North Large

Clarence 7, Starpoint 0

C: Tyler White 263-222-263-748

ECIC North Small

Cheektowaga 4, Depew 3

D: Joe Scapillato 243-697

ECIC South Large

Hamburg 6, West Seneca East 1

H: Brandon Miskell 264-619

Orchard Park 5, Lancaster 2

OP: Sam Rizzo 720

West Seneca West 5, Iroquois 2

WSW: Andrew Burckhalter 254-705

ECIC South Small

Holland 5, Lackawanna 2

H: Joey Mochol 211

Girls bowling

ECIC North Small

Cheektowaga 4, Depew 3

C: Emily Crone 215-618

ECIC South Large

West Seneca 6, Iroquois 1

I: Hayley Streer 235-577

ECIC South Small

Holland 7, Lackawanna 0

H: Syd Hensel 179

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 2½, Sacred Heart 1½

Mt. Mercy 4, St. Mary’s 0

Mt. St. Mary’s 4, O’Hara 0

Immaculata 4, Nardin 0

Coed swimming

Syracuse Cup

I-Prep/Grover 83, South Park 81

Olmsted 110, Buffalo Arts 48

Rifle

ECIC

Clarence 1302, Alden 1298

A: Noah Fox 281

Iroquois 1011, Holland 934

I: Matt Schaefer 260

Nonleague

Kenmore 1102, Lancaster 1031

K: Morgan DiMaria 282

There are no comments - be the first to comment