Share this article

print logo

High school scores and schedule for Sept. 9

Boys soccer

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Christian Central 6, Cardinal O’Hara 1

CCA (1-0): Harrison Reeds 2g

ECIC I

Lancaster 7, Frontier 0

L (3-1, 2-0): Parker Shelter 2g, Jordan Adamec 2g, Alex Konst g-2a

Orchard Park 1, West Seneca West 0 (OT)

OP: Wes Seigner g, Mike D’Amato shutout

ECIC II

Williamsville South 3, West Seneca East 0

WS: (3-1-2): Justin Klas shutout, Abdul Salen g-a

Williamsville East 1, Iroquois 0

WE (5-0): Nick Brooks g

Sweet Home 2, Hamburg 1 (2OT)

SH (3-1): John Mason g, Noah Keem gwg

H (2-1-2): Justice Hoffmann g

ECIC III

Maryvale 6, Cheektowaga 0

M: Anthony Hernandez 3g, Alex Chrostowski 2g, Derek Mergenthaler shutout

Starpoint 7, Pioneer 0

Niagara Frontier

Lockport 6, North Tonawanda 0

L (2-1): Owen Monteferrante shutout

Nonleague

McKinley 7, Olmsted 4

M (2-1, 1-1): Ah Lan 2g, Soemoe shutout

Eden 4, Fredonia 0

E: Jared Breeden sho 7 saves

Westfield/Brocton 4, Southwestern 1

W/B: Rintaro Mizuno 4g

Depew 3, St. Mary’s/Lanc. 1

Amherst 5, Springville 0

A: Nathan Woldu 2g, Ben Lackner shutout

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius at Nichols, 4:30 p.m.

Timon-St. Jude at St. Francis, 4:30 p.m.

Nia. Catholic at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Jamestown, 4:45 p.m.

ECIC III

Depew at Cheektowaga, 4:30 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Alden, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at Ken. East, 4:30 p.m.

Niagara Falls at Kenmore West, 4:30 p.m.

Grand Island at Lew-Port, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Akron, 4:30 p.m.

Wilson at Medina, 4:30 p.m.

Roy-Hart at Newfane, 4:30 p.m.

CCAA East

Randolph at All.-Limestone, 4:30 p.m.

Franklinville at Ellicottville, 4:30 p.m.

CCAA West

Dunkirk at Falconer, 4:30 p.m.

Maple Grove at Olean, 4:30 p.m.

CCAA Central

Chautauqua Lake at North Collins, 5 p.m.

Nonleague

Westfield at Frewsburg, 4:30 p.m.

Holland at Lake Shore, 4:30 p.m.

Fredonia at Silver Creek, 4:30 p.m.

I-Prep/Grover at St. Joe’s, 6 p.m.

Iroquois at East Aurora, 7 p.m.

Girls soccer

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart 3, Niagara Catholic 1

SH: Grace Windschitl g, Marissa Kruk g, and Taylor DiMarco g

ECIC I

Clarence 8, Jamestown 1

C: Sydney Cerza 2g-a, Abigail Pfentner 2g, Meghan Boyer g-a

Frontier 6, West Seneca West 0

F: Ariel Hoage 2g, Taylor Gehen 2g, Brianna Stegmeier shutout

ECIC II

Williamsville South 4, Wmsv. East 3 (2OT)

WS: Kaitlyn Gruber 2g, Jamie Boyar g-a

Hamburg 5, Lake Shore 0

H: Hannah Witt 3g, Julia Whipple Shutout

ECIC III

East Aurora 5, Maryvale 2

EA (1-1-2): Maggie Crosson 2g

Pioneer 3, Amherst 0

P (2-0): Meghan Root 2g-a

Niagara Frontier

North Tonawanda 3, Lockport 2

L: Gretta Dry 2g

Niagara-Orleans

Medina 2, Akron 2

Wilson 11, CSAT 1

W (4-0): Emily Paterson 2g-a, Lauren Couturier 2g, Kayla Neumann 2g

Newfane 7, Barker 0

N (4-0): Kaylee Heschke 2g

Roy-Hart 4, Albion 3

RH (5-0): Amber Villella 4g, Emma Lindke 3a

CCAA West

Olean 11, Dunkirk 1

O: Calista Heister 3g

CCAA East

Allegany-Limestone 3, Ellicottville 2

AL: Coach Dale MacArthur’s 400th win

Portville 3, Randolph 1

CCAA West

Fredonia 3, Southwestern 2

F (2-2, 2-0): Laural Erick 2g-a, Zoya Katta gwg

Nonleague

Maple Grove 7, Chautauqua Lake 0

Springville 1, Mount St. Mary 1 (2OT)

Salamanca 4, Cattaraugus/Little Valley 1

S (3-1, 1-0): Andie Hill 2g, Aly Hill g-a, Kennedy Brown g-a

Silver Creek 3, Eden 1

Cheektowaga 1, Sweet Home 0

Depew 7, JFK 1

McDowell (Pa.) 0, Nichols 0 (2OT)

Iroquois 5, Starpoint 0

I (3-0): Grace Kulniszewski 2g, Meghan Porzio g-a, Paige Dobrzynski 10-save shutout

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Immaculata at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

Nichols at Nardin, 4:30 p.m.

Cardinal O’Hara at Park, 4:30 p.m.

Mount Mercy at Sacred Heart, 4:30 p.m.

Buffalo Sem. at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at JFK, 4 p.m.

Alden at Holland, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Ken. East at Niagara-Wheatfield, 4:30 p.m.

Lew-Port at Grand Island, 6:30 p.m.

Nonleague

Hinsdale at Franklinville, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 17-25-25-25, Sacred Heart 25-23-23-23

MSM (1-2): Haylee Kreuz 3 digs, 4 kills, 2 blocks

ECIC I

Orch. Park 25-25-25, Jamestown 18-23-20

OP: Liz Chow 20 assts, 5 aces

Hamburg 25-25-25, W. Sen. West 23-17-20

H (1-0): Lara McCormick 27 assists

Lancaster 25-25-25, Wmsv. North 14-20-8

L: Katie Becht 9 digs, 5 aces; Alyssa Babinger 11 kills

ECIC II

Starpoint 25-25-20-20-25, Iroquois 19-18-25-25-18

S (2-0, 1-0): Meagan Welsh 12 kills, 20 digs; Emily Knibbs 6 kills

Wmsv. East 25-25-25, Lake Shore 10-12-12

WE (1-0): Carly Shifflet 15 kills

Williamsville South 25-25-25, Sweet Home 22-23-20

WS (2-0, 1-0): Brianna Neeley 7 kills, 4 blocks

ECIC III

East Aurora 25-25-25, Amherst 12-13-16

EA (1-0): Morgan Palmer 5 blocks, Olivia Covington 7 aces

Maryvale 25-25-25, Pioneer 10-18-18

M (1-0): Julia Carter 6 kills, Michelle Richardson 12 assists

Springville 23-26-26-26, Depew 25-24-24-24

S (1-0): Emily Zebrowski 12 aces

ECIC IV

Alden 25-25-25, JFK 13-15-17

A (1-0): Anne Kocher 13 kills, 5 digs; Anna Dussault 19 assists, 7 kills

Cleve. Hill 25-21-25-25, Holland 19-25-14-16

CH (1-0): Emily McIntosh 7 aces

CCAA Central

North Collins 25-25-25, Pine Valley 7-9-19

NC: Jasmine Filkov 8 aces, 8 kills; Courtney Wilson 8 aces

Nonleague

City Honors 25-22-16-25-25, North Tonawanda 22-25-25-11-17

CH: Alena McKelvey 13 kills, 3 aces, 7 digs; Julia Panepinto 25 assts, 7 aces

Wednesday’s games

Niagara-Orleans

Medina at Albion, 6:15 p.m.

CSAT at Roy-Hart, 6:15 p.m.

Newfane at Wilson, 6:15 p.m.

Buffalo Public Schools

Lafayette at Emerson, 4:30 p.m.

MST Seneca at Bennett, 5:30 p.m.

Olmsted at Buffalo Arts, 5:30 p.m.

da Vinci at Hutch-Tech, 5:30 p.m.

East at South Park, 5:30 p.m.

CCAA East

Randolph at Ellicottville, 6 p.m.

Portville at Olean, 6 p.m.

Catt./Little Valley at Salamanca, 6 p.m.

Nonleague

Tapestry at McKinley, 5:30 p.m.

V-Genesee Valley at Walsh, 5:30 p.m.

Cheektowaga at Sacred Heart, 6 p.m.

Boys volleyball

Tuesday’s games

Tuesday’s games

Nonleague

Card. O’Hara 25-25-27, East Aurora 16-9-25

CO (1-0): Chris Richards 9 kills, 2 blocks

Frontier 25-25-25, Lake Shore 12-16-20

F (1-1): Matt Buss 9 kills, 3 aces; Ben Taylor 4 aces

Starpoint 25-25-25, Cheektowaga 20-23-17

S (2-0): Andy Tripp 12 assists, 3 aces; Campbell Schoenfeld 7 kills, 9 aces

Williamsville North 25-25-25, Sweet Home 15-15-15

WN: Jeremy Schatz 20 assists, Noah Chojnacki 5 aces

Canisius 25-25-25, North Tonawanda 7-14-12

C (4-0): Devin Joslyn 8 kills

Wednesday’s games

ECIC I

Wmsv. North at West Seneca West, 6 p.m.

ECIC II

Lake Shore at Iroquois, 6 p.m.

Sweet Home at West Seneca East, 6 p.m.

Starpoint at Williamsville South, 6:30 p.m.

ECIC III

Holland at East Aurora, 5 p.m.

Maryvale at Cheektowaga, 6 p.m.

Depew at Eden, 6:30 p.m.

Nonleague

Amherst at Niagara Falls, 5 p.m.

Field hockey

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Barker 4, Roy-Hart 0

B (2-0): Rebecca Stoloski 2g

Wilson 6, Kenmore 0

W (3-0): Erin Boyle 2g, Rachael Cobo 2g, Courtney Wheeler 2g

Akron 6, Medina 0

A (2-0): Farah Schultz 3g-2a, Abby Stone g

Wednesday’s games

ECIC III

Eden at East Aurora, 5 p.m.

Amherst at Holland, 5 p.m.

Nonleague

Starpoint at Williamsville East, 4:30 p.m.

Hamburg at Clarence, 5 p.m.

West Seneca West at Iroquois, 5 p.m.

West Seneca East at Lancaster, 5 p.m.

Pioneer at Williamsville North, 5 p.m.

Orchard Park at Wmsv. South, 5 p.m.

Boys golf

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Nichols 23, Christian Central 1

Nichols 24, Park 0

M: Charlie Carlson (Nichols) 36 at CC of Buffalo

Niagara-Orleans

Roy-Hart 241, CSAT 284

M: Justin Czaja (Roy-Hart) 46, Austin Walker (Roy-Hart) 46 at Shelridge

Boys cross country

Tuesday’s games

Nonleague

West Seneca East 21, West Seneca West 36

WSE: Ray Sambrotto 17:25

Girls cross country

Tuesday’s games

Nonleague

West Seneca West 18, West Seneca East 45

WSW: Anna Rybczynski 20:23

Girls swimming

Tuesday’s games

Nonleague

Clarence 63, Kenmore West 20

Kenmore East 100, Maryvale 62

Orchard Park 120, Lockport 65