Share this article

print logo

High school scoreboard & schedule (Sept. 2)

high schools

Boys soccer

Tuesday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s 3, Nichols 2 (2OT)

SJ: Dalton Matre gwg; Andrew Napier a

ECIC I

Clarence 2, Orchard Park 0

C: Kyle Cunningham sho 4 saves

Lancaster 15, Jamestown 0

L: Parker Shetler 4g-2a; Matt Rachiele 3g-2a; Jameson Railey 2g-a; Tyler Curry 2g; Alfredo Gallo sho

ECIC II

Williamsville East 5, West Seneca East 0

WE: Abdul Al-Shaebi 2g-a; Mitch Polk/Joe Scioli sho

Iroquois 2, Lake Shore 0

I: Alex Balcerzak sho 8 saves

Hamburg 3, Williamsville South 1

H: Gabe Masterangelo 2g

ECIC III

Amherst 3, Cheektowaga 0

A: Nathan Woldu 2g; Dylan Moeser g-a; Ben Lackner sho

CCAA West

Southwestern 9, Frewsburg 0

SW: Jackson Rybicki 4g; Justin Morris 2g; Chase Stevenson 2g; Lucas Pryzgodzki sho

Nonleague

East Aurora 9, Springville 1

EA: Bryce Schiltz 3g; Noah Thompson g-2a

Canisius 1, I-Prep/Grover 1

I: Mugisho Bagalwa g; Pa Lu a

C: Wes Rider g

Wednesday’s games

ECIC III

East Aurora at Pioneer, 5 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Medina, 4:30 p.m.

Albion at Newfane, 4:30 p.m.

Akron at Wilson, 4:45 p.m.

DYouville Cup

da Vinci vs. East

at Riverside, 4 p.m.

McKinley vs. I-Prep/Grover

at Johnnie B. Wiley Stadium, 4 p.m.

Bennett vs. Lafayette

at J.H. Williams Park, 4 p.m.

Burgard vs. MST Seneca

at Delaware Park, 4 p.m.

Buffalo Arts vs. South Park

at All-High Stadium, 4 p.m.

Emerson vs. Olmsted

at All-High Stadium, 6 p.m.

City Honors at Riverside, 6 p.m.

CCAA West

Frewsburg at Maple Grove, 4:30 p.m.

Nonleague

St. Francis at Eden, 4:30 p.m.

Westfield at Ellicottville, 4:30 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 4:30 p.m.

Falconer at Randolph, 4:30 p.m.

Chautauqua Lake at Portville, 6:30 p.m.

Girls soccer

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Albion 10, Barker 1

A: Mariah Elsenheimer 4g; Emily Blanchard 4g

Newfane 9, CSAT 1

N: Emily Foltz 3g; Kaylee Henschke 2g

Wilson 4, Akron 0

W: Jen Darlak 2g; Emily Kelly sho

Nonleague

Immaculata 4, Fredonia 2

I: Kiley Austin 2g

Nardin 4, Lew-Port 3

N: Hayley Mills 2g; Sydney Scelo 2a

Wednesday’s games

ECIC I

Orchard Park at Clarence, 5 p.m.

West Seneca West at Wmsv. North, 5 p.m.

Jamestown at Lancaster, 5:30 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Hamburg, 2 p.m.

Iroquois at Lake Shore, 5 p.m.

ECIC III

Maryvale at Starpoint, 4:45 p.m.

Amherst at Cheektowaga, 5 p.m.

ECIC IV

Holland at JFK, 4:30 p.m.

Eden at Alden, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Albion, 6:30 p.m.

CCAA West

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

CCAA East

Ellicottville at Franklinville, 4:30 p.m.

Nonleague

Westfield at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Springville at East Aurora, 4:30 p.m.

Frontier at Nichols, 4:30 p.m.

Depew at Lackawanna, 5 p.m.

Pine Valley at Portville, 5 p.m.

Girls volleyball

Tuesday’s games

CCAA Central

North Collins 25-25-27, Falconer 19-23-25

NC: Angela Filkov 21 assts, 2 aces

Wednesday’s games

CCAA East

Salamanca at Ellicottville, 6 p.m.

CCAA Central

Cassadaga Valley at Forestville, 6 p.m.

CCAA East

Allegany-Limestone at Portville, 6 p.m.

Olean at Randolph, 6 p.m.

Nonleague

Wilson at Starpoint, 6 p.m.

Orchard Park at West Seneca East, 6 p.m.

Boys volleyball

Tuesday’s games

ECIC II

Starpoint 25-21-25-18-25, Iroquois 21-25-21-25-15

S: Derek Klemer 39 assts; Campbell Schoenfeld 18 kills

Wednesday’s games

Nonleague

Sweet Home at Clarence, 6 p.m.

Lake Shore at Orchard Park, 6 p.m.

Field hockey

Tuesday’s games

ECIC

Williamsville South 4, Starpoint 1

WS: Abby Ferenczy g-a

Williamsville East 4, Sweet Home 1

WE: Sam Crane 2g; Hayley Skidmore 2a

Niagara-Orleans

Wilson 7, Medina 0

W: Alex Seeley 3g

Roy-Hart 2, Newfane 1

Barker 7, Kenmore 0

B: Lydia Dewart 2g; Emily Annable 2g; Caitlyn Mason g-a/Courtney Bodine sho

Wednesday’s games

ECIC

Holland at Orchard Park, 5 p.m.

Boys golf

ECIC North Small

Starpoint 272, Depew 311

M: Braden Zdrojewski (S) 42 at Lancaster

Niagara-Orleans League

Albion 246, Akron 248

M: Brennan Murty (Ak) 40 at Dande Farms

Medina 218, Barker 247

M: Ian Wagner (M) 37 at Niagara Orleans CC

Newfane 248, Roy-Hart 255

M: Aiden Herlan (N) at Shelridge

Wilson 221, CSAT 282

M: Nate Fox (W) 41 at Willowbrook