Share this article

print logo

Countdown to the #PrepTalkAwards: The All-WNY basketball first teams & Jamestown's Player of the Year two-pointer

The #PrepTalkCountdown continues, with just five days until the big night.

We are unveiling the Prep Talk Players of the Year (a total of 36 honorees) as we count down to the Prep Talk Awards, presented by UBMD Orthopaedics and Sports Medicine, on June 15 at the Hyatt Regency Buffalo. See the complete countdown list at the bottom of this post.

* * *

One day after our look back at All-WNY football's first team, today it's another #PrepTalkFlashback to our All-Western New York basketball teams.

Among those to earn invitations to the Prep Talk Awards are the five members of the All-WNY boys basketball and girls basketball first teams, including Buffalo News Players of the Year Zack Panebianco and Chrissana Green -- who made Jamestown the first school to claim both awards in the same season.

Here are the teams, along with our All-WNY coverage from December:

2015 All-WNY boys basketball first team (PHOTO GALLERY) (video)

Pos. Player School Ht. Yr.
G Zack Panebianco Jamestown 5-10 12 (PLAYER OF THE YEAR)
G LaTerrance Reed Canisius 6-3 12
F Stafford Trueheart Canisius 6-7 11
G Percy Bryant East 5-11 12
F Jordan Nwora Park 6-7 11

2015 All-WNY girls basketball first team (PHOTO GALLERY) (video)

First team
Pos. Player School Ht. Yr.
F Chrisanna Green Jamestown 5-9 12 (PLAYER OF THE YEAR)
F/G Jenna Einink Chautauqua Lake 5-10 12
C Emma Brinker East Aurora 6-1 9
G Mckenna Maycock Randolph 5-10 12
G Anndea Zeigler Cardinal O’Hara 5-8 10

* * *

#PrepTalkAwards info

What: The second annual Prep Talk Awards, presented by UBMD Orthopaedics and Sports Medicine and sponsored by Valu Home Centers -- our version of Oscar Night for WNY high school sports.

When: Monday, June 15, 5:30 p.m.

Where: Hyatt Regency Buffalo Hotel and Conference Center.

Headliners (other than the athletes): The night features radio personalities Janet Snyder and Nicholas Picholas while Buffalo Bills all-time great and CBS sportscaster Steve Tasker will be the guest speaker.

PrepTalkTV interview with Steve Tasker: Watch the interview with Tasker here as discusses the awards, along with his own experience as a high school athlete and a high school parent in Western New York, among other topics.

Reservations and tickets: buffalonews.com/preptalkawards.

Who's invited: We will honor the Prep Talk Players of the Year in every sport that we cover -- along with the All-Western New York football first team and the first-team members of the All-Western New York boys and girls basketball teams -- as well as some very special Prep Talk Awards: Male and Female Athlete of the Year, Coach of the Year, Team of the Year and Program of the Year (and some surprises).

What's the night like? Here's a look back at last year's awards via Twitter.

Special Prep Talk Awards section: Published Wednesday, June 17. Here's an online look back at last year's special section.

Who will be the Prep Talk Team of the Year? Miguel Rodriguez's final Power 10 of the fall determined our choices as the top teams from the first season of the school year. Rodriguez's final Power 10 of the winter determined the top teams of the second season of 2014-15. The No. 1 in each season's Power 10 becomes a finalist for Prep Talk Team of the Year.

Sponsorship opportunities: Contact your Buffalo News sales representative or Ann Brooker at 849-4413 or abrooker@buffnews.com.

* * *

Prep Talk Players of the Year

Girls soccer: Sydney Cerza, Clarence (announced May 28)

Boys soccer: Shane Greene, Hamburg (May 28)

Girls volleyball: Leah Meyer, St. Mary's (May 29)

Boys volleyball: Zach Yerington, Hamburg (May 29).

Girls swimming: Andrea Ernst, Orchard Park (May 30).

Rifle: Noah Fox, Alden (May 30).

Girls bowling: Haley Carroll, Williamsville South (May 31).

Boys bowling: Nate Maloney, Niagara-Wheatfield (May 31).

Girls cross country: Sophia Tasselmyer, East Aurora (June 1).

Boys cross country: Kenny Vasbinder, East Aurora (June 1).

Girls hockey: Maddi Welch, Nichols (June 2).

Boys hockey: Carson Gicewicz, Nichols (June 2).

Wrestling: Kellen Devlin, Amherst (June 3).

Boys swimming: Matt Marsh, Jamestown (June 3).

Field hockey: McKenna Rushford, Amherst (June 4).

Girls indoor track: McKyla Brooks, Frontier (June 5).

Boys indoor track: Mitch Daddario, Sweet Home (June 5).

Girls tennis: Haley Hollins, Orchard Park (June 6).

Boys tennis: Jack McClaren, East Aurora (June 6).

Girls golf: Chelsea Dantonio, Lancaster (June 7).

Boys golf: Gregory Sibick, Nichols (June 8).

Football: #PrepTalkFlashback to Buffalo News Player of the Year TJ Wheatley and the All-WNY first team (June 9).

Boys and girls basketball: #PrepTalkFlashback to Buffalo News Players of the Year Zack Panebianco and Chrisanna Green and the All-WNY first teams (June 10).

More winners coming every day.

There are no comments - be the first to comment