Share this article

print logo

High school scores & schedule (Sept. 30)

Boys soccer

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence 5, West Seneca West 2

C: Andrew Peek 2g; Sam Sutherland 2g

Orchard Park 3, Frontier 0

OP (4-4-1/4-2-1): Mike D’Amato sho

Williamsville North 17, Jamestown 0

W: Ian Harris 2g; Blake Ferrell 2g; Ali Attai 3a; Jake Van Wart sho

ECIC II

Williamsville East 3, Sweet Home 2

WE: Abdul Al-Shaebi 2g (gwg)

Iroquois 7, West Seneca East 1

I (5-5/5-3): Roberto Thumser 4g-a

ECIC III

East Aurora 4, Maryvale 1

EA (9-1-1): Pat Philips 2g

Amherst 1, Pioneer 0

A (8-2/6-2: Brad Molak g, Ben Lackner sho

ECIC IV

Alden 1, Depew 0

Tonawanda 1, Eden 1

E (1-3-1): Jordan Gregory g

T: Aaron Holler g

Lackawanna 3, Holland 1

L (9-0): Ali Shawish 2g

Today’s games

Monsignor Martin

Timon-St. Jude at Nia. Catholic, 4:30 p.m.

St. Joe’s at Nichols, 4:30 p.m.

Canisius at St. Francis, 4:30 p.m.

ECIC I

Lancaster at Orchard Park, 5 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Tonawanda, 7 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore East, 4:30 p.m.

North Tonawanda at Ken West, 4:30 p.m.

Niagara-Wheatfield at Lockport, 4:30 p.m.

Niagara Falls at Lew-Port, 6:30 p.m.

DYouville Cup

East at da Vinci, 4 p.m.

Hutch-Tech at Lafayette, 4 p.m.

CCAA West

Falconer at Dunkirk, 4:30 p.m.

CCAA East

Franklinville at Ellicottville, 4:30 p.m.

Ellicottville at Franklinville, 4:30 p.m.

CCAA West

Olean at Maple Grove, 4:30 p.m.

CCAA East

Allegany-Limestone at Randolph, 4:30 CCAA Central

Frewsburg at Westfield, 4:30 p.m.

North Collins at Chautauqua Lake, 5 p.m.

Nonleague

Holland at Amherst, 4:30 p.m.

Fredonia at Salamanca, 4:30 p.m.

Portville at Pine Valley, 5 p.m.

Girls soccer

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Niagara Catholic 4, St. Mary’s/Lanc. 3

NC (3-5): Marissa Campbell 3g

ECIC I

Clarence 7, West Seneca West 0

C: Sydney Cerza 2g

ECIC III

East Aurora 2, Starpoint 0

EA (4-5-1): Gwynn Haffenef sho (10 sv)

ECIC IV

Tonawanda 5, Alden 3

T: Hope Balling 5g

Niagara-Orleans

Wilson 2, Albion 0

W (10-0): Emily Kelly sho (8 svs)

Kayla Neuman g; Jenn Darlak g

Akron 14, CSAT 0

A: Leah Czechowski 3g; Katie Apholz 1g-5a

Newfane 2, Medina 1

N (8-1): Emily Foltz g; Kaylee Heschke g

Radcliffe Cup

City Honors 14, da Vinci 0

CH (6-2-1): Jenna Szopinski 3g

I-Prep/Grover 1, McKinley 1 (2OT)

IP (2-2-3): Sue Meh

CCAA East

Allegany-Limestone 2, Ellicottville 1

A: Danielle Spring 2g

Salamanca 1, Cattaraugus/Little Valley 0

CCAA West

Olean 14, Dunkirk 0

Calista Heister 5g-2a

CCAA East

Randolph 2, Portville 1

CCAA Central

North Collins 8, Panama 0

NC (5-2-1): Emma Kron 3g; Brianna Krawczyk 3g; Kim Gable sho

Nonleague

Holland 5, Hamburg 2

H: Molly Zientek 3g; Olivia Schmidt 2g-3a

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at O’Hara, 4:30 p.m.

Mt. St. Mary at Mt. Mercy, 4:30 p.m.

Immaculata at Nardin, 4:30 p.m.

Christian Central at Nichols, 4:30 p.m.

Buffalo Seminary at Park, 4:30 p.m.

ECIC IV

JFK at Eden, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Grand Island, 4:30 p.m.

Lew-Port at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Lockport at Niagara-Wheatfield, 4:30 p.m.

Ken West at North Tonawanda, 7 p.m.

Radcliffe Cup

City Honors at Hutch-Tech, 4 p.m.

Girls volleyball

ECIC I

Clarence 25-25-25, Orchard Park 15-16-17

C (6-0): Karly King 11 kills, 2 blocks; Meghan Neelon 15 kills, 14 assists

Lancaster 25-25-25

Williamsville North 20-13-19

L: Sarah Lewandowski 13 digs

Kelly Fellner 8 kills

ECIC IV

Cleveland Hill 25-25-25, Holland 16-21-19

C (6-3, 5-2): Anna Gerzino 3 kills, 6 aces

Niagara Frontier

Roy-Hart 23-25-25-21-25

Wilson 25-18-15-25-20

RH (4-2): Beatrice Bacon 6 kills

Niagara-Orleans

Akron 25-25-25, Medina 21-14-13

A (8-1/5-1): Natalie Johnathan 14 assists, 5 aces; Sharrah Johnson 12 digs

Albion 25-25-25, CSAT 11-13-15

A (7-0): Kelsee Soule 3 kills, 2 aces

Kaitlyn VanSkiber 3 kills

Buffalo Public Schools

Hutch-Tech 25-25-25, Emerson 6-8-3

HT (9-0): Gianna Zarcone 20 aces

Lynda Brundige 7 kills

Lafayette 25-25-25, MST Seneca 17-18-11

Riverside 25-25-25, I-Prep/Grover 17-11-9

R (5-3): Aye Cha May 12 digs, 6 aces

8 assists

da Vinci 25-25-25, McKinley 11-11-10

d (7-2): Briana Wine 5 aces

Nonleague

Depew 26-17-14-13, Newfane 24-25-25-25

N (3-5): Taylor McGhee 13 kills, 26 digs

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Nichols, 5 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Immaculata, 6 p.m.

Mount St. Mary at Mount Mercy, 6 p.m.

Niagara Catholic at Sacred Heart, 6 p.m.

ECIC I

Clarence at Frontier, 6 p.m.

West Seneca West at Hamburg, 6:30 p.m.

Jamestown at Orchard Park, 7 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Lake Shore, 6 p.m.

Iroquois at Starpoint, 6 p.m.

Williamsville South at Sweet Home, 6 p.m.

ECIC III

Springville at Depew, 6 p.m.

Amherst at East Aurora, 6 p.m.

Maryvale at Pioneer, 6 p.m.

ECIC IV

Alden at JFK, 5:30 p.m.

Lackawanna at Tonawanda, 5:30 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Grand Island, 4:30 p.m.

North Tonawanda at Ken East, 4:30 p.m.

Niagara Falls at Kenmore West, 4:30 p.m.

Lockport at Niagara-Wheatfield, 4:30 p.m.

CCAA East

Salamanca at Catt./Little Valley, 6 p.m.

Olean at Portville, 6 p.m.

Ellicottville at Randolph, 6 p.m.

Nonleague

Nardin at City Honors, 4:30 p.m.

Cheektowaga at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Boys volleyball

Tuesday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 25-25-25

Cardinal O’Hara 17-15-19

SF (3-3, 2-0): Connor Cummings 28 assists

ECIC I

Orchard Park 25-25-25, Clarence 14-19-15

OP (8-2/5-1): Spencer Eagleton 25 assists

5 aces; Cam Hassen 10 kills

Lancaster 25-25-25

Williamsville North 19-21-17

Hamburg 25-25-25

West Seneca West 13-19-12

H (3-4): Ryan Dills 35 assists.

ECIC II

Starpoint 25-25-25, Iroquois 21-16-11

S (7-3/5-2): Matt Dickerson 9 kills

Williamsville East 20-25-25-25

Lake Shore 25-22-21-19

WE (7-2): Drew Eliott 9 kills

Sam Schatmeyer 24 assists

Michael Shannahan 3 aces

ECIC III

Cheektowaga 25-22-25-25

East Aurora 23-25-17-22

Eden 25-25-25, Holland 5-4-12

E (9-2): Declan Pierce 9 aces

Nonleague

Canisius 25-25-25, Frontier 12-18-23

C (16-0): Devin Joslyn 12 kills, 5 aces

Maryvale 25-22-25-25, St. Joe’s 13-25-20-23

M: Jordan Nosal 23 kills

Nate Zawadzki 5 blocks

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at St. Joe’s, 5 p.m.

Canisius at St. Francis, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Ken East at North Tonawanda, 4:30 p.m.

Niagara-Wheatfield at Lockport, 5 p.m.

Nonleague

Williamsville South at Amherst, 5 p.m.

Field hockey

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Akron 5, Roy-Hart 0

A (7-0): Heather Cummings 2g

Madison Krzykowski 7th shutout

Kenmore 3, Medina 0

K (2-9): Kara Klopp sho; Britney Waite 2g

Wilson 2, Newfane 1

W (6-1-1): Rachael Cobo 2g

Today’s games

ECIC I

Williamsville North at Clarence, 4:45 p.m.

ECIC III

Holland at Pioneer, 6:15 p.m.

Niagara-Orleans

Buffalo Seminary at Roy-Hart, 4:45 p.m.

CISAA

Nichols at Ridley (Ont.), 4:15 p.m.

Nonleague

W. Seneca East at W. Seneca West, 4:30 Sweet Home at Eden, 5 p.m.

Starpoint at Hamburg, 5 p.m.

Orchard Park at Iroquois, 5 p.m.

Williamsville South at Amherst, 5:30 p.m.

E. Aurora at Williamsville East, 5:30 p.m.

Boys cross country

ECIC II

Clarence 23, W.S. West 32

C: Sam Castich 17:22

Sweet Home 18. Lake Shore 42

SH: Roy Shultz 18:31

Wmsv. North 26, Lancaster 31

WN: Ryan Konotopski 15:59

Orchard Park 16, Frontier 39

OP: Aiden Winiewicz 17:30

ECIC III

Iroquois 23, Amherst

I: Aaron Amo 18:33

Wmsv. South 22, Wmsv. East 36

WS: Jonathan Lacey 18:58

Hamburg 23, West Seneca East 36

H: Peter Rindfuss 16:59

Starpoint 20, Springville 35

St: Nick Surdej 18:18

East Aurora 15, Pioneer 50

Matt Sieracki (EA) 17:19

ECIC IV

Alden 22, Depew 38

D: Tyler Deusuhler 18:04

Eden 22, Tonawanda 37

E: Reid Minier 18:37

JFK 22, Cleveland Hill 38

CH: Jacob Osswald 18:01

Niagara Frontier

Lockport 15, North Tonawanda 45

Lockport 15, Niagara Falls 45

Niagara Falls 20, North Tonawanda 40

L: Chris Sims 17:03

Kenmore West 19, Lew-Port 40

Kenmore West 17, Nia.-Wheatfield 46

Lew-Port 23, Nia.-Wheatfield 32

KW: Mike Sindoni 19:03

Niagara-Orleans

Newfane 22, Wilson 33

Roy-Hart 20, Wilson 35

Roy-Hart 27, Newfane 28

N: Sam Aunhuner 17:28

Barker 15, Medina 50 (inc.)

M: Dan Heil 17:46

Girls cross country

Monsignor Martin

Immaculata 22, Nichols 38

I: Rachel Luczak 20:22

Mt. St. Mary’s 24, Sacred Heart 35

MSM: Kim Fohrd 21:13

Nardin 21, Buffalo Seminary 37

N: Grace Brach 21:25

ECIC I

Frontier 24, Orchard Park 33

F: Anna Kennedy 21:02

ECIC II

Clarence 27, W.S. West 30

C: Patrina Patterson 19:27

Sweet Home 17, Lake Shore 43

SH: Sam Himes 20:53

Wmvs. North 15, Lancaster 50

WN: Naiomi Wistner 18:03

Wmsv. East 22, Wmsv. South 38

WS: Amberlee Robertson 20:11

Hamburg 16, West Seneca East 44

H: Megan Kane 22:31

ECIC III

Amherst 22, Iroquois 35

A: Sylvia Denecke 20:23

Springville 23, Starpoint 32

East Aurora 20, Pioneer 40

Sophia Tasselmeyer (EA) 18:41

ECIC IV

Alden 15, Depew 50

A: Savannah Warner 20:47

Cleveland 27, JFK 28

JFK: Olivia Martin 22:32

Niagara Frontier

Lockport 15, Niagara Falls 48

Lockport 16, North Tonawanda 47

Niagara Falls 28, North Tonawanda 38

L: Sarah Jurbs 21:50

Niagara-Orleans

Roy Hart 20, Wilson 36

Newfane 17, Roy-Hart 44

Newfane 15, Wilson 49

NF: Kim Gorges 21:08

Medina 25, Barker 30

B: Gabriel Baker 21:07

Girls swimming

Monsignor Martin

Nardin 53, Mt. St. Mary’s 41

Sacred Heart 63, Buffalo Seminary 27

ECIC I

Frontier 75, W.S. West 27

Orchard Park 70, Hamburg 32

Wmsv. North 52, Jamestown 50

Lancaster 97, Wmsv. East 79

ECIC II

Sweet Home 113, Cheektowaga 62

ECIC IV

Springville 51, Eden 51

Girls gymnastics

ECIC I

Orchard Park 152.5, Frontier 153.75, Hamburg 153.95

There are no comments - be the first to comment