Share this article

print logo

Area golf for July 26

Area golf

BDGA Men’s Championship Qualifier

at Arrowhead

Monday’s Tee Times

Tee 1

7:30 a.m. — Thomas Sprague/David Whitcombe/Rich Ide

7:39 a.m. — Richard Brown/John Fretthold/Larry Kavanaugh Jr.

7:48 a.m. — Gerald Casero/ Vincent Lazzara/ Steve Stone

7:57 a.m. —Claudiu Mihai/Sean Rotella/Tom Hayes

8:06 a.m. —Jacob Glofka/Larry DiGiulio/Chris A. Arnold

8:15 a.m. — Dale Matecki/Lance Engel/Michael Murphy

8:24 a.m. —Leo Camilloni/David Zona/Mark Hajnos

8:33 a.m. —Joseph Anderson Jr./Eric Hajnos/Jim Pandolfe Jr.

8:42 a.m. —Drew Pettit/Ryan Miller/Curtis Fearrington

8:51 a.m. —Connor Faltisco/Anthony Schiro/Alec Engel

9 a.m. —Mark Lesinski/Michael Davern/Alex Wapniewski

9:09 a.m. —Caleb Edwards/Matthew Lesinski/John X. Dantonio Jr.

9:18 a.m. —Pierce Terrance/Andrew Romano/Mark Rydza/Alex Misiti

WNYPLGA Bill Boyle Memorial

at Deerwood

A Flight: 1. Jim Mohan/Steve Stone 68, 2. Dan Misko/Vince Puglia 71; B Flight: 1. Gary Lumley/Dave Henninger 73 (playoff winner), 2. John Young/Craig Kosnikowski 73.

WNYPGA Junior Golf

at Caledonia CC

Girls 16-18: 1. Sydney Shaw 79, 2. Marissa Del Monaco 84, T-3. Tori Ortiz 85, T-3. Lizzy Karsten 85, T-5. Heather Haas 90, T-5. Erika Tillotson 90; Boys 13-15: 1. Lewis Markam 81, T-2. Andrew LaCongo 82, T-3. Jason Lohwater 82, 4. Aidan Shaw 83, 5. Darian Saracevic 88; Boys 16-18: T-1. Dylan Glatz 75, T-1. Erich Spitz 75, 3. Michael Wells 79, 4. Evan Piganelli 80, 5. Dylan Miller 81; Girls 13-15: 1. Sophie Renzi 94, 2. Vanessa Fulmore 110, 3. Maddy Catalano 116.

BRIERWOOD: EF Martin Invitational — Overall: Fred Gugino/Ken Augustyniak, Flight 1 Mike Klima/Mark Szematowicz, Flight 2: Joe Fasciana/Craig Zienski , Flight 3: Russ Medina/Aaron Jantzi, Flight 4: Art Telaak/Robert Gauchat, Flight 5: Larry Richardson/Todd Griffin, Flight 6: Dr. Pete Purcell/Tom Sheehan, Flight 7: Ray Lewis/Todd Carruth, Flight 8: Daniel Bukaty/Daniel Bukaty Jr.

BRIGHTON: Member-Member Guest Invitational — Overall: Tim Sweeney/Shane Sweeney 154, Val Bartkowski Flight: Jerry Ruffino/Jerry Freund 158, Bob Krieger Sr. Flight: Kevin Krieger/John Krieger 161, Jack Herb Flight: Mark Prohaska/Dan Rodems 166, Frank Riccio Flight: Bill Schuler/Justin Schuler 159.

CRAG BURN: Goodyear Invitational — Overall: Randy Coleman/Brett Decker; American Pharaoh Flight: 1. Dr. Thomas Brewer/Dr. Doug Drumsta, 2. John Clark/Jamie Miller; Seattle Slew Flight: 1. Dr. Steve Zelanzy/Richard Wade, 2. Dave Schutte/Josh Feine; Secretariat Flight:

2. Jack MacRitchie/Russell Hanny; Citation Flight: 1. Tom Habermehl/Dr. Dave Dooley, 2. Dan Scaglione/Tom Scaglione; Assault Flight: 1. Dr. Michael Boyczuk/Michael Boyczuk Sr., 2. Mark Narby/Donald Brown; War Admiral Flight: 1. John Zygaj/Dr. Brian Mcgrath, 2. Edwin Johnston/Archie Glick; Sir Barton Flight: 1. Carmen Zagarrio/David D’Arata, 2. Frank Pecora/John Kraus.

DELAWARE: Tri-Links Tournament — 1. South Park 148 (Lynn Kamuda 24, Sharon Heinemann 30, Lori McAllister 31, Kim McNamara 31, Patti Claroni 32), 2. Delaware 149, 3. Cazenovia 168.

SPRINGVILLE: Hooper Invitational — Overall: John Russo/Greg Delecki 39; Flight 1: Ron Youviene/Jim Carls 36.5; Flight 2: Conor Casey/Doug Winker 35; Flight 3: Jim Boswell/Todd Hoisek 36; Flight 4: Jerry Pirritano/Brian McGahey 36; Flight 5: Brian Clarke/Jim Kasperak 39; Flight 6: Bill Cranston/Pete Biesel 34.5; Flight 7: Gary Johnson/Ken Weaver 34; Flight 8: Brian Attea/Ray Miranda 36.5; Flight 9: Dave Mondry/Ben Burl 33; Flight 10: Joe Bruzgul/Rich Slicz 39.

TRANSIT VALLEY: 16th Annual Ralph Haas Invitational — Overall: Paul Tokasz/Andrew Tokasz 49, Flight 1: Thomas Cornell/Bruce Barit 56, Flight 2: Ronald Kucinski Jr/James Bokor Jr. 49, Flight 3: Sidney Weiss/Moises Sudit 51, Flight 4: Lawrence DiGiulio/James Nawojski 56, Flight 5: Anthony Carroll/Charles Barone 57, Flight 6: Joseph Scheff/Stuart Scheff 48, Flight 7: Allen Lewis/William Lewis 51, Flight 8: Robert Briceland/Sid Ferenc 56, Flight 9: Dr. Satish Arora/Dr. Sachin Arora 53, Flight 10: Lawrence Costa/Mark Mendel 51.

TRI-COUNTY: Charles Hughes Member Guest Tournament — Overall: Andrew Schober/Jonathan Jamieson 24; Augusta Flight: 1. Ryan Arnone/Jake Weimer 26.5, 2. Neil Young/Dave McKenna 25.5; Pebble Beach Flight: 1. Mike Dziamski/Brian Angis 33.5, 2. Dominic Borrello/Rich McGrath 28; St. Andrews Flight: 1. Joe Nelson/Bill Shaw 32.5, 2. Mike Miller/Dave Resetartis 29.5; Chambers Bay Flight: 1. Tom Harmon/Joe Harmon 30.5, 2. Ron Huch/Todd Cross 28; Whistling Straits Flight: 1. Dennis Corsaro/Mike Rohde 29, 2. Ray Helmicki/Mike Nowak 27.5; Sawgrass Flight: 1. Ralph Jackson/Matt Duliba 32.5, 2. Jim Fort/Monte Sampson 30.5; Bethpage Flight: 1. Dave Vona/John Roseman 32.5, 2. Ken Houle/Tom Barone 31.5.