Share this article

print logo

High school scores and schedule for Friday, May 7.

Baseball

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 10, St. Mary’s/Lanc. 3

SF: Shawn Wagner 4-4, 2 2B, 5 RBI; Nick Batchev wp, 5 hits, 5K

ECIC I

Williamsville North 11, Jamestown 10

WN: Andrew White 2-3, 2 run HR, 3 RBI; Dominick Cecere 5-5, 2B, 3 RBI

ECIC II

Hamburg 4, Starpoint 3

ECIC IV

Holland 19, Lackawanna 0

H (5-4): Dylan Taylor, Josh Staniszewski 3 hits each

Niagara Frontier

Niagara Falls 7, Kenmore East 6

NF (10-5, 9-3): Chris Ewing 2.2 IP, win; Matt Grace 3-4, RBI; Justin Beyer 3-4, 2 RBIs

Grand Island 13, Kenmore West 1

GI (7-5): Manny Montes CG 3-hitter, 3K; Bobby Carroll 3-5, 3B, 2B, 4 RBIs

Lockport 7, Lew-Port 6 (9)

L (5-7): Nick Hamilton 2 RBIs, Pat Flaherty GW RBI

Niagara-Wheatfield 13, North Tonawanda 5

NW: Casey Grauarin CG, 10k, 2 2B

Niagara-Orleans

Newfane 3, Barker 2

N: Tyler Ribbeck 3-3, 2 2B; Zac LaJoie 2-3, RBI 2B

CCAA East 1

Gowanda 3, Cattaraugus/Little Valley 0

G (9-3, 6-0): Joe Kruszka no-hitter, 12K, 1 BB; Josh Balzer RBI

CCAA East 2

Franklinville 8, North Collins 5

F (6-5, 5-0): Brock Blecha CG, 6K; Kevin Bigham 3 hits, 2 RBIs

CCAA West 1

Olean at Southwestern, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Frewsburg at Sherman, 4:30 p.m.

Cornell Cup

Maritime 13, Burgard 3

M (6-1): Ryan Davis win, 6K; Brett Owens 3-4

Emerson 10, East 5

Em (6-1): Will Wein 17K

Nonleague

Brocton at Silver Creek, 4:30 p.m.

East Aurora at Alden, 5 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

Bishop Timon-St. Jude at Christian Central, 4:15 p.m.

St. Francis at St. Mary’s/Lanc., 4:15 p.m.

Cardinal O’Hara at Nichols, 4:30 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Clarence, 5 p.m.

Orchard Park at Lancaster, 5 p.m.

West Seneca West at Clarence, 6 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Lake Shore, 4:30 p.m.

Wmsv. South at Wmsv. East, 4:30 p.m.

Starpoint at Iroquois, 4:45 p.m.

ECIC III

Springville at Depew, 4:30 p.m.

Amherst at Maryvale, 5 p.m.

East Aurora at Pioneer, 5:30 p.m.

ECIC IV

Alden at JFK, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Tonawanda, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Kenmore East, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Medina, 4:45 p.m.

Albion at Roy-Hart, 4:45 p.m.

CSAT at Wilson, 4:45 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Dunkirk, 4:30 p.m.

Chautauqua Lake at Olean, 4:30 p.m.

Cassadaga Valley at Southwestern, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Frewsburg at Maple Grove, 4:30 p.m.

Westfield at Panama, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Franklinville at Randolph, 4:30 p.m.

Softball

Thursday’s games

Monsignor Martin

Nichols 9, St. Mary’s/Lanc. 3

N (6-5): Melanie Tunkey 2 RBIs, Elizabeth Bourne 4-4, 2 RBIs, win, 10K

ECIC I

Orchard Park 12, Frontier 3

OP (8-2): Rachel Johnson 5-5, 3RBIs, 4 runs; Katie Weimer 3-4, HR, 6 RBIs

ECIC III

Cheektowaga 11, Pioneer 5

C (5-5): Ziggy Smith 3-4, 3 RBIs; Megan Dulniak 3-3, 3 3 RBIs

Depew 9, Springville 3

D: Karsen Cotton 3-4, 3 RBIs

ECIC IV

Lackawanna 10, Holland 2

L (4-7): Trista Daley 3-5, Amanda Hucksoll 2-4, 2 RBIs

Niagara Frontier

Grand Island 6, Kenmore West 5

GI (10-2): Leah Geis 2-3, 2 runs; Cassie Schickluna 2-3, RBI

Lew-Port 4, Lockport 2

LP (6-8): Jenna Rhue 2-run HR, Emma Waechter HR

Kenmore East at Niagara Falls, 4:45 p.m.

North Ton. at Nia-Wheatfield, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Barker 16, Newfane 8

B (5-7): Ann Buffington 4 hits; Chelsea Stratton, Destiny Hillman 3 hits, 2 RBIs each

CCAA West 1

Fredonia 14, Dunkirk 3

F (10-3, 8-1): Morgan Genovese 3-3, 3 RBIs

Olean 3, Southwestern 1 (11)

O (12-1): Monica Moses 4-5; CG 23K, 6 hits, 1 BB

CCAA West 2

Frewsburg at Sherman, 4:30 p.m

CCAA East 1

Catt/Little Valley at Gowanda, 4:30 p.m.

Portville 10, Salamanca 4

P (7-5, 5-3): Cammie McCracken 2-3, 2 hits, 2 runs; Bryne Milne, Haley Unverdorben 2-4 each

CCAA East 2

Pine Valley at Ellicottville, 4:30 p.m.

Franklinville 2, North Collins 0

F (5-3): Ally Haskell 16K, 2 hits

Nonleague

Sacred Heart 7, V-Mercy 0

SH (11-2): Maria Gabriele win, 10K; Shannon Gilbert 2-4

Lancaster 15, City Honors 1

L (12-3, 7-3): Cassidy Shevlin, Kiley Martz combined 3-hitter, 6Ks; Hannah Prenoveau 3-4, 3 RBIs

Nardin 11, Hutch-Tech 1

N (7-2): Alyssa Coons 3-4, 3 RBIs; Sam Eberhard 4-4, 3 SB

Brocton at Silver Creek, 4:30 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Mount St. Mary, 4 p.m.

Mount Mercy at Immaculata, 4:15 p.m.

ECIC I

Clarence at Williamsville North, 4:45 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 5 p.m.

ECIC II

Wmsv. South at Wmsv. East, 4:30 p.m.

West Seneca East at Hamburg, 5 p.m.

Sweet Home at Lake Shore, 5 p.m.

ECIC III

Springville at Depew, 5 p.m.

Amherst at Maryvale, 5 p.m.

East Aurora at Pioneer, 5:30 p.m.

ECIC IV

Alden at JFK, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Tonawanda, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Kenmore West, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 4:45 p.m.

Roy-Hart at Albion, 4:45 p.m.

Wilson at CSAT, 4:45 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Dunkirk, 4:30 p.m.

Chautauqua Lake at Olean, 4:30 p.m.

Cassadaga Valley at Southwestern, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Frewsburg at Maple Grove, 4:30 p.m.

Westfield at Panama, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Franklinville at Randolph, 4:30 p.m.

Nonleague

Nichols at Grand Island, 4:45 p.m.

Allegany-Limestone at Falconer, 5:15 p.m.

Boys lacrosse

Thursday’s games

Class B

Grand Island at Iroquois, 5 p.m.

W. Seneca West at Nia-Wheatfield, 5 p.m.

Williamsville North 21, Sweet Home 8

WN (9-1): Joel Giambra 10g

North Tonawanda vs. Williamsville East

at Maple East Elementary, 5 p.m.

Hamburg 24, Lake Shore 5

H (10-5): Jason Chiodo 8g, Jim Duffy 5g-8a, Evan Hollfelder 2g-5a

Wmsv. South at West Seneca East, 7 p.m.

Nonleague

V-Batavia at Wilson, 5 p.m.

Today’s games

Class C

Salamanca at Silver Creek, 5 p.m.

Nonleague

Iroquois at Eden, 5 p.m.

Lancaster at Williamsville East, 5 p.m.

Akron at Clarence, 7 p.m.

Amherst at West Seneca East, 7 p.m.

Girls lacrosse

Thursday’s games

Class B

Williamsville South 8, Sweet Home 2

WS (5-5): Fiona Dargan 4g

West Seneca West 7, Williamsville North 6

WSW (4-7, 4-4): Casey Villagomez 4g-3a, Molly Vona 2g, Kaite Todaro 15 svs.

West Seneca East 14, Wmsv. East 13 (OT)

Class C

Lake Shore 19, Springville 3

LS: Symone Maracle 3g; Laci Timmel 2g

Amherst 18, East Aurora 3

A: Camryn Sullivan 4g-1a; Courtney Cox 2g

Nonleague

Iroquois 10, Eden 1

I (7-6): Mary Landahl 4g, Abby D’Amato 4g

Today’s games

Monsignor Martin

Buffalo Seminary vs. Sacred Heart

at UB Rotary Field, 4:30 p.m.

Immaculata at Mount Mercy, 5 p.m.

Class A

Niagara Falls at Lancaster, 5 p.m.

Class B

Grand Island at West Seneca West, 4:30 p.m.

North Tonawanda at Iroquois, 7:15 p.m.

Nonleague

Niagara-Wheatfield at Frontier, 5 p.m.

Clarence at West Seneca East, 5 p.m.

Boys tennis

ECIC II

Lake Shore 5, Iroquois 0

Hamburg 4, W. Seneca East 1

ECIC III

Amherst 5, Pioneer 0

ECIC IV

JFK 3, Cleveland Hill2

Niagara Frontier

Lockport 5, Ken East 0

Grand Island 4, North Tonawanda 1

Monsignor Martin

Nichols 4, St. Francis 1

Nonleague

St. Joe’s 3, Clarence 2

Girls tennis

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 4, Sacred Heart 1

Coed tennis

Olmsted 7-7, McKinley 1-1

daVinci 5-5, East 3-3

daVinci 4, Arts 3

Boys track & field

Niagara Frontier

Kenmore West 72, Lew-Port 70

KW: DeAngelo Walker 100 (11.1), TJ (39-1.5); Cody Lambert LJ (19-11.5), HJ (5-10). LP: Jacob Braun 110H (16-8), 100H (1:02.3); Greg Avila-Shah 1600 (5:06.7), 3200 (11:10.3)

Niagara Falls 102, North Tonawanda 33

NF: Jeffery Menyah 110H (14.8), 400H (56.6); Anthony Hawthorn 1600 (4:32), 800 (1:58); Tariq Taul TJ (40-3), HJ (5-8); Larry Liddell SP (39-2), D (95-3). NT: Cody Sikora 100 (11.3), 200 (22.9).

Niagara-Orleans

Wilson 90, Newfane 51

Barker 90, Roy-Hart 51

B: Dominick Snider 100 (11.2), 200 (24.3); Casey Webb 800 (2:11.5), LJ (19-0.75); Chris Sweeney 400 (54.9), HJ (5-8)

Albion 75, Medina 66

A: Aaron Chen 800 (2:14.1), 1600 (5:10.2); Manwell Taylor LJ (17-2.25), TJ (37-10).

M: Jalen Cooper 100 (11.4), 200 (23.3); Chase Pecoraro 110H (17.4), PV (9-0); Matt Cochran 400 (54.5), HJ (5-8).

Buffalo Public Schools (Scalp and Blade)

Meet 1

Hutch Tech 99.5, Middle College 23.5

Hutch Tech 101, Emerson 13

Hutch Tech 98, I Prep 14

Middle College 77, Emerson 33

Middle College 94, I Prep 18

Emerson 50, I Prep 33

HT: Amir Hunter 100 (11.1), 200 (23.3). IP: Kibrom Gebriwot 1600 (4:50.7), 3200 (10:35.5)

Meet 2

City Honors 79, Performing Arts 34

City Honors 88, Riverside 15

City Honors 91, Lafayette 14

Performing Arts 72, Riverside 20

Performing Arts 75, Lafayette 24

Riverside 41, Lafayette 29

CH: Abraham Loncke 110H (16.9), 400H (1:01.7). Arts: Andre Simmons 400 (56.5), TJ (33-10)

Meet 3

McKinley 90, Seneca 19

McKinley 89, South Park 17

McKinley 97, Burgard 11

Seneca 47, South Park 40

Seneca 50, Burgard 28

South Park 52, Burgard 28

McK: Keyon Johnson 100 (11.3), 200 (23.1), LJ (19-2), Tyshawn Joseph 110H (19.7), 400H (1:10.1), Mariel Fowler 400 (55.1), TJ (33-11)

Meet 4

Bennett 90, Olmsted 33

Bennett 104, da Vinci 19

Bennett 108, East 11

Olmsted 81, da Vinci 24

Olmsted 85, East 23

da Vinci 54, East 39

Ben: Shundrekis Lewis LJ (18-7). TJ (39-3), HJ (5-6), Alex Dildy 100 (11.2), 200 (23.4). Olm: Jeremias Robles 800 (2:22.1), 1600 (5:27.8)

Girls track & field

Monsignor Martin

Mount St. Mary 105, Mount Mercy 3

MSM: Julie Quebral 1500 (5:39), 3000 (12:40). Anna Bardnesi D (69-6.5), SP (26-0).

Niagara Frontier

Lockport 117, Kenmore East 24

L: Sarah Yensen LJ (16-11), HJ (4-10); Ariel Davis 100H (17.3), 400H (1:13); Jasmine Kreutzer D (76-4), SP (26-6.5); Abby Lang 800 (2:28), 3000 (13:29).

Lew-Port 109, Kenmore West 32

LP: Vinnie Costanzo 100H (16.8), HJ (4-8); Emila Oliverio 100 (12.9), 200 (27.5); Sam Gregoire 1500 (5:13.9), 3000 (11:52.7)

North Tonawanda 100, Niagara Falls 36

NT: Marissa Sly LJ (13-9), 100H (17.3); Kelly Nichols 100 (13.1), 200 (26.8); Lauren Testa HJ (4-8), PV (9-6); Megan Weaver D (90-7), SP (29-8)

Niagara-Orleans

Wilson 85, Newfane 57

Barker 90, Roy-Hart 49

B: Gabby Clare 100h (17.1), 400h (1:10.5), HJ (4-8); Caitlyn Mason 400 (1:06.6), LJ (16-1), TJ (32-9.5); Allie Austin SP (31-8.5), D (80-3)

Albion 93, Medina 47

A: Mariah Elsenheimer 100 (13.0), 200 (27.9). Mahogany Taylor LJ (4-8), TJ (32-4.5). M: Martha Gardner: 1500 (5:18), 3000 (11:29). Holly Heil 400 (1:01.7), 800 (2:38.5)

Today’s games

Golden Falcon Invitational

at Falconer, 4 p.m.

Rodiek Relays

at Hamburg, 4 p.m.