Share this article

print logo

High school scores & schedule (Sept. 22)

Boys soccer

Monday’s games

Monsignor Martin

Nichols 4, Bishop Timon-St. Jude 0

N (4-7, 2-2): Cullen Lampasso g, 2a

Canisius 2, St. Joe’s 1

C (6-2-2, 4-0): Max Montante gwg with 4 minutes left

ECIC I

Orchard Park 4, Frontier 0

OP (3-3-1, 2-1-1): Mike D’Amato shutout

ECIC II

Lake Shore 1, Williamsville East 0

LS (4-4, 2-4): Rayden Parker-Norton gwg, Mike Braeuner 7-save shutout

Hamburg 2, Williamsville South 1

H (7-1-2, 6-1): Justus Hoffman 2g

ECIC III

Maryvale 2, Pioneer 1

M: Anthony Hernandez 2g

Niagara Frontier

Lockport 4, Niagara Falls 0

L: Andrew Sakowski 2g, Brandon Reid shutout

Kenmore East 2, Kenmore West 1

KE (6-3, 5-2): Cullen Smyth 2g

Grand Island 3, Niagara-Wheatfield 2

GI (7-1-1, 7-0): Troy Brady 2g, Joe Kulikowski g-a

Lew-Port 5, North Tonawanda 2

LP (3-4-2, 3-4): Jake Westadt 2g-a, Josh Smith 2a

CCAA West

Southwestern 2, Falconer/CV 1

S: Nick Cooper gwg

Nonleague

Niagara Catholic 2, Gow 1

NC (4-1): Andrew Szolnoky gwg

Lancaster 2, Iroquois 0

L (5-2-1, 3-1-1): Anthony Gallo shutout

Sweet Home 3, St. Francis 2 (OT)

SH (7-1): Noah Keem 2g-a (gwg 50 seconds into OT)

West Seneca West 1, West Seneca East 0

WSW (4-3-2): Hunter Mancuso gwg 2:30 into the game, Sean Dzaak 4-save shutout

Holland 4, Springville 1

H (3-3): Trevor Lewandowski 2g

Tonawanda 2, Cheektowaga 0

T (4-3): Jordan Kowalewski 6-save shutout

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

CSAT at Wilson, 4:30 p.m.

Akron at Newfane, 4:45 p.m.

Medina at Roy-Hart, 6:30 p.m.

DYouville Cup

I-Prep/Grover vs. Bennett

at All High Stadium, 4 p.m.

Lafayette vs. City Honors

at Johnnie B. Wiley Stadium, 4 p.m.

Emerson vs. da Vinci

at Waterfront Elementary School, 4 p.m.

Burgard vs. East

at Riverside, 4 p.m.

MST Seneca vs. South Park

at Delaware Park, 4 p.m.

McKinley vs. Hutch-Tech

at All High Stadium, 6 p.m.

Nonleague

Maryvale at Depew, 4:30 p.m.

Williamsville East at Starpoint, 4:30 p.m.

Girls soccer

Monday’s games

Monsignor Martin

Nardin 2, Mount Mercy 0

N (4-1): Olivia Jerge gwg, Emma Stephenson shutout

ECIC I

Williamsville North 1, Orchard Park 0

WN (3-3): Kristen Koral gwg, Marah O’Connor 3-save shutout

Niagara Frontier

Lockport 9, Niagara Falls 1

L (4-5, 3-4): Gretta Dry 8g-a

Grand Island 3, Niagara-Wheatfield 0

GI (8-0, 7-0): Madisyn Pezzino 2g, Sarah Bykowicz 4-save shutout

Kenmore East 2, Kenmore West 2 (OT)

Nonleague

Christian Central 6, Barker 1

CCA (2-3-1): Tahelah Noel 3g, Allie Reeds 2g, 3a

Immaculata 10, Fredonia 0

I (7-0): Kiley Austin 3g, Kristen Kline 2g, Rachel Kostelny 2g

Park 0, Lackawanna 0

Mount St. Mary 3, City Honors 2

MSM (3-2-1): Megan Persico 2g

Williamsville South 2, Amherst 1

WS: Nichole Gruber gwg

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Christian Central at Mt. St. Mary, 7 p.m.

ECIC I

Frontier at Clarence, 5 p.m.

Lancaster at West Seneca West, 5 p.m.

ECIC II

Lake Shore at Williamsville East, 4:45 p.m.

Hamburg at Iroquois, 5 p.m.

Sweet Home at West Seneca East, 5 p.m.

ECIC III

Starpoint at Springville, 4:30 p.m.

Pioneer at Cheektowaga, 5 p.m.

East Aurora at Amherst, 5:30 p.m.

ECIC IV

Alden at JFK, 4:30 p.m.

Holland at Depew, 5 p.m.

Eden at Tonawanda, 7 p.m.

CCAA East

Franklinville at Catt./Little Val., 4:30 p.m.

Ellicottville at Salamanca, 4:30 p.m.

Allegany-Limestone at Portville, 5:15 p.m.

CCAA Central

Silver Creek at Pine Valley, 4:30 p.m.

CCAA West

Dunkirk at Fredonia, 4:30 p.m.

Olean at Maple Grove, 4:30 p.m.

Panama vs. Westfield/Brocton, 4:30 p.m.

North Collins at Frewsburg, 5 p.m.

Falconer at Southwestern, 7 p.m.

Nonleague

Buffalo Seminary at Maryvale, 4:45 p.m.

Girls volleyball

Monday’s games

Monsignor Martin

Nichols 25-25-22-25, Mount Mercy 20-10-25-11

N (2-2): Emma Hawkes 8 aces, Jayne Applebaum 5 kills

ECIC I

Clarence 25-25-25, Williamsville North 9-13-14

C (6-1, 4-0): Melissa Retzel 7 kills, 3 blocks; Maddie Christopher 15 assists, 2 aces

ECIC II

Williamsville East 25-25-25, Williamsville South 19-20-21

WE (6-0, 5-0): Lexi Novak 15 kills, Carly Shifflet 15 kills

ECIC III

Springville 18-25-25-23-25, Cheektowaga 25-23-17-25-21

S (4-0): Sidney Schindler 8 aces, Emily Zebrowski 21 assists

Niagara Frontier

Kenmore West 25-25-25, Kenmore East 16-14-15

KW (5-0, 3-0): Dana Mancuso 11 kills, 8 digs; Sam Veronica 27 assists, 7 aces

Niagara-Orleans

Akron 25-25-25, Wilson 21-11-23

A (4-1, 2-1): Tatum Printup 12 digs, 8 kills, 4 aces

Albion 25-25-25, Newfane 14-13-17

A (6-0, 5-0): Chanyce Powell 10 kills, 4 aces, 2 blocks

Buffalo Public Schools

Lafayette 25-25-25, Bennett 7-8-2

L (2-1): Yunisleydis Oliver 15 consecutive serves

Hutch-Tech 25-25-25, I-Prep/Grover 11-4-7

HT (4-0): Gianna Zarcone 12 aces, Janelle Miller 11 aces

MST Seneca 25-25-25, East 19-20-17

Buffalo Arts 25-25-25, South Park 20-21-7

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. 25-18-27-18-25, Eden 22-25-25-25-15

SM (9-0-1): Bailey Dolegowski 40 assists, Alysssa Zirnheld 19 kills, Summer Slade 14 kills, Jess Kranz 16 digs

Tapestry 25-25-17-25, Niagara Catholic 11-15-25-8

T: Arianna Smith 5 aces

Tuesday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at O’Hara, 6 p.m.

Mount St. Mary at Immaculata, 6 p.m.

Sacred Heart at Nardin, 6 p.m.

Mount Mercy at Niagara Catholic, 6 p.m.

ECIC I

Orchard Park at West Seneca West, 6 p.m.

Lancaster at Hamburg, 6:30 p.m.

Jamestown at Frontier, 7 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Iroquois, 6 p.m.

Lake Shore at Starpoint, 6 p.m.

ECIC III

East Aurora at Depew, 6 p.m.

Amherst at Maryvale, 6 p.m.

ECIC IV

JFK at Holland, 5:30 p.m.

Alden at Lackawanna, 5:30 p.m.

Eden at Cleveland Hill, 6 p.m.

Niagara Frontier

Nia.-Wheatfield at Grand Island, 4:30 p.m.

North Tonawanda at Lew-Port, 4:30 p.m.

Lockport at Niagara Falls, 4:30 p.m.

CCAA Central

Cassadaga Valley at Falconer, 6 p.m.

Pine Valley at Gowanda, 6 p.m.

Forestville at Silver Creek, 6 p.m.

North Collins at Southwestern, 6:30 p.m.

CCAA West

Brocton at Chautauqua Lake, 6 p.m.

Dunkirk at Clymer, 6 p.m.

Maple Grove at Fredonia, 6 p.m.

Sherman at Panama, 6 p.m.

Nonleague

Oracle Charter at St. Mary’s/Lanc., 4 p.m.

Riverside at Global Concepts , 4:30 p.m.

Boys volleyball

Monday’s games

ECIC I

West Seneca West 25-22-15-26-25, Frontier 22-25-25-24-23

WSW (6-2, 3-1): Cameron Bartus 45 kills

Lancaster 25-25-23-25, Clarence 23-21-25-23

L (6-2, 3-1): Jay Baumann 16 kills, Kenny Rudz 14 kills

Hamburg 25-26-22-23-25, Williamsville North 22-24-25-25-18

ECIC II

Lake Shore 25-25-23-24-25, Starpoint 19-22-25-26-13

LS: Kyle Wishman 18 kills

West Seneca East 25-27-22-22-25, Iroquois 17-25-25-25-13

WSE (2-2): Jason Najm 16 kills

Williamsville South 25-25-25, Williamsville East 9-20-23

WS: Coach Thom Knab 300th career win; Shawn Barbalato 13 Kills, 4 aces, Joe Zanelotti 12 Kills, 10 aces

ECIC III

Depew 25-25-25, Holland 5-8-21

D (2-3, 2-3): Steven Nemeti 4 aces, Matt Van Houten 8 kills

Amherst 25-25-25, East Aurora 14-11-7

A (5-2): Tom Greco 14 digs, 9 kills

Eden 25-25-25, Maryvale 14-15-14

E (7-2): Cal Nowicki 34 assists, Collin Rigley 8 kills

Tuesday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at St. Francis, 6:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at O’Hara, 7:30 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Frontier, 6 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Lake Shore, 6 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Kenmore East, 4:30 p.m.

Grand Island at Nia.-Wheatfield, 4:30 p.m.

Niagara Falls at Lockport, 5 p.m.

Field hockey

Monday’s games

ECIC I

Williamsville North 2, West Seneca West 0

ECIC II

Williamsville South 5, West Seneca East 1

WS (5-1-1): Carly Gambacorta 2g, Abby Ferenczy g-2a

ECIC III

Pioneer 3, Eden 1

Nonleague

Lancaster 6, Holland 0

L (2-4-1): Anna Orlando 3g, a; Bri Mercado 2g; Alexia Kaplan sho.

Clarence 3, Sweet Home 1

Barker 1, Nichols 0 (OT)

B: Natalie Menz gwg with 4:25 left in OT

Orchard Park 5, Hamburg 3

OP (6-2): Penny Leonard 4g

Amherst 1, Williamsville East 0

A (5-1): Mckenna Rushford g, Kate Scaduto 5-save shutout

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Wilson at Akron, 4:45 p.m.

Barker at Medina, 4:45 p.m.

Kenmore at Newfane, 5 p.m.

Nonleague

Wmsv. East at West Seneca West, 4:45 p.m.

Girls tennis

Monday’s games

ECIC I

Williamsville North 3, Clarence 2

Orchard Park 4, Lancaster 1

ECIC II

Williamsville East 5, Williamsville South 0

ECIC III

Iroquois 4 Amherst 1

ECIC IV

Springville 5, Depew 0

Niagara Frontier

Grand Island 5, Kenmore West 0

Lockport 5, Niagara Falls 0

Lew-Port 3, Niagara-Wheatfield 2

Nonleague

Nichols 5, Starpoint 0

Frontier 4, West Seneca East 1

Boys golf

Monday’s games

Monsignor Martin

Canisius 19, Bishop Timon-St. Jude 5

M: Matthew Santora (C) 36 at Cherry Hill

Nichols 12, Canisius 12

Nichols wins on second playoff hole

M: Matt Santora (C) 36 at Cherry Hill

St. Mary’s/Lanc. 21, Cardinal O’Hara 3

M: Jordan Mackinnon (SM) 45 at Lancaster

St. Francis 24, Cardinal O’Hara

Gow 20, Christian Central 4

M: Blake Hatch (G) 39 at Elma Meadows

St. Joe’s 24, Christian Central

St. Joe’s 20.5, Gow 3.5

M: Jacob Mertz (SJ) 35 at Elma Meadows

St. Francis 21.5, St. Mary’s/Lanc. 2.5

M: David Hanes (SF) 35 at Lancaster

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 247, Kenmore West 277

M: Shane Helbig (NW) 39 at Sheridan

Kenmore East 257, Lew-Port 276

M: Ben Shotwell (KE) 39 at Brighton

Lockport 282, Niagara Falls 298

M: Jack Igoe (L), Dominic Morreale (L), Andrew Borek (L) 37 at Lockport CC

Niagara-Orleans

Albion 251, Akron 252

M: Nick Penna (Albion)/Brennan Murty (Akron) 45 at Hickory Ridge

Wilson 208, CSAT 243

M: Brandon Seider (W) 39 at Beaver Island

Newfane 229, Roy-Hart 237

M: Conner Duncan (N) 42 at Oak Run

ECIC North Large

Williamsville North 239, Williamsville East 255

M: Chris Yustin (WE) 35 at Transit Valley

Clarence 259, Williamsville South 290

M: Randy Felber (C) 40 at CC of Buffalo

ECIC South Large

Hamburg 261, West Seneca 286

M: Brian Beck (H) 39 at Eighteen Mile Creek

ECIC South Small

East Aurora/Holland 253, Lake Shore 282

M: Jake Roach (EA) 37 at East Aurora CC

Girls golf

Monday’s games

Monsignor Martin

Immaculata 286, Buffalo Seminary 306

M: Cira Cunda (I) 47 at Delaware Park

Mount Mercy 0, Sacred Heart 231

Mount Mercy forfeit

M: Lauren Kase (SH) 39 at Glen Oak

Nardin 242, Mount St. Mary 307

M: Sarah Beckwith (N) 39 at Cazeonvia

There are no comments - be the first to comment