Share this article

print logo

High School scores/schedules for May 2

Baseball

Friday’s games

Monsignor Martin

Canisius 11, St. Mary’s/Lanc. 0

C (10-2, 8-0): Zack Mitchell, Jordan Kowalski 4 hits, 2 RBIs each

Christian Central at Cardinal O’Hara, 4:15 p.m.

Timon 2, Nichols 0

T (3-4): Tyler Brill 1-hitter, 12k; Dillon Nelson RBI, run

St. Francis at St. Joe’s, 4:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park 14, Williamsville North 4

OP (10-0, 7-0): Mark Lauria 2 2B, HR; Brandon Nicholson 2 RBIs

Lancaster 14, Frontier 7

L (6-1): Griffen O’Brien 3-5, 3 RBIs, 3-run HR

Jamestown 5, West Seneca West 3

J (2-4): Joe Ramos 2 RBIs, Chad Nelson 7K

ECIC II

West Seneca East 4, Starpoint 1

WSE (4-4): James Brnik 5 IP, 1 ER; D.J. Schiersing 3 hits, 2 run; Matt Klos 2 hits

Williamsville East 9, Sweet Home 4

WE (6-3): Justin Collins 1B, 2B, 3B, 5RBIs

Hamburg 14, Williamsville South 2

H (6-1): Jake Mertowski win, David Edie 2-4, 5 RBIs

ECIC III

Cheektowaga 5, Amherst 4

C (1-6): Joe Perillo CG, 6K; Matt Sciera 2 RBIs

East Aurora 12, Depew 0

EA (10-1, 6-1): Noah Thompson CG, 8K; Jack Wolff 2 RBIs

Springville 1, Maryvale 0

ECIC IV

Holland 3, JFK 2

H (4-2): Pierce Gardon CG, 1 ER, 5 hits, 8K

Cleveland Hill 11, Lackawanna 5

SH (3-4): Austin Barker win, 7K; Trevor Lewis 3 RBIs

Niagara-Orleans

Medina at Albion, 4:45 p.m.

Roy-Hart at CSAT, 4:45 p.m.

Newfane 1, Akron 0

N (6-3): Will Newton no-hitter, 10K, 3 BB; scored only run. Nick O’Lay RBI

Barker 9, Wilson 7

B (4-5): Mike Snell 2-3, 2 runs, 3RBIs, game save

CCAA West 1

Dunkirk 8, Chautauqua Lake 7

D (2-5): Nick Thompson WP, GW 1B, 2B, 3RBIs

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Fredonia 16, Cassadaga Valley 0

F (8-2): Jarrod Burmaster 1-hitter, 9K

CCAA West 2

Maple Grove at Panama, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Randolph 5, Ellicottville 4 (8)

Nonleague

Clarence 15, St. Francis 12

C (2-7): Chase Goodband 3 hits; Zach Randall, Cameron Buckley 2 hits each

Pine Valley at Silver Creek, 4:30 p.m.

Otto-Eldred (Pa.) at Walsh, 4:30 p.m.

Eden 11, Pioneer 4

E (3-3): Drew Palmerton 3-4, 2 RBIs

Today’s games

ECIC IV

Holland at Tonawanda, 10 a.m.

Nonleague

Sherman at Chautauqua Lake, 10 a.m.

Falconer at Silver Creek, 11 a.m.

Fredonia at Springville, 3 p.m.

Canisius at Orchard Park, 3:30 p.m.

Randolph at Cattaraugus/Little Valley, 7 p.m.

Lake Shore at Gowanda, 7 p.m.

Softball

Friday’s games

Monsignor Martin

Nichols 12, Christian Central 0

N (4-5): Maddi Welch 2-4, 4 RBIs; Elizabeth Bourne win, 13K

Immaculata at Nardin, 4:15 p.m.

Cardinal O’Hara 15, Niagara Catholic 1

CO: Meghan O’Sullivan 2-hitter, 10K

Sacred Heart 13, St. Mary’s/Lanc. 2

SH (9-2, 7-0): Jill Ahrens 4-5, Anna Iacovitti 3-5, 4 RBIs

ECIC I

Clarence 4, Frontier 0

C (9-4, 5-2): Gabby Keller 2 hits, run; Christina Victor 3-hitter, 5K

Lancaster at Jamestown, 5 p.m.

Williamsville North 7, West Seneca West 1

WN (7-6): Amanda Stockman 3-3, 2B, 3B(2); Emily Nicosia CG, 4-hitter, 9Ks

ECIC II

Iroquois 5, Lake Shore 4

I (6-1): Amanda Metz 4-4, CG: Leeann Gaglio 2-run 3B

Starpoint at West Seneca East, 4:45 p.m.

Sweet Home at Williamsville East, 5 p.m.

Hamburg at Williamsville South, 5 p.m.

ECIC III

Maryvale at Springville, 4:45 p.m.

Amherst 5, Cheektowaga 0

East Aurora at Depew, 5 p.m.

ECIC IV

JFK at Holland, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Lackawanna, 4:30 p.m.

Niagara Frontier League

Lockport 4, Lew-Port 2

L (5-4): Mikhala Ritz 2-3, 2B, 2 RBIs

Niagara-Orleans

Wilson at Barker, 4:45 p.m.

Albion , Medina

Akron 15, Newfane 4

A (8-4): Abby Stone 5-5, 3B (2)

Roy-Hart 22, CSAT 7

RH (10-1, 8-0): Kayla Brown 3 hits, 3 RBIs; Delaney O’Shea, Taylor Fry 2 hits each

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Dunkirk, 4:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Fredonia 19, Cassadaga Valley 1

F (7-3, 5-1): Bre Dahn 3-4, 3 RBIs

CCAA West 2

Maple Grove at Panama, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Pine Valley 14, West Valley 0

PV: Jessica Wilcox 3-4, 2RBIs, 3 runs

Randolph at Ellicottville, 4:30 p.m.

Thompson Trophy

Middle College 10, daVinci 6

MC (5-0): Aleah Figueroa 3-4, 3-run HR

South Park 13, Emerson 9

SP (2-2): Carol Regelin 4 hits, HRl; Virginia Italia 4 hits, HR; Angela Delecki 10K

Arts 20, Bennett 9

A: (3-1): Miracle Williams 3-4, 3 RBIs; Cameron Banks 3-4, HR, 3 RBIs

Nonleague

Pioneer at City Honors, 4:30 p.m.

Mount Mercy at Kenmore East, 4:45 p.m.

Niagara-Wheatfield 8, Orchard Park 3

NW (6-3): Danielle Chatten 3-3, HR, 2 RBIs

Tonawanda 5, North Tonawanda 4

T (4-4, 2-3): Ashley Adams 2-4, 2B; Rachel Allen (WP) and Sydney Myers both 2-4

Today’s games

ECIC I

Williamsville North at Orchard Park, 2 p.m.

ECIC IV

Holland at Tonawanda, 10 a.m.

Niagara-Orleans

Medina at Roy-Hart, 3 p.m.

Nonleague

Silver Creek at Falconer, 11 a.m.

Sean Patrick Scott Tournament

at Cardinal O’Hara

CSAT vs. Cardinal O’Hara, 2:30 p.m.

Boys lacrosse

Friday’s games

Monsignor Martin

Canisius 17, St. Francis 2

C (9-5): Jack Seminara 5g; Pat Crangle 4g

Class C

Eden 17, Gowanda 4

E (8-2): Jeff Gawronski 5g-a

Akron 21, Amherst 8

Ak (11-0): Larson Sundown 8g-2a, Gates Abrams 6g-2a, Owen Hill 3g-4a

Salamanca at Lew-Port, 5:30 p.m.

Medina at Silver Creek, 5:30 p.m.

Nonleague

West Seneca West 7, Frontier 6 (OT)

F: Jaxin Brown 3g

North Tonawanda 10, Lockport 8

NT (1-10): Dawit Martin 3g, Bryce Drake 15 svs.

Today’s games

Class C

Silver Creek at Gowanda, 7 p.m.

Nonleague

V-Penn Yan at St. Joe’s, 1 p.m.

Orchard Park at Williamsville East, 11 a.m.

Niagara-Wheatfield at Clarence, 2 p.m.

Iroquois at East Aurora, 3 p.m.

Corning at Bishop Timon-St. Jude, 4 p.m.

Girls lacrosse

Friday’s games

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 11, Immaculata 4

BS (1-4): Madison Frank 4g

Class A

Lancaster 12, Frontier 7

L (9-1, 4-0): Grace Grabiel 3g-4a

Class B

Williamsville South 12, Iroquois 6

WS (4-4): Emma Reidell, Fiona Gartan 5g each

Class C

Amherst 11, Lake Shore 10 (OT)

A (9-1, 5-0): Katherine Yoder gwg

Nonleague

Niagara Falls 10, Sweet Home 6

NF (6-6): Erica Fruscione 4g; Kaylyn Phillips, Kelsey Wojton 2g each

Williamsville North 15, Sacred Heart 10

East Aurora 13, Grand Island 8

EA (5-4): Maddy Kelchlin 5g

Today’s games

Class B

Niagara-Wheatfield at West Seneca East, 2 p.m.

Nonleague

V-Webster-Schroeder at Lancaster, 5 p.m.

Boys track & field

Friday’s games

CCAA

Olean at Allegany-Limestone, 4:30 p.m.

Girls track & field

Friday’s games

CCAA

Olean at Allegany-Limestone, 4:30 p.m.

Track & field

Today’s games

Pioneer Invitational

at Pioneer , 1 p.m.

Spartan Team Challenge

at Starpoint, 1 p.m.

Boys tennis

ECIC II

Sweet Home 3, Hamburg 2

West Seneca East 4, Williamsville South 1

ECIC III

Amherst 5, Starpoint 0

Niagara Frontier League

Grand Island 5, Niagara-Wheatfield 0

Lockport 4, North Tonawanda 1

Lew-Port 5, Ken West 0

Niagara-Orleans

Barker 3, Medina 2.5

Coed tennis

Dr. Bapst Series

Hutch Tech 7, Bennett 1

City Honors 5, Olmsted 3

South Park 5, Emerson 2

daVinci 5, MST 3

Riverside 5, Hutch-Tech 3

Riverside 6, Burgard 2