Share this article

print logo

Area golf for July 25

Area golf

WNYPGA

Wellsville Pro-Am

Professional: 1. Kirk Stauffer (Pine Acres) 68, 2. Rob Krajewski (Orchard Park) 71, 3. Greg Kaye (Birch Run) 72. Senior: 1. Kirk Stauffer (Pine Acres) 68, 2. Lon Nielsen 73, 3. Rob Horak (Shadow Pines) 74. Team Best 2 of 4: T1. Kyle Benish (Holiday Valley)/Dave Sweeten (Wellsville)/Dean Salyer (Wellsville)/Alice Stevens (Wellsville) 124, T1. Lon Nielsen/Paul Axtell (Wellsville)/Nick Vrbanic (Wellsville)/Budd Kopp (Wellsville) 124, 3. Paul Riccio (Champions Golf Center)/Kyle Lyon (Wellsville)/J Margeson (Wellsville)/Mary Rhodes (Wellsville) 125.

WNY JUNIOR PGA

at Geneva

Girls 16-18: 1. Lauren Kase (North Tonawanda) 81, 2. Emily Doell (Rochester) 87, 3. Caroline Yarnall (East Aurora) 90. Boys 13-15: 1. Jeremy Summerson (Victor) 73, 2. Cary Ignaczak (Derby) 76, 3. Alex Zurat (Victor) 79. Boys 16-18: 1. Matthew Genaway (Darien Center) 70, 2. Mitchell Smith (Orchard Park) 75, 3. Matt LaPaglia (Palmyra) 78. Girls 13-15: 1. Mikah McDonnell (Webster) 85, 2. Sydney Ball (Pittsford) 92, 3. Emily Kase (North Tonawanda) 93.

Monday at Braemar

Round 1 Pairings

10 a.m.: Jack Ramsager, Matthew Genaway.

10:08 a.m.: Matt Coffey, Mitchell Smith.

10:16 a.m.: Hunter Phillips, Charlie Carlson, Jeffrey Coons.

10:24 a.m.: Matt LaPaglia, Grant Turner, Christopher Yustin.

10:32 a.m.: Scott Daigler, Connor Lamy, Ian Brotherton.

10:40 a.m.: Erich Spitz, Mike Cardone, Dylan Miller.

10:48 a.m.: Adam Gier, Dustin Conine, George Kavanagh III.

10:56 a.m.: Brendan Baker, Brandon Fink, Trevor Borrosch.

11:04 a.m.: Jude Cummings, Alex Zurat, Ethan Borrosch.

11:12 a.m.: Ethan Alexin, Christian Bosco, Jacob VanderZwaag.

11:20 a.m.: Nick Castaldo, Liam Stout, Jason Iannarelli.

11:28 a.m.: Darian Saracevic, Tyler McDonnell, Max Via.

11:36 a.m.: Jake Prior, Jack Cowles, Jack Bailey.

11:44 a.m.: Budd Buddendeck, Drew Bailey, Aiden Spampinato.

11:52 a.m.: Emily Isaacson, Anna Yeager.

12:00 p.m.: Lauren Kase, Alexis Kim, Tori Ortiz.

12:08 p.m.: Sarah Beckwith, Emily Doell, Sarah Godfrey-Singleton.

12:16 p.m.: Elena Lopez, Mikah McDonnell, Sydney Ball.

12:24 p.m.: Olivia Durant, Vanessa Fulmore, Hannah Cassidy.

12:32 p.m.: Collin Zlotek, Jeremy Edmunds.

12:40 p.m.: Bryce Barber, Dawson Miller, Dominic Nicastro.

12:48 p.m.: Mason Besant, Graham Gaenzle, Teagan Mauro.

12:56 p.m.: Danny Perillo, Alex Renzi.

BRIGHTON: Women’s Championship — Overall: Sue Schottke, Runner-up: Patty George, Flight A 1st Low Gross: Shirley Hett, Flight A 1st Low Net: Sharon Hammersmith, 2nd Low Net: Marian Reo, Flight B 1st Low Gross: Barb Corrigan, Flight B 1st Low Net: Chris Miller, 2nd Low Net: Suzette Santiano.

LANCASTER: WBDGA Four Gal — Overall Net: Ellen Sommer (Lancaster)/Sue Giacomini (Brierwood)/Allison Derrick (CCB)/Lynn Schroeder (Brierwood) 138, Overall Gross: Kim Kaul (Gowanda)/Barb Rieman (Fox Valley)/Lori Potter (East Aurora)/Kari Kaul (Gowanda) 153.