Share this article

print logo

High School scores & schedule (Sept. 24)

Boys soccer

Wednesday’s games

ECIC I

Clarence 1, Frontier 0

C: Andrew Peek g; Kyle Cunningham sho

Lancaster 5, West Seneca West 0

L (6-2-1): Parker Shetler 2g; Jameson Railey 2a; Alfredo Gallo sho (7sv)

ECIC II

Starpoint 6, Williamsville East 0

SP (7-1-1): Dan Mascaro 2g; Dan Sgroi sho

Hamburg 1, Iroquois 0

H (8-1-2): Justus Hoffman g

Sweet Home 5, West Seneca East 0

SH (8-1): Noah Keem 3g-4a; Christian Jaahn sho

ECIC III

East Aurora 4, Amherst 0

Pioneer 3, Cheektowaga 1

P:Eric Vosburg 2a

ECIC IV

Holland 1, Eden 0

H (4-3): Pierce Gardon g; Cody Slocum sho

CCAA East

Ellicottville 1, Cattaraugus/Little Valley 0

Portville 2, Franklinville 1

CCAA West

Maple Grove 4, Fredonia 0

Dunkirk 2, Southwestern 1

Nonleague

Alden 7, St. Mary’s/Lanc. 0

A (6-3): Nathan Muwer 3g; Dominick Sabia sho

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Francis at Timon-St. Jude, 4:30 p.m.

Nichols at Canisius, 4:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Nia. Catholic, 4:30 p.m.

ECIC I

Frontier at Jamestown, 5 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Kenmore West, 4:30 p.m.

Kenmore East at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at N. Tonawanda, 5:00

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Albion, 5 p.m.

DYouville Cup

City Honors vs. Hutch Tech/Emerson

at All High Stadium, 4:00

CCAA East

Randolph at Catt./Little Valley, 4:30

Nonleague

Lake Shore at Springville, 4:30 p.m.

Oracle Charter at Tapestry, 4:30 p.m.

West Seneca Christian at Walsh, 4:45 p.m.

Oracle Charter at Walsh, 4:45 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy 5, Niagara Catholic 2

M: Annie Bamrick 2g-a; Mariah Rullan 2a

Sacred Heart 5, Mount St. Mary 0

S: Taylor DiMarco 2g; Cara Manzella/Sarah Boyle comb. sho

ECIC IV

Holland 12, Eden 2

H: Liv Schmidt 2g; Molly Zientek 2g; Maddy Scull 3g

Depew 8, Lackawanna 0

D (4-4-1): Bre Stapleton 3g; Ashley Rackley 3g; Andrea Taboni sho

Niagara-Orleans

Newfane 5, Akron 1

N (6-2): Kayleigh Daniels 2g

Wilson 5, Barker 0

W (8-0): Kayla Neumann 3g

Emily Kelly sho

Albion 3, Medina 0

A (4-5, 3-4): Isabella Prest sho

Roy-Hart 13, CSAT 1

R: Amber Villella 4g; Emma Lindke 3g; Sophia LaPort 2g

Radcliffe Cup

Buffalo Arts 6, I-Prep/Grover 0

BA (3-0): Emilee McEachon 5g; Lauren Pierakos sho

City Honors 10, Hutch-Tech 1

Nonleague

V-Webster-Schroeder 3, Clarence 1

East Aurora 1, Orchard Park 0

EA: Eva Tapani gwg

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at

Buff. Seminary, 4:30 p.m.

Christian Central at Mt. Mercy, 4:30 p.m.

Nia. Catholic at Nardin, 4:30 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Amherst, 4:45 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Lackawanna, 4 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Kenmore East, 4:30 p.m.

Grand Island at Lockport, 4:30 p.m.

N.Tonawanda at Nia.-Wheat, 4:30 p.m.

Ken West at Lew-Port, 6:30 p.m.

CCAA West

Westfield at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Fredonia at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Maple Grove at Falconer, 4:30 p.m.

Southwestern at Dunkirk, 7 p.m.

CCAA East

Catt./Little Valley at Ellicottville, 4:30 p.m.

Portville at Franklinville, 4:30 p.m.

Salamanca at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA Central

Pine Valley at Panama, 5 p.m.

Silver Creek at Frewsburg, 7 p.m.

Nonleague

Sweet Home at Maryvale, 4:45 p.m.

Holland at Pioneer, 7 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart 25-21-25-22-25

Mount St. Mary 17-25-17-25-18

SH (5-2): Micaela Ryan 18 kills, 8 blocks

ECIC IV

Alden 25-25-25, Tonawanda 8-15-5

Niagara-Orleans

Wilson 25-25-25, CSAT 8-10-4

W (3-4): Emma Okonieski 5 kills

Medina 25-25-23-25, Newfane 20-18-25-21

M (3-0): Carley Schultz 7 kills, 2 aces

Akron 25-23-25-25, Roy-Hart 16-25-16-12

A (6-1): Natalie Johnson 13 aces; Emily Hoerner 13 blocks, 8 kills

Buffalo Public Schools

Buffalo Arts 25-25-25, Riverside 20-14-16

BA: Marianna Siler 4 aces

Kennedy McGriff 3 kills

Hutch-Tech 25-25-25, Bennett 9-9-14

H (4-0): Gianna Zarcone 11 aces

McKinley 26-25-25, East 24-13-12

M (4-1): Yaidelice Rosado 14 aces

MST Seneca 25-25-25, Emerson 7-17-13

da Vinci 25-14-27-25

South Park 18-25-25-19

DA (4-2): Selina Soto 12 digs

CCAA East

Portville 25-25-25

Cattaraugus/Little Valley 15-10-18

Nonleague

City Honors 25-25-25, Starpoint 19-19-13

CH (2-4): Makaila Banks 7 kills, 7 digs, 3 aces: Juli Panepinto 18 assists, 2 aces

Thursday’s games

Monsignor Martin

Niagara Catholic at Nichols, 6 p.m.

Nardin at St. Mary’s/Lanc., 6 p.m.

ECIC I

Hamburg at Jamestown, 5:30 p.m.

Lancaster at Clarence, 6 p.m.

Frontier at Orchard Park, 6 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Williamsville East, 6 p.m.

ECIC III

East Aurora at Cheektowaga, 6 p.m.

Maryvale at Springville, 6 p.m.

ECIC IV

Holland at Lackawanna, 5:30 p.m.

JFK at Eden, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Grand Island, 4:30 p.m.

Niagara Falls at Kenmore East, 4:30 p.m.

N. Tonawanda at Nia.-Wheat, 4:30 p.m.

Lew-Port at Lockport, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Albion, 6:15 p.m.

CCAA West

Fredonia at Chautauqua Lake, 6 p.m.

Sherman at Clymer, 6 p.m.

Maple Grove at Dunkirk, 6 p.m.

Brocton at Panama, 6 p.m.

CCAA Central

Pine Valley at Forestville, 6 p.m.

Falconer at North Collins, 6 p.m.

Silver Creek at Southwestern, 6 p.m.

Nonleague

Depew at City Honors, 4:30 p.m.

Pioneer at Hutch-Tech, 4:30 p.m.

Otto-Eldred (Pa.) at Portville, 7:30 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

ECIC I

Clarence 25-20-26-25

West Seneca West 17-25-24-21

C: Henry Payne 21 kills

Ben Janzow 12 kills

Orchard Park 25-23-25-25

Lancaster 14-25-18-16

OP (6-1, 4-0): Jason Manley 24 kills, 3 aces; Spencer Eagleton 43 assists

ECIC III

Amherst 25-22-25-24-25

Cheektowaga 19-25-17-26-18

A (6-2): Nick Patterson 22 kills

Eden 25-25-25, East Aurora 9-14-13

Maryvale 25-25-25, Depew 8-17-17

M: Jordan Nosal 11 aces

Michael Ferguson 7 kills

Nonleague

North Tonawanda 33-25-12-25

Starpoint 31-19-25-23

NT (3-1, 2-0): Victor Willison 10 kills

Rory Farkas 8 kills; Collin Rambler 24 digs

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at Canisius, 6:30 p.m.

ECIC I

Frontier at Williamsville North, 6 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Iroquois, 6 p.m.

ECIC III

East Aurora at Maryvale, 6 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore West, 4:30 p.m.

Kenmore East at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Nia-Wheat at North Tonawanda, 4:30 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC

Clarence 4, Starpoint 0

C: Clarissa Surinello 2g

Melanie Orffeo sho

Eden 4, Orchard Park 3 (SO)

E: Emily Agle 3g

Iroquois 5, Holland 0

I (6-0): Taylor Abraszek 2g

Lancaster 4, Hamburg 1

L (3-4-1): Molly Scarpello 2g

Amherst 4, Sweet Home 0

A (6-1): McKenna Rushford 2g-a

Casey Admey g-a; Kate Scaduto sho

ECIC III

Pioneer 7, East Aurora 0

P (7-1): Lauren Vacinek 4g

Alexa Taylor sho

Boys golf

Wednesday’s games

Monsignor Martin Assn.

Gow School 22, Cardinal O’Hara 2

M: Blake Hatch (G 40 at Elma Meadows

St. Joe’s 22.5, Timon 1.5

M: Jack Rinaldi (SJ) 35 at Sheridan

ECIC Large School South

Orchard Park 222, West Seneca 280

M: Alex Prise (OP) 33 at Harvest Hill

Lancaster 245, Hamburg 265

M: Tyler Schneider/Alex Brown/Corey Werner 38 at 18 Mile

ECIC Small School South

East Aurora 255, Iroquois 256

M: Jake Roach (EA) 38 at East Aurora CC

ECIC Small School North

Tonawanda 281, Alden 282

M: Anthony Angelo 39 at Beaver Island

Starpoint 270, Amherst 321

M: Joe Dell’oso (SP) 43

Niagara Frontier League

Kenmore East 277, Niagara Fall 292

M: Ben Shotwell (K) 38 at Hyde Park

North Tonawanda 276, Lockport 303

M: Logan St. Cyr (NT) 39 at Deerwood

Niagara-Orleans League

Roy-Hart 241, Barker 250

M: Brad Wilson 39 at Niagara-Orleans CC

Wilson 213. Albion 251

M: Connor Sealey (W) 39 at Hickory Ridge

Akron 245, CSAT 264

M: Joey Yokovac (C) 44 at Dande Farms

Nonleague

St. Francis 240, Clarence 244

M: David Hanes/Paul Gosfewski 38 (SF)

Girls golf

Wednesday’s games

Monsignor Martin Assn.

Nardin 246, Mt. Mercy forfeit

M: Sarah Richmond 45 at Cazenovia

Sacred Heart won by forfeit

M: Lauren Kase 40 at Glen Oak

Mt. St. Mary 307, Immaculata 337

M: Sophia Downey (MSM) 55 at Sherdian

Boys cross country

Wednesday’s games

Monsignor Martin Assn.

St. Francis 20, Timon/St. Jude 41

Andrew Michalski (SF) 18:36

Canisius 20, Cardinal O’Hara 43

Tom Appenheirer (CO) 18:54

Canisius 15. Nichols 47

Mac Granto (C) 19:07

Nichols 20, Gow 43

Gow 28, Cardinal O’Hara 28

Gow wins on tie breaker

Girls tennis

Wednesday’s games

ECIC I

Lancaster 3, Clarence 2

ECIC III

Iroquois 4, Starpoint 1

ECIC IV

Springville 4, Tonawanda 1

East Aurora 4, Eden 1

Niagara Frontier League

Grand Island 5, Kenmore East 0

Lockport 5, Kenmore West 0

Lew-Port 5, Niagara Falls 0

North Tonawanda 3, Nia.-Wheatfield 2

There are no comments - be the first to comment