Share this article

print logo

High school scores & schedule (Dec. 4)

Boys basketball

Thursday’s Games

IAC

Christian Central 75, W.S. Christian 48

Nonleague

MST Seneca 58, Buffalo Science 41

Brocton 63, Cattaraugus/Little Valley 43

V-Elba 68, Barker 37

Ellicottville 43, Gowanda 40

Panama 60, Randolph 55

Amherst Tipoff

at Amherst

Clarence 58, Oracle Charter 32

Amherst 58, North Tonawanda 46

Iroquois Tournament

at Iroquois

Orchard Park 74, Alden 47

Iroquois 73, Kenmore East 30

Lew-Port Tournament

at Lew-Port

Lafayette vs. Lew-Port

RCM Charter 81, Newfane 72

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen

McKinley 67, St. Francis 52

Park 79, Middle Early College 64

Christian Cent. 75, W.S. Christian 48

W.S. Christ. 8 6 14 20 48

Chr. Central 11 19 30 15 7 5

WEST SENECA CHRISTIAN (0-1, 0-1): Peres 2, Dohinski 5, Perotti 25, Santerie 14, Tryon 2.

CHR. CENTRAL (3-1, 1-0): Lekeuneu 9, Opferbeck 3, Preston 1, Ranallo 11, Rogers 8, Scott 17, Simpson 23, Tyson 3.

3-point goals: Opferbeck, Ranallo, Rogers 2, Scott 4, Simpson 4.

V-Elba 68, Barker 37

V-Elba 24 15 15 14 - 68

Barker 6 12 12 7 - 37

V-ELBA (2-0): Hocmuth 30, Pflaumer 14, Bezon 7, Bowen 5, Lane 4, Dart 2, Ocampo 3, Dillon 3

BARKER (1-1): Luckman 14, Wasnock 8, Secore 5, Arnold 5, Snell 2, Mangan 2, Uschold 1

3-point goals: Pflaumer 2, Ocampo, Dillon, Bowen, Wasnock 2, Luckman 3, Secore.

MST Seneca 58, Buffalo Science 41

Buffalo Science 10 10 12 9 - 41

MST Seneca 16 12 11 19 - 58

BUFFALO SCIENCE (0-3): Cortes 7, Harris 11, Johnson 2, Suliman 1, Tustey 6, Wingard 2, Wood-Wiley 6, Workman 6.

MST SENECA (1-0): Anderson 11, Gayles 7, Howard 14, Jones 2, Oyoyo 12, Prince 10.

3-point goals: Anderson, Howard, Wood-Wiley.

Brocton 63, Cattaraugus/LV 43

Brocton 19 16 13 15 -63

Catt/LV 10 13 16 4 -43

BROCTON (2-0): Chelton 6, Dunn 2, Johnson 9, Krystofiak 11, McFadden 11, Patterson 2, Risorgiato 22.

CATT/LV (0-2): Baker 8, Martin 10, O’Donnell 7, Perkins 14, Southwick 4.

3-point goals: Chelton 2, Johnson, Martin, McFadden 3, Risorgiato 4.

Ellicottville 43, Gowanda 40

Gowanda 10 12 14 4 -40

Ellicottville 14 8 10 11 -43

GOWNADA (0-1): John 2, Brawdy 10, Benton 15, Kruszka 5, Stapleton 3, Perdue 5

ELLICOTTVILLE (1-0): Lapi 1, Easton 1, Grinnols 15, Summers 5, Bowen 21

3-point goals: Brawdy, Benton, Stapleton, Grinnols 3, Summers

Panama 60, Randolph 55

Randolph 16 10 12 17 - 55

Panama 12 21 14 13 -60

RANDOLPH (0-1): Lecceadone 11, Stahley 8, Bosley 36

PANAMA (1-1): Yuchnitz 1, Blose 17, Eddy 8, Frye 2, Payne 15, Odell 17.

3-point goals: Leccedadone, Bosley 9, Payne 3, Odell 4.

Amherst Tipoff

Clarence 58, Oracle Charter 32

Clarence 18 12 15 13 - 58

Oracle 6 10 8 8 -32

CLARENCE (1-1): Dimitroff 8, Ireland 13, Janzow 2, McGlue 4, Olivieri 5, Randall 1, Southern 21, Szadek 4.

ORACLE (0-2): Bridges 14, Embry 3, Waller 2, White 11, Woods 2.

3-point goals: Dimitroff, Olivieri, Southern 5, Szadek.

Amherst 58, North Tonawanda 46

N. Tonawanda 11 13 9 13 -46

Amherst 17 14 11 16 - 58

N. TONAWANDA (2-1):Book 20, Casterline 8, Lemke 2, Milbrand 7, Quinn 3, Tripi 5, Woodard 1.

AMHERST (2-0):Brown 20, Foster 4, Hines 3, Ikpeze 16, Rose 1, Woldu 16.

3-point goals: Book 4, Brown 2, Casterline 2, Quinn, Tripi, Woldu 2.

Iroquois Tournament

Orchard Park 74, Alden 47

Orchard Park 12 12 28 22 - 74 Alden 12 10 13 12 -47

ORCHARD PARK (1-0): D Anderson 2, D Anderson 10, Freilicher 18, Frick 2, Harris 7, Libertore 4, Marks 7, Olejniczak 2, Siegner 4, Wereski 18.

ALDEN (0-1): Boucher 3, Keller 1, Kozak 32, Pysczyski 3, Riddoch 2, Snell 14, Stockweather 21.

3-point goals: Boucher, Kozak, Pysczyski, Stockweather.

Iroquois 73, Kenmore East 30

Kenmore East 5 4 9 12 -30

Iroquois 21 17 17 18 - 73

KENMORE EAST (0-1): Everett 7, Flynn 8, Leith 4, Murdie 5, O’Neill 2, Williams 4.

IROQUOIS (1-1): Allen 4, Edwards 12, Hetzendorfer 8, Perillo 2, Popovski 6, Quinn 4, Tait 9, Whalen 12, Williams 16.

3-point goals: Everett, Leith, Murdie, Tait 2, Whalen 2, W Williams 3.

Pastor Cooper Tournament

McKinley 67, St. Francis 52

McKinley 14 17 19 17 -67

St. Francis 4 17 19 12 -52

MCKINLEY (1-0): Goree 8, Outlaw 11, Jones 13, Johnson 16, Booker 5, Fisher 9, Buster 2, Rogers 3

ST. FRANCIS (0-1) Cunningham 13, Zhu 16, Welch 6, Palmer 5, Taggart 2, Sireitza 8, Casciano 2

3-point goals: Johnson 3, Cunningham, Palmer

Park 79, Middle Colllege 64

MEC 13 16 18 17 -64

Park 20 19 20 21 -79

MEC (0-1): Rivera 14, Foster 24, B. Johnson 10, Staton 9, Thomas 3, Truitt 4

PARK (1-0): Hutchins 9, Harris 17, Potterl 10, Anderson 7, Nwora 32, Dgdoma 4

3-point goals: Rivera 2, Staton, Harris 3, Anderson, Nwora 5

Today’s games

Yale Cup Division II

da Vinci at City Honors, 4:30 p.m.

Lions Club Tournament

at Frontier

Hamburg at Frontier, 6 p.m.

Lackawanna vs. South Park, 7:30 p.m.

Nonleague

Olmsted at Hutch-Tech, 6 p.m.

Global Concepts at Gr. Island, 6:30 p.m.

RCM Charter at Medina, 6:30 p.m.

Tonawanda at Springville, 6:30 p.m.

North Collins at Brocton, 7:30 p.m.

Lake Shore at Maryvale, 7:30 p.m.

Gowanda at Southwestern, 7:30 p.m.

Cataract Classic

at Niagara Falls

Nia.-Wheatfield vs. Nia. Catholic, 5 p.m.

III-Liverpool vs. Starpoint, 6:30 p.m.

Vaughan (Ont.) vs. Niagara Falls, 8 p.m.

Lancaster Tipoff

at Lancaster

Cleveland Hill vs. Dunkirk, 6 p.m.

Nichols vs. Lancaster, 7:30 p.m.

Lockport Rotary Tournament

at Lockport

St. Joe’s vs. Williamsville East, 6 p.m.

I-Prep/Grover vs. Lockport, 7:30 p.m.

Olean Tipoff

at Olean

East Aurora vs. Maple Grove, 6 p.m.

V-Hornell vs. Olean, 7:30 p.m.

Pioneer Tournament

at Pioneer

West Seneca West vs. Salamanca, 6 p.m.

Holland vs. Pioneer, 7:30 p.m.

Portville Tournament

at Portville

TBA vs. TBA, 6 p.m.

Port Allegany (Pa.) at Portville, 7:30 p.m.

Westfield Tournament

at Westfield

Sherman vs. Falconer, 6:30 p.m.

Forestville vs. Westfield, 8 p.m.

Girls basketball

Thursday’s Games

Monsignor Martin

Nichols 97, Christian Central 49

Nonleague

Health Sciences 62, Oracle Charter 10

Grand Island 57, Nia. Catholic 38

Williamsville East 64, Wilson 25

Holland 56, Pioneer 29

Maryvale Tournament

at Maryvale

Newfane 45, St. Mary’s/Lanc. 35

TBA vs. Maryvale, 7:30 p.m.

Portville Tournament

at Portville

Franklinville 60, Ellicottville 46

Silver Creek Tournament

at Silver Creek

Lake Shore 55, Forestville 8

Gowanda vs. Silver Creek, 7:30 p.m.

West Seneca West Tournament

at West Seneca West

West Seneca West 47, Eden 29

Depew 58, West Seneca East 32

Kendall Tournament

Barker 37, School of the Arts 27

Nichols 97, Christian Central 49

Chr. Central 18 9 7 15 -49

Nichols 28 17 34 18 - 97

CHR. CENTRAL (0-3, 0-0):Dugan 2, Gummo 6, Jones 2, Miller 31, Sauer 8.

NICHOLS (1-0, 0-0):Bueme 6, E Cromwell 27, L Cromwell 18, Cunningham 8, Hogan 20, Niabialowski 13, Smith 5.

3-point goals: E Cromwell 7, L Cromwell 3, Gummo 2, Miller 2, Niabialowski 3, Smith.

Grand Island 57, Niagara Catholic 38

Grand Island 19 8 20 10 - 57

Nia. Catholic 8 8 10 12 - 38

GRAND ISLAND (4-0): Bailey 4, Brandon 11, Harrigan 2, Hausrath 11, Latvala 2, McNamara 2, Nyitrai 4, Winfield 21.

NIA. CATHOLIC (0-1): Alvarez 3, Whisker 13, Martineau 5, M. Campbell 3, M. Campbell 6, Schrack 2, Cain 6.

3-point goals: Winfield 3, Martineau.

Health Sciences 62, Oracle Charter 10

Oracle 0 4 2 4 - 10 Health Sciences 10 18 20 14 -62

ORACLE (0-1): Washington 2, Watson 2, Mostiller 4, Barnes 2.

HEALTH SCIENCES (1-0): Brown 14, Dunn 23, Matts 2, Foster 7, Lewis 4, Ferguson 6, McDuffie 2, Duor 2, Jernigan 2.

Williamsville East 64, Wilson 25

Wilson 10 5 3 7 -25

Wmsv. East 11 20 16 17 -64

WILSON (1-1): Barrett 2, Cobo 2, Jaeger 4, Seeley 2, Senek 14, Vincent 1.

WMSV. EAST (1-0): Guy 2, Jozwiak 2, Lawida 5, Martinsen 33, McNamara 2, Miske 4, Romanowski 10, Shifflet 6.

3-point goals: Lawida , Martinsen 4.

Holland 56, Pioneer 29

Pioneer 11 6 0 12 -29

Holland 12 10 30 4 -56

PIONEER (0-1): Cooper-Dixon 2, Eigenbrod 6, Hutton 2, Miller 7, Platt 5, Schwab 2, Whittmeyer 5.

HOLLAND (1-0): Bulega 4, Grupp 8, Izydorczak 2, Lewis 4, Massara 11, K Schmidt 2, O Schmidt 25.

3-point goals: Massara , Miller, O Schmidt 4.

Maryvale Tournament

Newfane 45, St. Mary’s/Lanc. 35

Newfane 14 12 8 11 -45

St. Mary’s/L 10 11 8 6 - 35

NEWFANE (2-0):Emborsky 6, Foltz 16, Hambruch 1, Kneeland 5, Littman 17.

ST. MARY’S/L (1-2):Fish 3, Fuller 3, Hamilton 5, Harold 2, Kowalski 2, Whipperman 8, Zanghi 11.

Portville Tournament

Franklinville 60, Ellicottville 46

Franklnv’l 20 8 17 15 -60

Ellicottville 13 11 10 12 -46

FRANKLNV’L (1-0): A Haskell 16, D Haskell 36, O”Neal 2, Reynolds 6.

ELLICOTTVILLE (0-1): Aldrich 2, Charlesworth 4, Erlandson 4, Hamilton 27, Jimerson 2, Maybee 7.

3-point goals: Hamilton 3, A Haskell, D Haskell 6.

West Seneca West Tournament

West Seneca West 47, Eden 29

Eden 4 14 2 9 -29

W. Sen. West 7 13 19 8 -47

EDEN (0-2): Banko 5, Bennett 2, Gates 10, Harris 2, Murray 5, Szuflita 3, Tutuska 2.

W. SEN. WEST (1-1): Cocina 4, Hostermann 3, Reynolds 2, Tiberio 4, Urbanczyk 11, Viilagomez 15, Vona 8.

3-point goals: Banko, Hostermann , Murray, Urbanczyk.

Depew 58, West Seneca East 32

Depew 18 19 12 9 - 58

W. Sen. East 2 0 18 12 -32

DEPEW (2-0):Biggs 2, Borgosz 28, Clark 12, Dlugosz 2, Dotterweich 12, Hyman 2.

W. SEN. EAST (1-1):Catlin 2, Eisenmenger 1, Funk 11, Kaufman 1, Kelly 3, Kmiotek 9, Kumro 3, Vogel 2.

3-point goals: Clark, Funk, Kelly, Kmiotek, Kumro.

Today’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary at Chrstn. Cent., 6:30 p.m.

Nonleague

Buffalo Seminary at Tapestry, 4:30 p.m.

Dunkirk at CSAT, 6:30 p.m.

North Tonawanda at McKinley, 6:30 p.m.

Depew at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

V-Batavia Notre Dame at Albion, 7 p.m.

Lockport vs. Wayne (at Gates-Chili), 7:15 p.m.

Maple Grove at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Starpoint at Clarence, 7:30 p.m.

Cleveland Hill at Fredonia, 7:30 p.m.

Southwestern at Jamestown, 7:30 p.m.

V-Wellsville at Salamanca, 7:30 p.m.

Iroquois Tournament

Immaculata vs. Iroquois, 6:30 p.m.

Buffalo Arts vs. Lancaster, 6:30 p.m.

Kenmore East Tipoff

TBA vs. TBA, 6 p.m.

TBA vs. Kenmore East, 7:30 p.m.

Portville Tournament

Smethport (Pa.) vs. Portville, 6 p.m.

Roy-Hart Tournament

Tonawanda vs. V-Oakfld.-Alabama, 5 p.m.

V-Lyndonville vs. Roy-Hart, 6:30 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Thursday’s games

North Tonawanda 4, Grand Island 3 (OT)

NT: Jason Lindhurst gwg, Curtis Vivian g-3a

Sweet Home 5, Amherst 1

SH: Matt Gademski 2g; Zach DeVore g-2a

Wmsv. South 2, West Seneca East 1

WS: Jeff Brown g-a; Cam Carn 25 saves

Williamsville East 2, Kenmore East 1

WE: Dylan Wild gwg

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Williamsville 4, Kenmore/Grand Island 0

W: Amanda Gaffney 2a;

Boys bowling

Niagara Frontier League

Lockport 5, Lew-Port 2

L: Zachary Wilkesmore 233-615

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 3, St. Joe’s 0

O’Hara 2, Canisius 1

St. Francis 3, Park 0

Girls bowling

Niagara Frontier League

Lockport 7, Lew-Port 0

L: Olivia Pichey 168-488

Rifle

ECIC

Clarence 1251, Orchard Park 1052

C: Alex Raymond 265

Nonleague

Kenmore 1040, Holland 758

K: Holly Kaiser 271