Share this article

print logo

High school scores & schedule (Dec. 8)

Boys basketball

Monday’s games

Yale Cup Division I

McKinley 120, Hutch-Tech 51

ECIC II

Starpoint 81, Sweet Home 50

ECIC III

Amherst 66, East Aurora 52

Niagara-Orleans

Medina 65, Newfane 57

CCAA West 1

Chautauqua Lake 62, Southwestern 47

Olean 91, Dunkirk 60

CCAA West 2

Clymer 49, Westfield 31

Panama at Brocton, 7:30 p.m.

Nonleague

V-Oakfield-Alabama 50, Barker 43

Park 90, Health Sciences 62

Walsh 80, Christian Central 41

St. Mary’s/Lanc. 59, Fredonia 53

Silver Creek 56, Forestville 35

McKinley 120, Hutch-Tech 51

McKinley 29 35 30 26 - 120

Hutch-Tech 5 12 12 22 - 51

MCKINLEY (3-0, 1-0): Booker 10, Buster 9, Calhoun 2, Fisher 8, Goree 3, J Johnson 2, K Johnson 14, Jones 26, LeCounte 4, Mussa 4, Outlaw 30, Thomas 4, Wardlaw 4.

HUTCH-TECH (0-4, 0-1): Caesar 2, Carr-Johnson 2, Caudle 6, Hill 1, Liltill 8, Lindsay 7, Marks 8, Mitchell 3, Myers 8, Pawleck 3, Reign 7, Whitfield 5.

3-point goals: Booker 2, Jones 2, Pawleck, Whitfield.

Starpoint 81, Sweet Home 50

Sweet Home 9 12 12 17 - 50

Starpoint 28 20 20 13 - 81

SWEET HOME (0-3, 0-2): Barrons 2, Frasctore 2, Gates 2, Goudelock 19, John 17, Lash 6, Poppogallo 2.

STARPOINT (2-2, 2-0): D Clemons 8, D Clemons 7, Kroening 21, Lang 2, Lasal 6, Lemieux 11, Nodine 20, Walters 6.

3-point goals: D Clemons 2, D Clemons, Goudelock 2, John, Nodine, Walters.

Amherst 66, East Aurora 52

Amherst 17 12 12 25 - 66

East Aurora 10 13 14 15 - 52

AMHERST (6-0, 3-0): Brown 24, Foster 8, Fulford 2, Hines 10, Ikpeze 12, Rose 6, Woldu 4.

EAST AURORA (2-2, 1-1): Denz 2, McTigue 5, J Montgomery 5, N Montgomery 21, Smith 2, Thompson 17.

3-point goals: Brown 3, Foster, Hines 2, J Montgomery, N Montgomery 4, Thompson 3.

Medina 65, Newfane 57

Newfane 14 14 7 22 - 57

Medina 16 25 16 8 - 65

NEWFANE (3-2, 1-1): DeVoogal 7, Dunbar 2, Gilson 14, Gross 6, Hill 1, Kramp 5, Krull 3, Lajoie 8, Russell 3, Weber 8.

MEDINA (2-2, 1-0): Ames 19, Cooper 16, Haynes 13, Koonce 2, Lewis 3, Morgan 2, Zinkievich 10.

3-point goals: Cooper, DeVoogal, Gross 2, Haynes 3, Kramp, Lajoie 2, Lewis, Weber 2.

ChautLake 62, Southwestern 47

Southwestern 7 9 17 14 - 47 Chaut. Lake 21 15 15 11 - 62

SOUTHWESTERN (2-3, 0-1): Burk 10, Card 6, Cooper 2, Johnson 3, Kennedy 4, Munir 8, Pannes 8, Perry 2.

CHAUT. LAKE (4-1, 1-0): Bentley 2, Davidson 8, Hammond 17, Meredith 11, Pope 11, Sargent 4, Swan 7, Vinciguerra 2.

3-point goals: Burk 2, Card, Davidson 2, Meredith, Munir 2, Pannes 2, Pope, Swan.

Clymer 49, Westfield 31

Westfield 5 9 8 9 - 31 Clymer 12 15 10 12 - 49 WESTFIELD (2-3, 0-1): Bates 3, Fermier 4, Horr 6, North 5, Schroeder 11, Wilson 2.

CLYMER (1-4, 1-0): Davis 6, Honey 13, Neckers 11, Summers 9, Svetz 4, VanEarden 6.

3-point goals: Fermier, Honey, Horr 2, Neckers 3, Schroeder 3, Summers 2.

V-Oakfield-Alabama 50, Barker 43

Oakfield-Ala. 8 15 18 9 - 50

Barker 10 12 13 8 - 43

V-OAKFIELD-ALABAMA (3-0): Chatt 14, Carlsen 4, Nadolinski 12, Mandel 2, D’Alba 2, Woodward 10, Smith 2, Douglas 2.

BARKER (1-3): Wasnock 13, Arnold 8, Luckman 7, Secore 8, Snell 6, Callaghan 1.

3-point goals: Nadolinski 2, Luckman, Secore, Snell 2.

Park 90, Health Sciences 62

Health Sciences 16 17 16 13 - 62

Park 27 17 28 18 - 90

HEALTH SCIENCES (4-1): Gaines 23, Threat 8, Lott 9, Briggs 3, Jaq.Renfro 4, Jay.Renfro 2, Prophet 10, Smith 3.

PARK (4-0): Anderson 7, Baldon 2, Cottrell 14, Efretuei 8, Harris 24, Hutchins 12, Nwora 21, Ugboma 2.

3-point goals: Harris 5, Hutchins, Nwora, Threat 2, Briggs, Prophet 2.

Walsh 80, Christian Central 41

Chr. Central 7 6 14 14 - 41

Walsh 24 21 22 13 - 80

CHR. CENTRAL (4-2): Cook 4, Gummo 2, Lekeuneu 6, Martell 2, Scott 27.

WALSH (6-0):Butler-Kemp 10, Churakos 18, Kemp 15, Moore 17, N Watson 14, S Watson 6.

3-point goals: Butler-Kemp 2, Churakos 2, Kemp, Moore, Scott 3, N Watson.

St. Mary’s/Lanc. 59, Fredonia 53

St. Mary’s 15 5 17 22 - 59 Fredonia 11 22 9 11 - 53

ST. MARY’S (3-0): Brown 6, Dunning 11, Hill 7, Hunt 7, Molson 17, Shablewski 11.

FREDONIA (1-2):Burmaster 16, Moore 12, Pucci 10, Ruiz 2, Swoyer 6, Voss 6.

3-point goals: Burmaster 3, Dunning, Hunt, Moore 2, Voss 2.

Silver Creek 56, Forestville 35

Forestville 5 4 5 19 - 35

Silver Creek 14 11 21 10 - 56

FORESTVILLE (2-2): West 3, Egan 7, Markham 9, Catalano 2, Weaver 1, Stanbro 6, Hartloff 5.

SILVER CREEK (3-0): Snow 7, Thompson 23, Williams 4, Lewis 8, Galfo 2, Scanlon 3, Restivo 3, Jones 1.

3-point goals: West, Markham 3, Hartloff, Snow, Restivo, Thompson 3.

Today’s games

Yale Cup Division I

Burgard at East, 6 p,m.

McKinley at Hutch-Tech, 6 p.m.

South Park at Middle Early College, 6 p.m.

Bennett at Riverside, 6 p.m.

ECIC I

Clarence at Frontier, 7:30 p.m.

Wmsv. North at Orchard Park, 7:30 p.m.

Jamestown at West Seneca West, 7:30 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Iroquois, 6:30 p.m.

Wmsv. South at Lake Shore, 6:30 p.m.

Williamsville East at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at Springville, 6:30 p.m.

Cheektowaga at Pioneer, 7 p,m.

ECIC IV

Lackawanna at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Eden at Tonawanda, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at Lockport, 6:30 p.m.

Grand Island at Nia-Wheatfield, 6:30 p.m.

Kenmore East at Kenmore West, 7 p,.m.

North Tonawanda at Lew-Port, 7 p,m.

Niagara-Orleans

CSAT at Roy-Hart, 6 p.m.

Wilson at Albion, 7 p.m.

IAC

St. Mary’s School/Deaf at Falk, 3:30 p.m.

Christian Central at W.S. Christian, 6:30 p.m.

Nonleague

North Collins at Buffalo Science , 5:30 p.m.

WNY Maritime at Buffalo Arts, 6 p.m.

Health Sciences at Oracle Charter, 6 p.m.

V-University Prep at Timon, 6:30 p.m.

Tapestry at Medina, 6:30 p.m.

Depew at JFK, 7 p.m.

Cassadaga Valley at Salamanca, 7:30 p.m.

Girls basketball

Monday’s games

Monsignor Martin

Nardin 41, Park 38

ECIC I

West Seneca West at Jamestown, 7:30 p.m.

Nonleague

Tapestry 50, Burgard 32

Health Sciences 39, Global Concepts 19

JFK 37, Buffalo Seminary 35 (OT)

Franklinville 71, St. Mary’s/Lanc. 35

Mount St. Mary 56, Buffalo Arts 48

Allegany-Limestone 59, Fredonia 36

Nardin 41, Park 38

Park 10 10 12 6 - 38

Nardin 5 8 14 14 - 41

PARK (2-1, 0-1): Adamson 6, Likofsky 14, Scheur 4, Skinner 1.

NARDIN (2-3, 2-1): Adams 16, Spira 4, Marks 6, Hartnett 2, Herman 4, Raccuia 2, Scello 7.

3-point goals: Adams, Adamson, Likofsky 2, Marks, Scello, Scheur.

Tapestry 50, Burgard 32

Tapestry 19 11 12 8 - 50

Burgard 13 4 6 9 - 32

TAPESTRY (3-1): Banks 11, Caver 16, Smith 4, Fulton 5, Mingo 2, Purdue 3, Ramos 9.

BURGARD (0-1): B: McAdemy 9, Carter 6, Johnson 17.

3-point goals: Purdue, Ramos, McAdemy.

Health Sciences 39, Global Concepts 19

Health Sciences 6 10 10 13 - 39

Global Concepts 0 7 0 12 - 19

HEALTH SCIENCES (3-0): Brown 10, Dunn 27, Foster 2.

GLOBAL CONCEPTS (0-4): Huff 9, Rose 10.

3-point goals: Dunn 2, Huff.

JFK 37, Buffalo Seminary 35 (OT)

JFK 10 7 9 7 4 - 37

Buff Sem 6 9 9 9 2 - 35

JFK (1-3): Chidzinski 2, Getz 9, Phillips 7, Schultz 13, Voss 6.

BUFFALO SEMINARY (4-2): Augello 8, Ball 2, Burlow 9, Gallagher 5, Gareis 5, Lane 1, Smolarek 5.

3-point goals: Burlow 2, Schultz.

Franklinville 71, St. Mary’s/Lanc. 35

St. Mary’s/L 4 10 16 5 - 35

Franklnv’l 24 17 6 24 - 71

ST. MARY’S/L (1-3): Hamilton 11, Kowalski 5, Michalski 4, Zajac 3, Zanghi 12.

FRANKLNV’L (3-0): Fernandez 4, A Haskell 21, D Haskell 28, Hicks 5, McCoy 7, Michaleis 2, O”Neal 4.

3-point goals: Hamilton 3, A Haskell 2, D Haskell 5, Kowalski, McCoy, Zajac.

Mount St. Mary 56, Buffalo Arts 48

Buffalo Arts 11 6 15 16 - 48

Mount St. Mary 18 13 13 12 - 56

BUFFALO ARTS (0-4): Bush 5, Campbell 25, Outling 16, Wingard 2.

MOUNT ST. MARY (4-2): Johnson 2, Fittry 7, Meegan 2, Hart 4, Walter 6, Lawrence 14, Murphy 21

3-point goals: Campbell, Outling 2, Fittry, Murphy.

Allegany-Limestone 59, Fredonia 36

All.-Lime. 7 25 9 18 - 59

Fredonia 14 7 4 11 - 36

ALL.-LIME. (3-0):Davis 9, DeCapua 9, Forness 27, Giardini 8, Kinney 6.

FREDONIA (2-1): Abram 9, Cybart 16, Katta 5, Price 4, St. George 2.

3-point goals: Cybart 2, Kinney 2.

Today’s games

Canisius Cup

Hutch-Tech at McKinley, 6 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Amherst, 6:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Eden, 7 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Kenmore West, 5:30 p.m.

Niagara Falls at Grand Island, 6:30 p.m.

Lockport at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

Lew-Port at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at CSAT, 6 p.m.

Albion at Wilson, 6 p.m.

Akron at Barker, 6:30 p.m.

Medina at Newfane, 6:30 p.m.

IAC

West Seneca Christian at St. Mary’s School for the Deaf, 4 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Olean, 7 p.m.

Maple Grove at Falconer, 7:30 p.m.

Chautauqua Lake at Southwestern, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Frewsburg at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Clymer at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

Oracle Charter at Christian Central, 6 p.m.

Franklinville at Nichols, 6 p.m.

Gowanda at North Collins, 6 p.m.

Salamanca at Pine Valley, 7:30 p.m.

Walsh at Portville, 7:30 p.m.

Boys hockey

Monday’s games

WNY Federation

St. Joe’s 4, Canisius 3

SJ (5-1): Jonathan Tucker 2g

St. Francis 4, Niagara Falls 3

SF: Joe Krasinski 2g-a; Rob Gerow gwg; Jackson Chilberg 29 saves

W. Seneca West 4, W. Seneca East 3 (OT)

WSW (3-0): Zak Klinko 2a, gwg; Dan Browne 31 saves

Kenmore West 5, North Tonawanda 1

KW (3-2): Jake Green 3g, Kole Maquardt 4a

Today’s games

WNY Federation

Lockport vs. Grand Island

at Cornerstone Arena, 8:30 p.m.

Girls hockey

Today’s games

WNY Federation

Lancaster/Iroquois vs. Kenmore/GI

at Lincoln, 7:40 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Amherst 4, Wmsv. North 3

WN: Nate Damiani 223-622

Sweet Home 7, Williamsville South 0

SH: Don Zich 223

Starpoint 6, Wmsv. East 1

S: Brett Steuer 231-648

ECIC North Small

Cheektowaga 5, Cleveland Hill 2

C: Trevor Dentice 245-645

Tonawanda 6, Alden 1

T: Josh Large 237-634

ECIC South Large

Frontier 6, Hamburg 1

H: Brandon Miskell 688

West Seneca West 4, Orchard Park 3

WSW: Andrew Burckhalter 257-716

ECIC South Small

Pioneer 5, Holland 2

P: Nate Tackentien 537

Monsignor Martin standings

St. Francis 17-1 St. Joe’s 6-12

O’Hara 16-2 Chrstn. Cent. 3-15

Canisius 14-4 Park 0-18

St. Mary’s 10-8

High average: Christian Prechtl (SF) 230, Ryan Reese (OH) 214, Garrett Braniecki (SM) 207, Ryan Lent (SM) 204, Nick Rallo (Can) 199.

High series: Reese (OH) 749.

High game: Prechtl (SF) 277.

Girls bowling

ECIC North Large

Amherst 5, Williamsville North 2

A: Kelly Normandin 185

Williamsville South 5, Sweet Home 2

WS: Grace Mattle 218-537

Starpoint 7, Wmsv. East 0

S: Matty Barone 206-588

ECIC South Large

Frontier 7, Hamburg 0

F: Makenzie Yesis 235, Katie Good 669

ECIC North Small

Cheektowaga 7, Cleveland Hill 0

C: Krista Hoctor 222-589

Depew 5, Maryvale 2

D: Sarah Godfrey 222-627

Tonawanda 5.5, Alden 1.5

T: Melissa Large 209-510

ECIC South Small

Pioneer 7, Holland 0

P: Morgan Tackentien 544

ECIC standings

North Large

Amherst 1-0 Wmsv. South 1-1

Wmsv. North 1-0 Sweet Home 0-1

Clarence 1-1 Wmsv. East 0-1

Starpoint 1-1

High game: Kelly Normandin (A) 233, Caitlyn Dzierba (C) 210, Rachel Banning (A) 202, Melanie Sturtz (WS) 199, Kimberlyn Enright (S) 192, Matty Barone (S) 192.

High series: Normandin (A) 607, Banning (A) 552, Sturtz (WS) 548, Dzierba (C) 526, Grace Mattle (WS) 520.

South Large

Lancaster 2-0 Hamburg ½-1½

W.S. West 1-0 Iroquois ½-1½

Orchard Park 0-0 Frontier 0-1

High game: Brittany McAndrews (F) 234, Caitlyn Nowak (WSW) 224, Katie Good (F) 223, Ashley Len (L) 212, Haley Streer (I) 204, Brianna Mieth (L) 204.

High series: McAndrews (F) 630, Len (L) 625, Good (F) 612, Streer (I) 607, Nowak (WSW) 605.

North Small

Depew 2-0 Cleveland Hill 0-1

Cheektowaga 1-0 Tonawanda 0-1

Maryvale 1-0 Alden 0-2

High game: Sarah Godfrey (D) 244, Sara Snyder (D) 234, Madison Rogacki (M) 224, Rebekka McClure (T) 219, Rachel Wagner (D) 214.

High series: Snyder (D) 664, Wagner (D) 594, Rogacki (M) 574, Gillian Chorazak (C) 547, Krista Hoctor (C) 545.

South Small

Holland 2-0 Eden 0-1

Springville 2-0 Lackawanna 0-1

Pioneer 1-1 JFK 0-2

High game: Emily Zebrowski (S) 256, Marah Gamel (S) 234, Katelyn Slomba (P) 213, Morgan Tackentien (P) 212, Emily Leverentz (S) 205.

High series: Gamel (S) 649, Zebrowski (S) 627, Tackentien (P) 556, Slomba (P) 555, Elizabeth Ruszczyk (H) 506.

Coed swimming

Syracuse Cup

McKinley 86, East 15

Hutch Tech 119, I-Prep 23

HT: Haley Rauchna (50 free) 34.50, Sydney Mierczwa (50 fly) 35.57

South Park 92, Lafayette 53

City Honors 103, Olmsted 72

Arts 79, Riverside 29