Share this article

print logo

High school scores & schedule (Dec. 3)

Boys basketball

Wednesday’s games

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen

West Seneca East 66, Olmsted 53

Kenmore West 65, Depew 39

Bishop Timon-St. Jude 89, East 54

Lancaster Tipoff

at Nichols

Nichols 63, Cleveland Hill 37

Lancaster 74, Dunkirk 50

Nonleague

Maritime Charter 40, City Honors 32

Health Sciences 77, Global Concepts 66

Franklinville 71, Burgard 70

Niagara-Wheatfield 58, Wilson 35

Emerson 50, Roy-Hart 47

Grand Island 66, Niagara Catholic 50

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen

Bishop Timon-St. Jude 89, East 54

East 12 14 21 7 - 54 Timon 18 23 25 23 - 89 EAST (0-1): Anderson 16, Burt 11, Wagner 7, Mangon 3, Allen 3, Cox 4, J. Margon 7, Cohl 3.

TIMON (1-0): Ringwood 4, Lancaster 4, Payne 4, Johnson 8, Harrison 21, Q. Lamar 17, W. Lamar 12, Warren 19.

3-pointers: Anderson 2, J. Margon, Harrison 3, Lamar 2. West Seneca East 66, Olmsted 53

Olmsted 11 11 22 9 - 53 W. S. East 17 25 7 17 - 66

OLMSTED (0-1): Roach 17, Barnes 12, Radford 8, Clossen 7, Johnson , Brown 3.

W.SENECA EAST (1-0): Gospodarski 2, Rocone 5, Radka 22, Krubek 4, Farszmil 10, Kanai 8, Picciano 15.

3-pointers: Roach 2, Barnes 3, Brown, Rocone, Picciano.

Kenmore West 65, Depew 39

Kenmore West 23 12 14 16 - 65 Depew 8 8 13 10 - 39

KENMORE WEST (1-0); Parker 14, James 11, Carpenter 4, Gaughe 3, Laplant 4, Taylor 5.

DEPEW (0-1): Jarrett 2, Shipley 1, Grant 8, Poblocki 10.

3-pointers: James, Barne, Taylor, Guy 2

Lancaster Tipoff

at Nichols

Nichols 63, Cleveland Hill 37

Cleve Hill 8 11 10 8 - 37 Nichols 17 16 17 13 - 63 CLEVE HILL (0-1): White 5, Phillips 1, Oliver 2, James 2, Lassiter 8, Gamble 4, Johnson 2, Materowski 2, Woodward 7, Berney 4

3-Point Goals: Woodward

NICHOLS (2-0): Banaszak 6, Cooper 18, Hervey 4, Johnson 15, Roach 20.

3-point goals: Cooper, Johnson, Roach.

Lancaster 74, Dunkirk 50

Dunkirk 7 11 20 12 - 50 Lancaster 22 20 24 8 - 74

DUNKIRK (0-1): Ruiz 2, Fornham 8, Hernandez 7, Butts 12, Dejesus 12, Thomas 17.

LANCASTER (1-0): Murray 13, Firus 21, Konst 6, Speyer 11, Gill 5, Damiani 18.

3-pointers: Fornham 2, Hernandez, Butts 3, Murray 3, Speyer.

Maritime Charter 40, City Honors 32

C Honors 0 13 6 13 - 32 Maritime 8 11 11 10 - 40 CITY HONORS (0-1): Radford 11, Reinhorn 18, Alexi 3,

MARITIME (1-1): Baker 11, Jackson 8, Weston 3, King 4, Washington 8, Rich 6.

3-pointers: Radford 3, Alexi, Reinhorn 4, Baker, Washington.

Health Sciences 77, Glob. Concepts 66

Health 14 19 27 17 - 77 Global 12 18 11 25 - 66 HEALTH (4-0): James 18, Lott 12, Briggs 2, Oliver 2, Smith 4, Profitt 12, Renfro 10.

GLOBAL (1-2): Pierce 13, Simms 14, Burlowe 13, Parker 10, Gilbert 3.

3-pointers: Threat 3, Burlowe 4.

Franklinville 71, Burgard 70

Burgard 17 12 17 24 - 70 Franklnv’l 19 18 17 17 - 71 BURGARD (0-1): Jones 11, Williams 13, Gamblin 4, Jamieson 33, Callaway 9.

FRANKLINVILLE (1-0): Blecha 5, Milks 18, Erickson 14, Bays 11, Copp 23.

3-pointers: Jamieson 3, Williams 3, Copp 7, Bays, Milks 3.

Niagara-Wheatfield 58, Wilson 35

Wilson 9 8 12 6 - 35 N.-Wheat. 9 19 13 17 - 58 WILSON: Miller 1, Lewis 2, Bradley 11, Fox 9, Sealey 10, Eames 2

NIA.-WHEAT. (1-0):Fuller 16, Klettke 2, Martino 12, Nielsen 23, Ruffino 3, Tripp 2.

3-point goals: Bradley, Fox, Sealey 2, Fuller 3, Nielsen 3, Ruffino, Miller 1, Lewis 2, Bradley 11, Fox 9, Sealey 10, Eames 2

Emerson 50, Roy-Hart 47

Emerson 11 12 16 11 - 50 Roy-Hart 19 8 12 8 - 47 EMERSON: Dowell 23, A.Hunter 19, Smith 2, Sims 6

ROY-HART: Xapsos 23, Maynard 12, Davis 3, Heschke 7, Anderson 2

3-Point Goals: Dowell 5, A.Hunter 2, Sims 2, Xapsos 3, Maynard 4, Davis 3

Grand Island 66, Niagara Catholic 50

G Island 12 13 23 18 - 66 N. Catholic 8 5 21 16 - 50 GRAND ISLAND (2-0): Kulikowski 22, Robinson 21, Wilkes 5, Burns 6, Brandon 2, Wright 8, Holley 1.

NIAGARA CATHOLIC (1-2): Minus 7, Davis 4, Turner 8, Griggs 17,

3-pointers: Minus 3, Griggs 2.

Today’s games

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen

Tapestry vs. St. Mary’s/Lanc., , 5 p.m.

McKinley vs. St. Francis, 6:45 p.m.

Middle Early College vs. Park, 8:30 p.m.

Iroquois Tournament

at Alden

Orchard Park vs. Alden

Kenmore East vs. Iroquois

Lew-Port Tournament

Lafayette vs. Lew-Port

Newfane vs. TBA

IAC

West Seneca Christian at Christian Central, 6:30 p.m.

Nonleague

Buffalo Science at MST Seneca, 5 p.m.

Burgard at Akron, 6:30 p.m.

Brocton at Cattaraugus/Little Valley, 6:30 p.m.

V-Elba at Barker, 7:30 p.m.

Falconer at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Gowanda at Ellicottville, 7:30 p.m.

Randolph at Panama, 7:30 p.m.

V-Bolivar-Richburg at Walsh, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Iroquois Tournament

Iroquois 55, Buffalo Arts 34

Immaculata 53, Lancaster 34

Nonleague

Alden 47, V-Attica 34

South Park 49, East 13

Buffalo Seminary 39, JFK 23

Tonawanda 46, Akron 32

Kenmore West 43, Mount St. Mary 34

Cleveland Hill 49, Albion 40

Hamburg 55, Clarence 34

Falconer at Clymer, 7:30 p.m.

Orchard Park 59, Springville 23

Starpoint 46, Kenmore East 34

North Collins 47, Global Concepts 36

Iroquois Tournament

Iroquois 55, Buffalo Arts 34

Buff. Arts 3 5 17 9 - 34 Iroquois 8 17 13 17 - 55

ARTS (0-1): Outling 11, Campbell 11, Washington 2, Busg 5, Banks 3.

IROQUOIS (1-0): Quinn 13, Stelicki 2, McBride 5, Riddlein 2, Maroney 2, Donner 10.

3-pointers: Outling 3, Campbell 2, Donner 2.

Immaculata 53, Lancaster 34

Imm. 15 13 12 13 - 53 Lancaster 9 8 7 10 - 34

IMMACULTA (1-0): Heinold 25, Chiavetta 4, K. Kline 6, C. Kline 4, Choboy 2, Kostelney 2, McCulling 10.

LANCASTER (2-0): Lucarelli 16, Fellner 1, Mahoney 8, Wozniak 4, Zak 5.

3-pointers: Heinold, Lucarelli 2.

Alden 47, V-Attica 34

V-Attica 16 5 4 9 - 34 Alden 11 10 16 10 - 47 ATTICA (0-1): Ziggler 2, Mier 4, Stinston 8, Leo 5, Pearl 9, Weather 6.

ALDEN (2-1): Kocher 4, Augustine 4, Aleriter 4, Thomas 4, Kozak 9, Raush 6, Palsay 12, Cuker 2, Roberts 2,

3-pointers: Stinston, Palsay.

South Park 49, East 13

South Park 20 10 9 10 - 49 East 0 0 7 6 - 13 SOUTH PARK (1-0): Jordan 20, Wilson 15, Washington 4, Sullivan 2.

EAST (0-1): Jemmis 4, Murrpy 4, Johnson 5.

3-Pointers: Jordan 3.

Buffalo Seminary 39, JFK 23

Buff Sem 9 12 10 8 - 39 JFK 6 6 6 5 - 23 BUFF SEM. (1-0): Gallagher 11, Rice 4, Bullough 10, Convey 1, Ball 2, Smolrek 9.

JFK (0-1): Getz 8, Kloyczek 6, Voss 3, Phillips 2, Goliowski 2, Chidzinski 2.

3-pointers: Smolrek.

Tonawanda 46, Akron 32

Tonawanda 10 8 16 12 - 46 Akron 7 4 16 5 - 32 TONAWANDA (2-1): Schollerman 14, Farrell 6, Strassburg 2, Harrison 24.

AKRON (0-1): Metz 11, Jonathan 16, Abrams 3, Printup 2.

3-pointers: Harrison 4, Metz, Jonathan, Abrams.

Kenmore West 43, Mount St. Mary 34

Mt. S. Mary 4 12 11 7 - 34 Ken West 7 16 14 6 - 43 MSM (0-1): Siltly 3, Meegan 3, Burns 1, Hart 4, Walter 2, Lawrence 5, Murphy 16.

KENMORE WEST (1-0): Sefred 4, Fergurson 12, Dymond 3, Geis 2, Rivera 3, Quilin 3, Britton 16.

3-pointers: Murphy 5, Rivera, Quilin, Britton.

Cleveland Hill 49, Albion 40

Cleve Hill 14 16 10 9 - 49 Albion 14 7 6 13 - 40

CLEVELAND HILL (1-0): James 8, Skiorka 3, Barker 1, Jillian 4, Bettes 4,

ALBION (0-1): Blanchert 2, Dikora 4, Eldred 2, Powell 22, Chetty 2, Newton 6,

3-pointers: Skiora

Hamburg 55, Clarence 34

Hamburg 11 11 21 12 - 55 Clarence 12 6 6 10 - 34 HAMBURG: A.Chiacchia 19, McKeone 4, Vesneske 4, Villarini 10, Haberman 13, J.Chiacchia 5

CLARENCE: Suarez 3, Digiulio 6, Barden 8, Reynolds 9, Cullinan 4, Eckert 4

3-Point Goals: A.Chiacchia 3, Villarini 2, J.Chiacchia

Orchard Park 59, Springville 23

Springville 7 5 4 7 - 23 Orch. Park 14 13 11 21 - 59 SPRINGVILLE (0-1): Stedman 6, Schreiber 4, Kessler 4, Beckerich 1, Kwiatkowski 5, Kricmien 3.

ORCHARD PARK (1-0): Miller 5, Ruh 4, Glendenning 7, Fischer 18, Wozniak 2, Zabalonski 2, Witkowski 8, Lenard 9, Henrich 2, Probst 2.

3-pointers: Kwiatkowski, Witkowski.

Starpoint 46, Kenmore East 34

Starpoint 9 19 5 13 - 46 Ken East 14 4 11 5 - 34

STARPOINT (1-0): Mott 11, Binga 5, L. Bradley 11, Kazamaric 2, E. Bradley 13, Wick 4.

KENMORE EAST (0-1): O’Neil 11, Baker 2, Mills 11, Gozen 5, Bodetto 3, McCarthy 2.

3-pointers: Binga, L. Bradley 2, Mills, Gozen.

North Collins 47, Global Concepts 36

Concepts 4 12 5 15 - 36 N. Collins 7 11 10 19 - 47 GLOBAL (0-2): Sparks 4, Huff 10, Rose 17, Alexander 1, Smith 3, Ojeda 1. s

NORTH COLLINS (1-1): Rowblewski 18, Klawinski 5, Romano 11, Burgis 6, Paradiso 2, Gick 5.

3-pointers: Huff, Smith

Today’s games

Monsignor Martin

Christian Central at Nichols, 6 p.m.

Nonleague

Frewsburg at Emerson, 5:30 p.m.

Oracle Charter at Health Sciences, 6 p.m.

Grand Island at Niagara Catholic, 6:30 p.m.

Wilson at Williamsville East, 6:30 p.m.

Pioneer at Holland, 7 p.m.

Pine Valley at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Portville Tournament

Franklinville vs. Ellicottville, , 6 p.m.

Silver Creek Tournament

at Silver Creek

Lake Shore vs. Forestville, , 6 p.m.

Gowanda vs. Silver Creek, , 7:30 p.m.

Boys Hockey

WNY Club

Red Division

St. Joe’s Maroon 5, Orchard Park 1

White Division

Buffalo 3, Lancaster 3

Blue Division

Wilson 6, Orchard Park 2

Wrestling

ECIC I

Clarence 55, Frontier 21

C: Andy Burden (106) pin

W.S.West 60, Hamburg 19

ECIC II

Amherst 39, Wmsv. South 33

A: Michale Thomas (16) dec. 13-7

Lake Shore 54, East Aurora/Holland 30

L: Fred Eckles (145) pin 1:07

ECIC III

Pioneer 76, Maryvale 3

Emery Marsh (285) pin 3:18

Niagara Frontier

Lockport 51, Kenmore West 24

LP: Robert Jone (195) dec. 14-10

CCAA II

Chautauqua Lake 60, Dunkirk 18

Boys bowling

Clarence 4, Starpoint 3

Matt Pyskaty (SP) 609

Kenmore East 6, Lockport 1

Michael Weber (KE) 706

Nonleague

Lancaster 5 , Depew 2

Joe Scapalitto (D) 724

Girls bowling

Starpoint 4 Clarence 3

Caitlin Dzierba (C) 526

Kenmore East 4, Lockport 3

Kim Michalski (KE) 196

Boys swimming

Monsignor Martin

Canisius 70, St. Francis 23

Rifle

Alden 1086, Kemmore 1065

A: Noah Fox 283

There are no comments - be the first to comment