Share this article

print logo

High school scores & schedule (Dec. 6)

Boys basketball

Saturday’s games

Cataract Classic

at Niagara Falls

Vaughan (Ont.) 73, Starpoint 51

St. Paul (Ont.) 66, Cardinal O’Hara 33

Amherst 67, V-Bishop Kearney 56

Williamsville North 57, Cheektowaga 56

Park 59, Niagara Falls 57

Iroquois Tournament

Orchard Park 69, Iroquois 36

Alden 66, Kenmore East 47

Lew-Port Tournament

Newfane 72, Lafayette 47

Lew-Port vs. RCM Charter

Lockport Rotary Tournament

Williamsville East 64, I-Prep/Grover 52

Lockport 71, St. Joe’s 60

Olean Tipoff

Olean 69, East Aurora 36

V-Hornell 74, Maple Grove 44

Pioneer Tournament

West Seneca West 58, Holland 33

Salamanca 38, Pioneer 35

Portville Tournament

Walsh 63, Portville 28

Nonleague

Tapestry 89, CSAT 75

Gowanda 71, Southwestern 60

Cataract Classic

at Niagara Falls

Vaughan (Ont.) 73, Starpoint 51

Vaughan 21 28 9 15 - 73

Starpoint 11 17 10 13 - 51

VAUGHAN: Antoine 4, Taylor-Douglas 11, Nembhard 9, James 5, Small-Martin 15, Latiff 5, Ohana 9, Forde 2, Thomas 2, Tran 4, Neath 5, Mata 2

STARPOINT (0-1): Clemons 4, Kroening 10, Lang 2, Lemieux 2, Longwell 6, Nodine 16, Walters 11.

3-point goals: Kroening, Nodine, Walters 3, Taylor-Douglas, Nembhard, James, Small-Martin 2, Latiff, Ohana 3, Neath.

St. Paul (Ont.) 66, Cardinal O’Hara 33

St. Paul 12 20 15 19 - 66

O’Hara 13 6 8 6 - 33

ST. PAUL (3-0): Talarco 12, Richardson 5, Boldin 1, Schmahall 11, S. Otchere 17, Phelps 2. Szusranowicz 20, A. Otchere 6.

O’HARA (0-1): Debose 4, Benton 2, Riley 3, Dudley 2, Hughes 4, Hemphill 8, Velasquez 5, Boyd 5.

3-pointers: Talarco 3, Schmahll, Szuranowicz 2, Riley, Velasquez

Amherst 67, V-Bishop Kearney 56

V-Kearney 6 10 10 30 - 56

Amherst 10 13 18 26 - 67

KEARNEY (1-1): Rose 8, Ryan Carter 23, Jackson 2, Green 7, Fobes 4, Brown 6, N. Carter 4, Hake 2.

R. Carter 2, Brown 4, Hines, Kay, R. Walsh, Woldu.

AMHERST (3-0): Brown 25, Foster 8, Hines 3, Ikpeze 17, Kay 3, Rose 3, Walsh 3, Woldu 5.

3-point goals: Brown 4, Hines, Kay, Walsh, Woldu, R. Carter 2, Brown 4, Hines, Kay, R. Walsh, Woldu.

Wms. North 57, Cheektowaga 56

W. North 21 13 8 15 - 57

Cheek 13 8 13 22 - 56

WMSV. NORTH (1-0): Hill 5, Maranto 3, Huggins 12, Schatz 3, Jack 34

CHEEK (0-1): Brad 2, Brians 2, Parker 12, Grabs 2, Welch 34

3-pointers: Jack 4, Schatz, Parker 3, Welch 3.

Iroquois Tournament

Orchard Park 69, Iroquois 36

O Park 14 18 17 20 - 69

Iroquois 12 6 13 5 - 36

ORCHARD PARK (2-0): Anderson 9, Freilicher 14, Frick 1, Harris 12, LiberAtore 6, Marks 12, Olejniczak 6, Siegner 6.

IROQUOIS (1-2): Allen 2, Edwards 5, Perillo 1, Quinn 5, Tait 10, Whalen 8, Williams 5.

3-point goals: Anderson, Tait 2, Whalen, Williams.

Alden 66, Kenmore East 47

Alden 15 16 14 21 - 66

Ken East 13 9 13 12 - 47

ALDEN (1-1): Boucher 11, Keller 4, Kozak 4, Pysczyski 4, Riddoch 1, Snell 8, Stockweather 34.

KENMORE EAST (0-2): Donoghue 2, Everett 14, Flynn 2, Leith 3, Murdie 1, O’Neill 8, Williams 17.

3-point goals: Boucher 3, Everett 4, Leith, Stockweather, Williams.

Lew-Port Tournament

Newfane 72, Lafayette 47

Newfane 14 24 15 19 - 72

Lafayette 12 6 10 19 - 47

NEWFANE (1-1) 7, DeVoogal 19, Hill 3, Schultz 9, Dunbar 3, Russel 13, Duncan 5.

LAFAYETTE (0-2): Vargas 5, Viera 16, Miaga 145, Woodard 4, Elliott 5, Houston 2.

3-pointers: Weber, Kramp 2, Russell, Vargas, Viera 4, Miaga 2.

Lockport Rotary Tournament

Wms East 64, I-Prep/Grover 52

I-Prep 17 12 14 9 - 52

Wmsv. East 18 15 18 13 - 64

I-PREP (0-2): Santiago 9, Townsen 9, Forester 1, Bashir 5, Turner 2, Richardson 4.

WMSV. EAST (2-1): Butler 11, Gelder 1, Grano 19, Gruber 3, Kieffer 2, Pieri 11, Poturalski 7, Shanahan 9.

3-pointers: Santiago, Butler 2, Grano.

Lockport 71, St. Joe’s 60

St. Joe’s 7 20 11 22 - 60

Lockport 18 19 10 24 - 71

ST. JOE’S (1-1): Allan 3, Brophy 3, Capen 2, Jackson 11, M Motley 12, N Motley 21, Stineman 2, Telesco 6.

LOCKPORT (2-0): Austin 8, K Brown 6, K Brown 13, Chambers 6, Ford 2, Lennert 3, McDowell 4, Wiley 14.

3-point goals: Allan, K Brown 3, Lennert, N. Motley, Wiley.

Olean Tipoff

Olean 69, East Aurora 36

East Aurora 9 2 4 21 - 36

Olean 12 16 20 21 - 69

EAST AURORA: Dils 2, J.Montgomery 9, Thompson 6, N.Montgomery 14, McTigue 3, Cox 2

OLEAN: Cavana 14, Ramadhan 10, Eckstrom 4, De.Schmidt 3, Shoemaker 20, M.Schmidt 6, Rogers 7, Butler 5

3-Point Goals: N.Montgomery 2, Cavana 4, D.Schmidt, Shoemaker 4, Rogers, Butler

V-Hornell 74, Maple Grove 44

M Grove 9 9 14 12 - 44

V-Hornell 15 22 24 13 - 74

MAPLE GROVE: Padilla 8, Welsh 6, Nelson 6, Knipe 3, Roach 6, Olsen 2, Purslow 9, Fisher 2, Benson 2

HORNELL: Dunn 11, Weyand 14, Arnink 10, Galatio 13, Henby 4, Dagan 21, Burdett 1

3-Point Goals: Purslow, Christ, Dunn 2, Weyand 4, Arnink 2, Galatio 2, Dagan 5

Pioneer Tournament

West Seneca West 58, Holland 33

W. S. West 17 9 17 15 - 58

Holland 10 7 5 11 - 33

WS WEST (2-0): Brennan 7, Sullivan 26, Cordero 20, Hutton 4.

HOLLAND (1-1): Paulino 5, Rahn 5, Relyla 2, Ratachek 6, Solowm 12, Standskic 3.

3-pointers: Sullivan 3, Cordero 2, Rahn

Salamanca 38, Pioneer 35

Salamanca 13 6 10 9 - 38

Pioneer 10 10 7 8 - 35

SALAMANCA (2-1): Reynolds 8, Verott 4, Cooper 2, Collins 3, Enriquez 18, Raush 3.

PIONEER (0-2): Hyman 3, Eigenvrod 4, Burley 10, Root 4, Foley 6, Shick 2, D. Sayvone 6.

3-pointers: Raush, Enricquez 2, Hyman, Burley 2.

Portville Tournament

Walsh 63, Portville 28

Walsh 12 18 20 13 - 63

Portville 3 6 4 15 - 28

WALSH (4-0): Moore 13, Kemp 15, N. Watson 3. S. Watson 5, Butler-Kemp 16, Churakos 11.

PORTVILLE (1-1): Kloc 4, Gehm 2, Gayton 1, J. Harris 2, Stein 15, Lott 4.

3-pointers: Kemp 3. N. Watson, S. Watson, Butler-Kemp 4, Churakos, Stein 2.

Tapestry 89, CSAT 75

CSAT 15 18 21 21 - 75

Tapestry 22 21 23 23 - 89

CSAT: Serrano 8, Carson 16, Verdejo 18, Williams 7, Rodriquez 5, Smith 13, Grant 8

TAPESTRY: Fogan 31, Ferguson 6, Cunningham 7, Jenifer 9, Hennegan 2, Curry 4, Jones 10, Russell 5, Arrington 5, McDuffie 6, Brown 2, Wiley 2

3-Point Goals: Verdejo 3, Fogan 3, Jones, Russell, Arrington

Gowanda 71, Southwestern 60

Gowanda 15 16 18 22 - 71

Southw 15 16 13 16 - 60

GOWANDA: Adams 5, Brawdy 32, Kruszka 7, Stapleton 6, Perdue 7.

SOUTHWEST: Card 9, Cooper 7, Brecht 2, Kennedy 10, Johnson 2, Munir 3, Burk 16, Pannes 11.

Girls basketball

Saturday’s games

Kendall Tournament

Barker 31, V-Kendall 22

Kenmore East Tipoff

Emerson 52, Nardin 39

Kenmore East 45, Hutch-Tech 18

Maryvale Tournament

St. Marys (LI) 46, Maryvale 45

Newfane 44, Lew-Port 27

Portville Tournament

Franklinville 65, Portville 46

Roy-Hart Tournament

Oakfield (Ala.) 46, Roy-Hart 33

Warren (Pa.) Dragons Tournament

at Orchard Park

Orchard Park 57, Panama 43

Cardinal O’Hara 69, Warren 61

Nonleague

Sherman 53, Olmsted 20

Mount Mercy 38, Springville 26

V-Bishop Kearney 64, Sacred Heart 54

Kendall Tournament

at V-Kendall

Barker 31, V-Kendall 22

Barker 6 10 7 8 - 31

V-Kendall 7 5 5 5 - 22

BARKER (3-0): C. Mason 7, Brown 15, Annable 3, Bodine 2, Williams 4, Miller 2.

KENDALL (1-1): Reich 9, Requa 3, Bakatif 3, Volmer 3, Miller 4.

3-pointers: Requa, Bakatif, Volmer.

Kenmore East Tipoff

Emerson 52, Nardin 39

Nardin 7 6 14 12 - 39

Emerson 16 16 12 8 - 52

NARDIN (0-1):Adams 9, Hartnett 8, Herman 11, Karas 2, Marks 2, Raccuia 1, Spira 6.

EMERSON: Brannon 25, Chamberlain 7, Carthon 2, Weatherspoon 1, Sharp 15, James 3

3-Point Goals: Adams, Brannon 3, Sharp 3, Chamberlain, James

Kenmore East 45, Hutch-Tech 18

Hutch-Tech 1 4 6 7 - 18

Ken East 19 7 11 8 - 45

HUTCH-TECH (1-2): Truisi 3, Dejesus 3. Lewis 3, Cross 3, Felton 3, Jackson 3.

KEN EAST (2-1): O’Neil 13, Sordetto 12, Lagattuta 7, Mills 5, O’Brien 4, Baker 2.

3-pointers: Jackson, Lagattuta, Sordetto.

Maryvale Tournament

St. Marys (LI) 46, Maryvale 45

St. Marys 11 7 17 11 - 46

Maryvale 7 15 17 6 - 45

ST. MARY’S (2-2): Zajac 6, Hamilton 6, Bish 3, Kolowski 14, Wipperman 3, Zigli 12.

MARYVALE (1-3): Cadwaler 8, Murray 12, Zakowski 8, Smith 12, Walker 2, Ziblock 3.

3-pointers: Zajac 2, Hamilton 2, Bish, Cadwalder 2, Smith.

Newfane 44, Lew-Port 27

Lew-Port 5 2 6 14 - 27

Newfane 17 8 8 11 - 44

LEW-PORT (0-2): Bernstein 2, Catalano 7, Crum 7, Custodi 1, Kiely 5, McGrath 2, Stayner 4.

NEWFANE (3-0): Emborsky 17, Foltz 6, Heers 5, Kneeland 4, A Littman 6, O Littman 6.

3-point goals: Catalano, Emborsky, Heers.

Portville Tournament

Franklinville 65, Portville 46

Portville 12 13 7 14 - 46

Franklnv’l 11 18 18 18 - 65

PORTVILLE (1-1): Miine 2, Doty 10, Welty 12, Schoonover 8, Colligan 15, Dunn 2.

FRANKLINVILLE (2-0): A. Haskell 25, D. Haskell 27, Hicks 5, Reynolds 4, McCoy 4.

3-pointers: Welty 2, Colligan 2, D. Haskell 3, A. Haskel, McCoy.

Roy-Hart Tournament

Oakfield (Ala.) 46, Roy-Hart 33

Oakfield 8 14 10 14 - 46

Roy-Hart 8 13 3 9 - 33

OAKFIELD: Schlegenhuf 8, D’Alba 1, Gudzek 3, Scarborough 2, Smith 8, Lagrou 14, Mott 9

ROT HART: Lindke 13, Todd 8, Fry 1, Christopher 4, Rausch 4, Glena 2

3-Point Goals: Schlegenhuf 2, Guzek, Lindke, Todd 2

Warren (Pa.) Dragons Tournament

at Orchard Park

Orchard Park 57, Panama 43

Panama 5 15 14 9 - 43

O Park 11 10 21 15 - 57

PANAMA: Sweeney 4, Bowen 13, Sperry 2, Angereti 12, Johnson 12.

ORCHARD PARK (2-1): Miller 4, Ruh 2. Glendennrang 11, Fischer 16, Wozniak 2, Zablonski 2, Witkowski 10, Lenard 4, Henrich 2, Probst 5.

3-pointers: Bowem, Witkowski.

Cardinal O’Hara 69, Warren 61

O’Hara 22 11 13 23 - 69

Warren 11 28 9 13 - 61

O’HARA (3-0): Edwards 2, Dixon 8, S. Parker 16, O’Neil 2, Ziggler 8, Johnson 2, Harrison 16, Hemphill 15.

WARREN (1-1): R. Wilson 2, Hahn 23, Marsh 2, P. Wilson 24.

3-pointers: Parker 5, Ziggler, Harrison 4, P. Wilson.

Sherman 53, Olmsted 20

Olmsted 0 5 3 12 - 20

Sherman 10 10 20 13 - 53

OLMSTED (0-3):Higgs 11, McDuffie 7, Sniatecki 2.

SHERMAN: Luden 14, Hannold 2, Cole 6, Pacy 2, Yaw 15, Fisher 2, Christmas 2, Toy 10

3-Point Goals: Luden 4, Cole 2 Yaw 3, Higgs.

Mount Mercy 38, Springville 26

Springville 9 2 8 7 - 26

Mt Mercy 10 9 11 8 - 38

SPRINGVILLE (0-2): Sopka 6, Schreiber 2, Kwiatkowski 9, Reese 1, Kriemien 8.

MOUNT MERCY (1-1): Balyis 12, McQuiller 11, Bamrick 1, McKeone 3, Dashe 6, Hughes 3, May 2.

3-pointers: Kriemien.

V-Bishp Kearney 64, Sacred Heart 54

S. Heart 12 13 9 20 - 54

Kearney 23 10 15 16 - 64

SACRED HEART (0-1): Hore 2, Gallivan 8, Galling 3, K. Lyon 16. N Lyon 11, Young 9.

KEARNEY: Freeman 3, Graham 21, Mason 14, Smith 10, Wright 2, Wilson 10, Simmons 4.

3-pointers: Gallivan, Galling, K. Lyon, N. Lyon 3. Freeman, Graham

Hockey

Saturday’s games

WNY Federation

Orchard Park 2, Williamsville North 1

OP: Jeff Palczewski gwg; Tom Held 28 saves

Williamsville East 5, Clarence 5

WE: Joe Mostowy 2g

C: David Cosentino 2a

North Tonawanda 5, Amherst 3

NT (2-0): Anthony Schiavone 2g-a

Sweet Home 4, Lockport 2

SH (2-0): Joe Torrillo 3a

Orchard Park 2 Williamsville North 1

OP (1-0-0): Jeff Palczewski gwg; Tom Held 29 svs

Nonleague

Canisius 5, V-Aquinas 2

Anastasia 2g, Matt Santora 3a

WNY Club

Red Division

Starpoint 6, Maryvale 2

St. Joe’s Maroon 5, Olean 1

White Division

Lancaster 5, Cheektowaga 2

Today’s games

WNY Federation

Williamsville North vs. Canisius

at Buffalo State Ice Rink, 1 p.m.

Lew-Port vs. Kenmore West

at Buffalo State Ice Rink, 3 p.m.

West Seneca East vs. St. Francis

at HarborCenter, 6 p.m.

Orchard Park vs. Niagara-Wheatfield

at Niagara University, 7:30 p.m.

Bishop Timon-St. Jude vs. Clarence

at HarborCenter, 8 p.m.

Wrestling

Wildcat Duals

at Depew

Depew 5-0, Albion 4-1, Ken West 3-2, Wmsv. East 1-4, Maryvale 0-5

St. Francis Southtowns Duals

St. Francis 8-0, Hamburg 7-1, Grand Island 6-2, Eden 4-4, Niagara Falls 4-4, Gowanda 4-4, Lake Shore 3-5, Frontier 3-5, Orchard Park 1-7, Lew-Port 0-8.

MOW: Hector Colom (St. Francis) 132 lbs.

Squash

Blair Academy Invitational

at New Jersey

Nichols 6, Hill School (Pa.) 3

Nichols 6, Miss Porter’s School (Conn.) 3

Blair 8, Nichols 1

Flangan Tournament

Lancaster Day School 7, Buffalo Seminary 2

Buffalo Seminary 9 , Madeira (Va.) 0

Buffalo Seminary 5, San Ann-Belfield (Va.) 4

There are no comments - be the first to comment