Share this article

print logo

Area bowling for Dec. 17

Area bowling

11TH FRAME — Capital Management Services — Paul Beyer 277-724, Chris Vogt 258-708, Brent Hardy 705, Jim Reese Jr. 697, Ray Schultz Jr. 690.

ABBOTT: Uaw 897 — Deane Bragg 289-741, John Mentlewski 256-706, Paul Kaminski 268-692, Rob Roblee 683, Pat Reedy 683.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Jack Stresing 300, Chris Gable 269-741, Chuck Stachowiak 731, Al Doyle 258-728, Ed Walkow 269-727. Mauer Nesbit — Ang Alessandro 705, Laurie Riso 269-679, Steve Gane III 256-679, Jeff Werth 685, Debby Janora 232-643.

ALLIE BRANDT: DRI — Milt Cummings 734. Sportsman — Gary Kling 770, Rich Lamont 711, John Cummings 704. U.S. Postal — Jason Ciliberto 288-734, Tom Denniston 709, Bob Hursey 705. Lockport Businessmen — Henry Poole 267-692, Sean Brayley 254-679.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial - Ray Latona 266

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial — Mark Kline 705, Joe Doxbeck 698, Colin Suto 696, Mike Schrader 278-694, Kimberly Wangler 245-656.

CLASSIC: Fletchers — Paul Gallmeyer 268-747, Jim Barber 278-722, Vic Marvin 279-706, Scott Sanders 703, Ken Michaels 289-696. Major B — Joe Rubrecht 269-754, Mike Plant 276-734, Jeff Lowery 277-719, Glen Eberhardt 279-694, Jake Monti 268.

KENMORE: Leo Greeanuer Memorial — Joe Montante Jr. 257-726, Dennis Loomis 257-726, John Palamara 278-712, Jon Jack 287-710, Brett Brady 704.

Tuesday Majors — Jeff Grossi 695, Paul Gennuso 694, Tom Wesley 300-685, Ron Mastrorilli 684, Craig Connock 681, Mark Anastasia 678.

K&L: Wed. Night Hdcp — Dan Moyer 254-278-779, Edward Howard 255-707, Brian Schulz 702.

LANCASTER: Nickel Creek — Dave Kirsch 278-736, Mike Borodzik Jr. 266-736, Chris Hewson 702, Bob Schilling 279, James Demola III 279.

MANOR: JJ Movers — Chuck Jagodzinski 258-278-781, Todd Spence 259-275-750.

MANOR 2: Pete Stasio Memorial — Mike Falzone 267-258-768, Jim Puccio 279-761, Shawn Louis 289-737, John Martin 279-683, Chris Louis 258-679.

SPARETIME: Broad Spectrum 3-Man — Matt Zachowicz 266-760, Ted Chojecki 269-723, John Masiello 723, Kevin Iwaniak 702, Steve Mamon 659. Tuesday Firefighters — Joe Doxbeck 256-739, Jesse Wray 296-738, Tim Strauch 256-681, Jerry Nostrant 268.

SPRINGVILLE: Steve Hutch Memorial — Mike Martin 259.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Andy Bigaj 267-699, Tom Gioia Sr. 275-698, Ron Haase 263-695, Tom Meidenbauer 684, Scott Brown 257-678.

THE EDGE: Greater Buffalo Invitational — Pat Desjardins 257-695, Joe Dinardo 677, Mike Zarcone 267.

TONAWANDA: Engineering Society — Brian Olkowski 258-693, Jim Finn 689, Tom Mann 250, Julia Hay 225.

TRANSIT: Bowlers Choice 4 Man — Eric Alajko 259-279-257-795, Ron Stacy 257-266-741, Sue Schottke 248-269-736, Greg Voytovich 280-732, Mike Bedford 725, Jason Ciliberto 720, Jessica Mamon 255-675, Sue Nawojski 268-668, Kristina Szczerbinski 246-643, Kelly Blaszak 247.

WIMBLEDON: Dave’s Snack Shack — Tom Zimmerman 268-706, Rich Kaminski 706, Steve Dorobiala 692, Brad Johnson 278. LT Vending — Jeffery Smith 269-264-771, Chris Brown 279-771, John Truslow 264-714, Jeff Tycz 257-268-718.