Share this article

print logo

High School scores and schedule (Sept. 18)

Boys soccer

Thursday’s games

Monsignor Martin

Canisius 7, Bishop Timon-St. Jude 0

C: Tyler Krouse 2g; Bo Stroud/Brian Tatar sho

St. Joe’s 5, St. Francis 1

SJ: Evans Scales 2g

St. Mary’s/Lanc. 6, Park 0

SML: Nathan Waley 4g; Josh Ciesielski sho 15 saves

ECIC I

Clarence 2, Williamsville North 1 (OT)

C: Josh Little g; Noah Buettner gwg; Kyle Cunningham 9 saves

Orchard Park 2, Lancaster 2 (2OT)

L: Tyler Curry g; David Wolanin g

Frontier 12, Jamestown 0

F: Zack Morrisey 3g; Stevin Hoage g-4a; Nathan Tomasik 2g-2a

ECIC II

Sweet Home 2, Williamsville South 0

SH: T.J. Cornwell sho 11 saves

Lake Shore 4, West Seneca East 1

LS: Chris Beckley 2g

Hamburg 3, Williamsville East 0

H: Justus Hoffman, Erik Szabala, Gabe Masterangelo g

ECIC III

Maryvale 6, Pioneer 2

M: Anthony Hernandez 4g

East Aurora 5, Cheektowaga 0

EA: Josh Bean 2g

Starpoint 4, Amherst 1

S: Jake Ratka 2a

ECIC IV

Lackawanna 7, Eden 1

L: Ali Shawish 4g

Alden 4, Tonawanda 0

A:Matthew Ess 2g-a; John Bobeck 2g

Holland 1, Depew 0

H: Dylan Taylor gwg; Cody Slocum sho 7 saves

Niagara Frontier

Kenmore East 2, Lockport 1

KE: Fenesse Henry 2g

Today’s games

Monsignor Martin

O’Hara at Niagara Catholic, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Kenmore East, 4:30 p.m.

Kenmore West at Lockport, 4:30 p.m.

Niagara Falls at Nia.-Wheatfield, 4:30 p.m.

Grand Island at North Tonawanda, 7 p.m.

DYouville Cup

Hutch-Tech at Riverside, 3:45 p.m.

MST Seneca vs. Emerson

at All High Stadium, 4 p.m.

CCAA West

Olean at Dunkirk, 4:30 p.m.

Nonleague

Pine Valley at Salamanca, 4:30 p.m.

Global Concepts at Tapestry, 4:30 p.m.

V-Scio at Walsh, 4:30 p.m.

Girls soccer

Thursday’s games

ECIC II

West Seneca West 3, Starpoint 2

WSW: Cassie Siwy g-a; Olivia Avery g-a

Niagara Frontier

Lockport 2, Kenmore East 1

L: Gretta Dry 2g, gwg

Niagara-Orleans

Albion 8, CSAT 0

A: Emily Blanchard 3g; Ally Page 2g; Isabella Prest sho 1 save

Medina 6, Barker 0

Wilson 4, Newfane 3

W: Jen Darlak 2g

Akron 3, Roy-Hart 0

A: Laurie Poeller sho

Radcliffe Cup

Emerson 2, I-Prep/Grover 2 (2OT)

I: Hlima Hassan g; Adeika Santiago g

Buffalo Arts 11, South Park 0

BA: Emilee McEachon 5g; Alexis Campbel 5g; Lauren Pierakos sho

CCAA East

Ellicottville 5, Randolph 2

Morgan Zlockie 3g

Salamanca 5, Franklinville 0

S: Andie Hill 2g

CCAA Central

Pine Valley 2, North Collins 2 (OT)

NC: Lilly Archuletta 2g

Silver Creek 5, Westfield 0

SC: Jaylah Cossin 3g-a

CCAA West

Olean 4, Southwestern 0

O: Calista Heister 3g

CCAA West

Chautauqua Lake 5, Dunkirk 4

D: Emilee Hanlon 4g

CL: Rachel Fortney 10 saves

Nonleague

All.-Limestone 7, Cattaraugus/LV 0

AL: Grace DeCapua 2g; Ally Forness/Addie Collins sho

Cassadaga Valley 6, Panama 4

CV: Tara Cratsley 2g-a

Grand Island 8, Orchard Park 1

GI: Madisyn Pezzino 4g; Natalie Kaminski 2g

Today’s games

Monsignor Martin

Buffalo Seminary at O’Hara, 4:30 p.m.

Niagara Catholic at Immaculata, 4:30 p.m.

Nardin at Sacred Heart, 4:30 p.m.

Park at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Williamsville North, 4:45 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Wmsv. South, 4:30 p.m.

Hamburg at Williamsville East, 5 p.m.

ECIC III

East Aurora at Cheektowaga, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

N. Tonawanda at Grand Island, 4:30 p.m.

Lockport at Kenmore West, 4:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Kenmore East at Lew-Port, 6:30 p.m.

Nonleague

Alden at Iroquois, 4:30 p.m.

City Honors at Mount Mercy, 4:30 p.m.

Falconer at Holland, 6 p.m.

Springville at Dunkirk, 7 p.m.

Silver Creek at Lake Shore, 7 p.m.

Girls volleyball

Thursday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 25-20-25-25, Mount Mercy 21-25-22-9

MSM: Caroline Manna 4 kills, 4 aces; Lillian Mueller 4 kills

ECIC I

Orchard Park 25-25-29, Williamsville North 17-15-27

OP: Amanda Renaldo 6 digs

Niagara-Orleans

Albion 25-25-23-25, Akron 12-10-25-15

Al: Chanyce Powell 13 kills, 5 digs, 5 aces, 5 blocks

Newfane 25-25-25, CSAT 8-5-1

N: Faith Morgan 7 kills

Roy-Hart 25-25-20-25, Medina 19-18-25-17

RH: Olivia Vorholzer 21 digs; Bea Bacon 8 kills

Buffalo Public Schools

McKinley 25-25-25, Emerson 10-10-12

M: Monasia Kabuya 12 aces

Riverside 25-24-12-25-25, da Vinci 13-26-25-23-19

R: Aubrey Heske 12 assts, 5 blocks, 4 aces

Hutch-Tech 25-25-25, Lafayette 14-17-16

HT: Lynda Brundige 10 kills, 6 aces

CCAA Central

North Collins 25-25-25, Forestville 14-13-16

NC: Jasmine Filkov 11 kills

Nonleague

St Mary’s/Lan. 25-25-21-15-25, V-Mercy 23-11-25-25-9

Sacred Heart 25-25-25, City Honors 20-16-21

SH: Lauren Aichinger 5 blocks, 4 kills

Lancaster 25-25-25, Nardin 14-18-17

L: Katie Becht 18 digs; McKenna Cartonia 15 assts

Olean 25-25-25, Springville 18-12-17

O: Alexis Jonak 5 kills, 2 digs; Brianne Torrey 7 digs, 2 aces

Hamburg 25-25-26, Wmsv. South 23-16-24

H: Madeline Shafer 29 digs

Today’s games

Monsignor Martin

Nardin at Nichols, 6 p.m.

ECIC I

Frontier at Hamburg, 6:30 p.m.

Jamestown at Clarence, 7 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Lake Shore, 6 p.m.

Iroquois at Williamsville East, 6 p.m.

ECIC III

Pioneer at East Aurora, 5:30 p.m.

Springville at Amherst, 6 p.m.

Depew at Cheektowaga, 6 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Alden, 5:30 p.m.

Tonawanda at JFK, 5:30 p.m.

Holland at Eden, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore East, 4:30 p.m.

Lew-Port at Niagara-Wheatfield, 4:30 p.m.

Nia. Falls at North Tonawanda, 4:30 p.m.

Kenmore West at Lockport, 5:30 p.m.

CCAA East

Portville at Cattaraugus/LV, 6 p.m.

Nonleague

Health Sciences at da Vinci, 4:30 p.m.

Buffalo Arts at Tapestry, 5:30 p.m.

V-Wellsville at Allegany-Limestone, 6 p.m.

Forestville at Fredonia, 6 p.m.

West Sen. West at West Sen. East, 6 p.m.

Boys volleyball

Thursday’s games

ECIC I

Frontier 25-25-16-25-25, Hamburg 19-23-25-27-19

F: Matt Buss 18 kills; Ben Taylor 25 assts, 3 digs

Orchard Park 25-26-25, Williamsville North 18-24-17

OP: Chris Mikulec 6 kills, 6 blocks

ECIC II

Wmsv. East 25-25-25, Iroquois 23-10-11

WE: Alex Grano 9 kills; Mike Shanahan 6 kills

Starpoint 25-25-25, W.S. East 23-21-23

S: Derek Klemer 22 assts; Cullen Becker 7 kills

Lake Shore 25-25-25, Sweet Home 21-15-16

LS: Kyle Wishman 9 digs, 6 kills

ECIC III

Eden 25-25-25, Amherst 12-20-14

E: Drew Hesse 31 assists

Cheektowaga 25-25-24-25, Depew 22-20-26-7

C: Matt Carney 5 kills

Maryvale 25-25-25, Holland 9-6-23

M: Eric Forrest 8 kills; Thomas Frain 9 aces

Today’s games

Niagara Frontier

Kenmore East at Grand Island, 4:30 p.m.

Lockport at Kenmore West, 4:30 p.m.

N. Tonawanda at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Nonleague

West Sen. West at West Sen. East, 6 p.m.

Field hockey

Thursday’s games

ECIC I

Orchard Park 3, Clarence 1

OP: Penny Leonard 2g-a

Niagara-Orleans

Akron 1, Barker 0

A: Sarah Schultz g Abby Stone asst.; Madison Krzykowski sho 6 saves

Roy-Hart 3, Kenmore 0

RH: Jillian O’Brien sho 4 saves

Nonleague

Nichols 1, Sacred Heart 0

N: Kaela Parentis g; Kylie Smith sho

Today’s games

ECIC II

Wmsv. South at Wmsv. East, 4:30 p.m.

West Seneca East at Sweet Home, 5 p.m.

ECIC III

Pioneer at Amherst, 5:30 p.m.

Nonleague

Newfane at Buffalo Seminary, 4:30 p.m.

Holland at Hamburg, 4:30 p.m.

Wilson at Sacred Heart, 4:30 p.m.

Starpoint at West Seneca West, 4:30 p.m.

Lancaster at East Aurora, 5 p.m.

Iroquois at Eden, 5 p.m.

Boys golf

Thursday’s games

ECIC North Large

Wmsv. North 242, Wmsv. South 300

M: Mike Wells (WN) 34 at Glen Oak

ECIC North Small

Tonawanda 287, Amherst 290

M: Rory Walsh (A) 40 at Beaver Island

ECIC South Large

Frontier 249, Lancaster 258

M: Peter Sage (F) 40 at Brierwood

Orchard Park 234, West Seneca 292

M: Jack Devic (OP) 36 at Orchard Park

ECIC South Small

Iroquois 243, Eden 399

M: Erik Schleicher (I) 38 at Gowanda

Springville 289, Lake Shore 292

M: Cary Ignaczk (LS) 36 at Gowanda

Niagara Frontier

Grand Island 272, Lew-Port 289

M: Jason Lupp (GI) 42 at River Oaks

Monsignor Martin

Gow 17ø, St. Mary’s/Lanc. 6ø

M: Zach Schectman (G) 42 at Elma Meadows

Cardinal O’Hara 20, Park 4

M: Cameron Caputi (COH) 53 at Diamond Hawk

Girls swimming

Thursday’s games

ECIC I

Orchard Park 131, Jamestown 54

Girls tennis

Thursday’s games

Nonleague

Wmsv. South 3, Amherst 2

There are no comments - be the first to comment