Share this article

print logo

Area golf for July 21

Area golf

WNYPGA

WNY Professional Championship

Monday & Tuesday at Brookfield

Monday’s Results

T1 Jay Lindell (Park) 34-38--72

T1 Dwayne Randall (Peek’n Peak) 36-36-72

T3 Michael O’Connor (Kahkwa) 36-37--73

T3 Ryan Swanson (Pinehurst) 36-37--73

T5 Neil Reidy (Cobblestone Creek) 38-36-74

T5 Jack Widger (Elkdale) 36-38--74

T5 Steve Barber (Locust Hill) 38-36--74

T8 Chris Zumpano (Oak Hill) 37-38--75

T8 David Wedzik (Golf Evolution) 37-38--75

T8 Thomas Keenan (Whispering Woods) 39-36--75

T11 Alex Weir (Kahkwa) 36-40--76

T11 Tim Fries (Transit Valley) 36-40--76

T13 Mike Touhey (Moon Brook) 40-37--77

T13 Tim Falkner (Crag Burn) 37-40--77

T13 Jeff Kaye (Livingston) 36-41--77

T13 Jon Hoecker (Brook-Lea) 41-36--77

T13 Kirk Stauffer (Pine Acres) 40-37--77

T13 Liam Friedman (Orch. Park) 38-39--77

T19 Rod Blair (Transit Valley) 40-38--78

T19 Jason Ballard (Oak Hill) 40-38--78

T19 Mike Sweazy (Wild Wood) 37-41--78

T19 Chuck Antonuccio (Audubon) 39-39-78

T19 Steve Latimer (Niagara U) 40-38--78

T19 Pat Damore (Conewa. Valley) 39-39--78

T19 Eddie Suchora (Park) 40-38--78

T19 Bobby Hogan (Paddock Chevrolet Golf Dome) 39-39--78

T19 Rob Horak (Shadow Pines) 40-38--78

28 Mike Kiel (Midvale) 40-39--79

T29 Daniel Colosi (Wild Wood) 39-41--80

T29 Cody Endress (Cobblestone) 42-38--80

T29 Sean Moffat (Kahkwa) 41-39--80

32 John Rossi (Geneva) 40-41--81

T33 Scott Jenkins (Lawre. Park) 42-40-82

T33 Captain Kirk (Crag Burn) 44-38--82

T33 Jason Piurkoski (Mill Creek) 42-40--82

T36 David Thompson (Bath) 41-42--83

T36 Chip Clover (Brookfield) 45-38--83

38 Jake Northrup (Pennhills) 42-42--84

39 Jonathan Decker (CC of Buff.) 42-43--85

40 Philip Kless (Churchville) 46-40--86

T41 Joe Bock (Hickory Stick) 43-46--89

T41 Mike D’Agostino (Penfield) 45-44--89

T43 Joshua Wojtaszczyk (Harvest Hill) 49-41--90

T43 Jeff Rupert (Indian Hills) 47-43--90

T45 Andy Myers (Churchville) 45-46--91

T45 Tony Saccomanno (Brookfield) 46-45--91

WNYPLGA

Individual Championship

at Sheridan

B Flight

1 Joe Abbarno 80-79--159

2 Brian Spencer 79-81--160

3 Chris Drongosky 82-81--163

4 Dana Harrington 85-79--164

5 Jim Murray 83-83--166

6 Jim Clauss 85-83--168

7 Norm Nieminen 82-87--169

T8 Dave Butterini 87-85--172

T8 Bob Trimper 83-89--172

T8 Paul Demunda 77-95--172

11 Tim Rickard 92-81--173

12 Frank Alteri 86-88--174

13 Jeff Spriegel 89-87--176

T14 Chris Russillo 86-92--178

T14 Mike Haym 84-94--178

16 Tim Teefe 92-89--181

17 Bobby Morelock 86-96--182

18 Zachary Paris 91-92--183

19 Doug Crocker 87-97--184

20 Terrence Pratt 92-93--185

WNY Junior PGA

at Lancaster

Boys 9 Hole: Kevin Zhao (Clarence)43, Charlie Fischer (Orchard Park) 46, Jacob Dantonio (Lancaster) 50. Boys 13-15: Jack Haxton (Orchard Park) 42-40--82, Matthew Jackson (Williamsville) 43-40--83, Jack Stephen (Buffalo) 46-40--86. Boys 16-18: Casey Woodard (Alden) 38-39--77, Shane Helbig (Wheatfield) 39-39--78, Brendan Kelly (West Seneca) 41-38--79. Girls 13-15: Elena Lopez (Clarence) 44-40--84, Emma Hastie (Orchard Park) 45-42--87, Macie Jane Attea (Clarence) 62-56--118. Girls 16-18: Sydney Shaw (Orchard Park) 38-37--75, Sarah Godfrey-Singleton (Depew) 44-42--86, Alexis Kim (Clarence) 44-43--87. Girls 9 Hole: Hannah Cassidy (Lewiston) 57.

Buffalo District Golf Association

Monday’s Stroke Play at Deerwood

Junior

Michael Wells 73, Cary Ignaczak 74, Alexander Louis Prise 75, Chris Yustin 75, David Hanes 77, Zach Farkas 78, Erich Spitz 79, Chuck Panepinto 79, Tyler Edholm 81, Keelan Sinha 81, Joe Marszalek 82, David Grabenstatter 82, Michael Bliss 84, Erik Schleicher 84, Kevin Halpern 85, Patrick Weir 86.

Sub-Juniors

Aldan Shaw 75, Andrew LaCongo 75, Nolan Codd 76, Cavan Derrigan 78, Ian Wagner 79, Jackson Roskow 80, Anthony Delisanti 80, Luke Stanley 81.

Tuesday’s Round 1 Tee Times

Match Play at Sheridan

Juniors

8:10: 1 (Michael Wells) vs 16 (Noah Patrick), 2 (Cary Ignaczak) vs 15 (Kevin Halpern)

8:20: 3 (Chris Yustin) vs 14 (Michael Bliss), 4 (Alex Prise) vs 13 (Erik Schleicher)

8:30: 5 (David Hanes) vs 12 (Joe Marszalek), 6 (Zach Farkas) vs 11 (David Grabenstatter)

8:40: 7 (Erich Spitz) vs 10 (Tyler Edholm), 8 (Chuck Panepinto) vs 9 (Keelen Sinha)

Sub-Juniors

8:50: 1 (Aiden Shaw) vs 8 (Luke Stanley), 2 (Andy LoCongo) vs 7 (Jackson Roskow)

9:00: 3 (Nolan Codd) vs 6 (Anthony Delisanti), 4 (Cavan Derrigan) vs 5 (Ian Wagner)

Tuesday’s Quarterfinals

Juniors

1:00: 1/16 winner vs 8/9 winner, 2/15 winner vs 7/10 winner

1:10: 3/14 winner vs 6/11 winner, 4/13 winner vs 5/12 winner

Sub-Juniors

1:20: 1/8 winner vs 4/5 winner, 2/7 winner vs 3/6 winner

Semifinals and Finals

Thursday at Sheridan

EAST AURORA: 60th Invitational — Shootout Winners: Jim Bodecker/Daryl Besant def. Steve Andzel/Terry Miller, Turnberry Flight: Jim Bodecker/Daryl Besant (East Aurora) 56, Murfield Flight: Steve Andzel/Terry Miller (Fox Valley) 55, Carnoustie Flight: Matt Hasselback/Scott Murray (Silver Lake) 57, Royal Troon Flight: Dr. Frank Trzepkowski/Todd DeMario (Wanakah) 50, Prestwick Flight: Mike Ervin/Jeff Kenefick (Corning) 56, Royal Birkdale: Ned Snyder/John Snyder (Newport) 56, St. Andrews Flight: Dr. Allan Depew/Donald Armenia (Orchard Park) 57.

FOX VALLEY: The Hunt Invitational — Champions: Jeff DePerio/Paul McAllister, Greg Nakujeb/Tony Russo, Charles Pyrak/Russell LaDuca, Bruce Barit/Frank Leone, John Tibbetts/David Stasiak, Vince Notaro/Randy Penvoce, Doug Gross/Todd Julio, Prestwick Division: Sean Walsh/Kurt Rapin, Muirfield Division: Tim George/Frank Payne, Carnoustie Division: Marc McCabe/Chad Axford, Turnbury Division: Bill Steiner/Tom Mullane.