Share this article

print logo

High school scores & schedule (Oct. 1)

Boys soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Niagara Catholic 3, Timon-St. Jude 2 (OT)

NC (7-2, 1-2): Tom Hamilton 2g (gwg on pk 7 minutes into OT)

Nichols 1, St. Joe’s 0 (OT)

N (5-8, 3-3): Harrison Serotte gwg 5 minutes into overtime, Andrew Jensen 6-save shutout

Canisius 1, St. Francis 0

C (10-2-2, 6-0): J.P. Bobak g with 15 minutes left, Bo Stroud 4-save shutout

ECIC I

Lancaster 1, Orchard Park 0

L (8-2-1, 6-1-1): Tyler Curry g, Alfredo Gallo shutout

ECIC IV

Lackawanna 5, Tonawanda 1

L (10-0, 5-1): Ali Shawish 3g

Niagara Frontier

Grand Island 5, Kenmore East 0

GI (10-1-1, 10-0): Joe Kulikowski 2g, Garrett Robinson 2g, Steve Pufpaff 7-save shutout

Kenmore West 6, North Tonawanda 0

KW (3-7-1, 3-6): George Ciancio 2g, Noah Greene shutout

Niagara-Wheatfield 3, Lockport 0

NW (8-2-1, 7-1): Tim Calkins 7-save shutout

Lew-Port 4, Niagara Falls 1

LP (5-4-2, 5-4): Josh Smith 2g, Dominic Lindhurst 2a

DYouville Cup

da Vinci 3, East 1

DV: Jumale Jumale 2g

Hutch-Tech 4, Lafayette 0

HT (4-2): Abei Salim 2g, Alex Ward 9-save shutout

CCAA West

Olean 4, Maple Grove 0

CCAA East

Allegany-Limestone 2, Randolph 0

AL (8-2-1, 5-1-1): Brad McAfee g, Mike McMullen g, Conner Golley shutout

Nonleague

Amherst 4, Holland 0

A (9-2, 6-2): Nathan Woldu 2g, Kellen Devlin 3a, Ben Lackner shutout

Thursday’s games

Monsignor Martin

Park at Niagara Catholic, 4:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Nichols, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Medina at Wilson, 6:30 p.m.

Akron at Albion, 6:45 p.m.

DYouville Cup

Emerson at Burgard, 4 p.m.

Hutch-Tech at City Honors, 4 p.m.

Lafayette at I-Prep/Grover, 4 p.m.

East at MST Seneca, 4 p.m.

Riverside at McKinley, 6 p.m.

Olmsted at South Park, 6 p.m.

CCAA West

Maple Grove at Southwestern, 7 p.m.

Nonleague

West Seneca East at North Collins, 5 p.m.

Portville at Chautauqua Lake, 7 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 2, St. Mary’s/Lanc. 1

CO (3-4): Kelli O’Donnell gwg

Nardin 4, Immaculata 1

N (8-4, 6-1): Lindsay Karas 2g, Olivia Jerge g-a, Sydney Scello g-a

Nichols 5, Christian Central 1

N (4-5-4, 2-2): Kendra Jones 2g

Buffalo Seminary 10, Park 1

BS (6-2): Erin Griffis 3g

Mount Mercy 1, Mount St. Mary 0

MM: Arielle Brown g, Emily Gawlak shutout

ECIC IV

Eden 4, JFK 0

E: Morgan Keppler 2g

Niagara Frontier

Grand Island 7, Kenmore East 0

GI (11-1, 10-0): Tiffany Melendez 2g, Madisyn Pezzino 2g, Marcy Barberic 2g

Niagara-Wheatfield 5, Lockport 0

NW (7-3-1, 7-2-1): Danielle Chatten 4g, Hannah Wilson shutout

Radcliffe Cup

City Honors 11, Hutch-Tech 0

CH (6-2-1): Molly Petrucci 5g

Thursday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC I

Lancaster at Frontier, 5 p.m.

Orchard Park at West Seneca West, 5 p.m.

Jamestown at Clarence, 5:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Iroquois, 5 p.m.

Hamburg at Sweet Home, 5 p.m.

West Seneca East at Wmv. South, 5 p.m.

ECIC III

Pioneer at Starpoint, 4 p.m.

Amherst at Springville, 5 p.m.

Cheektowaga at Maryvale, 6:30 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Eden, 4 p.m.

Tonawanda at Depew, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Medina, 4:45 p.m.

Radcliffe Cup

Olmsted at da Vinci, 4 p.m.

CCAA Central

Silver Creek at Panama, 4:30 p.m.

Frewsburg at Westfield, 4:30 p.m.

North Collins at Cassadaga Valley, 5 p.m.

CCAA East

Franklinville at Ellicottville, 4:30 p.m.

All.-Limestone at Randolph, 4:30 p.m.

Portville at Salamanca, 4:30 p.m.

CCAA West

Olean at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Falconer at Dunkirk, 4:30 p.m.

Maple Grove at Fredonia, 4:30 p.m.

Nonleague

East Aurora at Williamsville North, 5 p.m.

Pine Valley at Catt./Little Valley, 7 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, Immaculata 17-10-13

Mount St. Mary 25-25-25-26, Mount Mercy 11-23-27-24

MSM: Caroline Manna 9 kills, 3 aces

Sacred Heart 25-25-25, Nia. Catholic 5-5-5

SH (7-3, 4-1): Mia Wild 7 aces

ECIC I

Clarence 25-25-25, Frontier 9-17-16

C: Melissa Ratzel 4 kills, 5 blocks; Jaide Cummings 4 aces, 8 digs

Hamburg 25-20-25-25, West Seneca West 18-25-23-15

H (5-3): Lara McCormick 32 assists

Orchard Park 25-25-25, Jamestown 8-22-19

OP: Noel Allesi 2 kills, 1 dig

ECIC II

Wmsv. East 25-25-25, Lake Shore 14-11-17

WE (8-0, 7-0): Carly Shifflet 16 kills, 4 aces

Williamsville South 25-25-25, Sweet Home 18-22-23

WS (6-3): Melissa Postek 24 kills

ECIC III

Depew 21-25-25-25, Springville 25-22-20-21

D: Tess Borgosz 12 blocks

East Aurora 25-25-25, Amherst 14-13-14

EA (3-5): Caroline Dudley 18 assists

Maryvale 25-25-24-25, Pioneer 17-10-26-21

M (8-0, 7-0): Julia Carter 11 kills, 5 aces; Emily Raczynski 20 assists, 2 aces

Iroquois 25-14-21-25-26, Starpoint 19-25-25-19-24

I (3-5): Elena Grossman 12 kills, Marissa Parker 14 kills

ECIC IV

Alden 25-25-26, JFK 12-14-24

Tonawanda 25-25-25, Lackawanna 20-14-14

T: Maria Garbo 17 digs, 6 aces; Caitlyn Vishion 6 aces, 6 digs; Kristen Toth 6 aces, 12 assists

Niagara Frontier

Grand Island 25-25-25, Lew-Port 13-14-20

GI (7-2, 6-1): Lauren Chadwick 6 kills, 3 aces

Kenmore East 26-23-25-17-25, North Tonawanda 24-25-17-25-18

KE (3-3): Sheila Wolford 4 kills, 9 digs; Anna Taylor 34 digs, 5 kills

Ken. West 25-25-25, Niagara Falls 10-7-10

KW (7-1, 5-1): Sabrina Katus 6 kills, Alyssa Battaglia 5 kills

Nia.-Wheatfield 25-25-25, Lockport 9-10-21

NW (5-3, 5-1): Jenna Sonnenberg 12 digs, 4 aces, 15 assists; Maddie Klidonas 12 digs

Nonleague

Nardin 25-25-13-25, City Honors 14-20-25-13

N (5-4): Emily Rand 21 kills, 4 aces; Mary Marusza 26 assists

Roy-Hart 25-25-25, Cheektowaga 22-17-20

RH (6-2): Bea Bacon 6 kills

Thursday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Mount Mercy, 6 p.m.

ECIC II

Lake Shore at Iroquois, 5:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Springville, 6 p.m.

ECIC IV

Eden at Tonawanda, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at CSAT, 6:15 p.m.

Albion at Medina, 6:15 p.m.

Wilson at Newfane, 6:15 p.m.

Buffalo Public Schools

Riverside at Bennett, 4:30 p.m.

Lafayette at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Emerson at Olmsted, 4:30 p.m.

East at Buffalo Arts, 5:30 p.m.

MST Seneca at McKinley, 5:30 p.m.

Hutch-Tech at South Park, 5:30 p.m.

CCAA Central

Gowanda at Forestville, 6 p.m.

Pine Valley at North Collins, 6 p.m.

Cassadaga Valley at Southwestern, 6 p.m.

CCAA West

Fredonia at Clymer, 6 p.m.

Brocton at Dunkirk, 6 p.m.

Chautauqua Lake at Panama, 6 p.m.

Maple Grove at Sherman, 6 p.m.

Falconer at Silver Creek, 6 p.m.

Nonleague

Oracle at Global Concepts , 4:30 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 25-26-17-25, St. Joe’s 15-24-25-22

SM (4-1, 2-1): Eric Brown 28 assists

Canisius 25-25-25, St. Francis 10-9-14

C (17-0, 3-0): Griffin Schmit 15 kills, Chas Palka 6 kills, 3 aces

Niagara Frontier

Kenmore West 21-25-25-25, Niagara Falls 25-12-12-21

KW (4-3, 3-2): Aaron Tucker 6 kills, 6 blocks; R.J. Souter 6 kills, 5 blocks

North Tonawanda 25-25-21-25, Kenmore East 17-22-25-15

NT (6-1, 5-0): Josh Mahoney 50 assists, Ed Gath 14 kills, Victor Willison 13 kills

Lockport 25-25-25, Niagara-Wheatfield 16-16-19

L (4-3, 3-2): Zach Schneider 14 kills, 7 digs; Jeffe Donorovich 8 kills

Nonleague

Wmsv. South 25-25-25, Amherst 19-16-16

WS: Joe Zanelotti 16 Kills, 9 blocks

Thursday’s games

ECIC I

Orchard Park at Frontier, 6 p.m.

West Seneca West at Wmsv. North, 6 p.m.

Clarence at Hamburg, 6:30 p.m.

ECIC II

Iroquois at Lake Shore, 6 p.m.

West Seneca East at Sweet Home, 6 p.m.

ECIC III

Eden at Depew, 6 p.m.

East Aurora at Holland, 6 p.m.

Cheektowaga at Maryvale, 6 p.m.

Nonleague

Williamsville East at Amherst, 5 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC

West Seneca West 4, West Seneca East 2

WSW (5-5): Katie Ziemba 3g

Sweet Home 2, Eden 1

SH: Kaylee Pistner gwg

Hamburg 2, Starpoint 1

H (4-5): Jenny Robbins gwg

Iroquois 2, Orchard Park 0

I (8-0-1): Chantel Gauthier g, Hayley Fonfara g, Kate Walek 1-save shutout

Williamsville South 3, Amherst 2

WS (8-1-1): Jenna Woods 3g

Williamsville East 2, East Aurora 0

WE: Hannah Nurse sho

ECIC III

Pioneer 5, Holland 0

P (9-1-1): Morgan Tackentien 2g, Kelsey Chai g-a, Alexis Taylor 2-save shutout

CISAA

Nichols 1, Ridley (Ont.) 1

N (2-2-3): Kayla Parentis g

Nonleague

Roy-Hart 4, Buffalo Seminary 1

RH (6-5): Delaney Draper 2g

Thursday’s games

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 4:45 p.m.

Kenmore at Wilson, 5 p.m.

Nonleague

Newfane at Sacred Heart, 4:45 p.m.

Girls tennis

Wednesday’s games

ECIC I

Lancaster 4, Frontier 1

Clarence 5, West Seneca West 0

Orchard Park 4, Williamsville North 1

ECIC II

Williamsville East 4, Hamburg 1

ECIC III

Lake Shore 4, Cheektowaga 1

Lake Shore 5, Cheektowaga 0

Starpoint 5, Maryvale 0

ECIC IV

Springville 5, Alden 0

Eden 4, Depew 1

Niagara Frontier

Lew-Port 3, Grand Island 2

Kenmore West 4, Kenmore East 1

Niagara-Wheatfield 5, Niagara Falls 0

Lockport 4, North Tonawanda 1

Nonleague

Nichols 4, McDowell (Pa.) 1

Boys golf

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 19, Canisius 5

M: David Hanes (SF) 35 at Wanakah

St. Joe’s 13, Nichols 11

M: Michael Bliss (N) 35 at CC of Buffalo

Niagara Frontier

Kenmore East 269, Grand Island 282

M: Ben Shotwell (KE) 38 at River Oaks

Kenmore West 263, Lockport 282

M: Dominic Morreale (L) 37 at Lockport

ECIC North Large

Clarence 250, Williamsville East 276

M: Richy Felber (C) 39 at Brookfield

ECIC South Large

Lancaster 249, West Seneca 277

M: Derrick Hanitz (L) 37, Alex Brown (L) 37 at Fox Valley

ECIC North Small

Starpoint 280, Maryvale 371

M: Alex Stead (S) 42

ECIC South Small

East Aurora/Holland 257, Eden 397

M: Andrew LaCongo (EA/H) 37 at Gowanda

Iroquois 261, Lake Shore 289

M: Cary Ignaciak (LS) 39 at Gowanda

Girls golf

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Nardin 250, Immaculata 300

M: Sarah Beckwith (N) 41 at Cazenovia

Immaculata 300, Mount Mercy forfeit

M: Abby Widger (I) 54 at Cazenovia

Sacred Heart 218, Nardin 250

M: Ava Rinaldi (SH) 41 at Cazenovia

Girls gymnastics

Wednesday’s games

ECIC

Clarence 152.25, Amherst 90.60, Sweet Home 73.00

Nonleague

Williamsville East 139, Maryvale 117

Boys cross country

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Nichols 25, Cardinal O’Hara 34

St. Joe’s 15, Gow 50

Canisius 18, St. Francis 37

M: Liam Gallagher (C) 17:20

There are no comments - be the first to comment