Share this article

print logo

Genesee County results

>County Legislature

District 1

Raymond Cianfrini, R 670

District 2

Charles Zambito, R 596

District 3

Annie Lawrence, R 921

District 4

Mary Pat Hancock, R, C 638

District 5

Jerome Grasso, R 1,286

Maurice Turner, D, C 614

District 6

Esther Leadley, R 275

District 7

John Hodgins, R 280

District 8

Hollis Upson, R 465

Bill Blackshear, D 229

District 9

Edward DeJaneiro Jr., D 506

Coroner

Jack Taylor, R 3,662

-----

>CITY OF BATAVIA

City Council

Ward 1

James Holvey, R 291

William Cox, D, C 321

Ward 2

Marianne Clattenburg, R 247

Brian Odachowski, D, C 153

Ward 3

Daniel Snyder, R 149

Samuel Barone, D 188

Ward 4

F. Robert Bialkowski, R 253

Timothy Paine, D 215

Ward 5

Kathleen Briggs, D, C 133

Ward 6

Rose Mary Christian, D, C 165

-----

>ALABAMA

Supervisor

Guy Hinkson, R 233

Town Board (elect 2)

Joan Phelps, R, C 226

Daniel Mangino, R 285

Max Maerten, D 255

Joseph Jewett, C 140

Town clerk

Rebecca Borkholder, R 269

Joseph Cassidy, D 238

Justice

John Tauscher, R 305

James Conway, C 159

Highway superintendent

Robert Kehlenbeck, D, C 144

Gary Murray, R 64

-----

>ALEXANDER

Supervisor

Ruth Hulschoff, R 82

Town Board (elect 2)

William Schmieder, R 82

Emma Jean Grant, R 97

Town clerk

Laura Schmieder, R 110

Highway superintendent

Thomas Lowe, R 108

Mark George, C 31

-----

>BATAVIA

Supervisor

Gregory Post, R, CV 579

Town Board (elect 2)

John Gerace, R 403

Alfred Lang, H 212

Paul McCulloch, BC 212

Town clerk

Teressa M. Morasco, R 597

Justice

Michael Cleveland, R, C 592

Highway superintendent

Rodney W. Cook, R, C 549

Town Proposition

To extend supervisor's term from 2 to 4 years. Yes, 268; No, 148

Town Proposition 2

To extend clerk's term from 2 to 4 years. Yes, 255; No, 167

Town Proposition 3

To extend highway superintendent's term from 2 to 4 years. Yes, 247; No, 173

-----

>BERGEN

Town Board (elect 2)

Hugh McCartney, R 158

Barry Miller, R 166

Town clerk

Michele Smith, R 153

Justice

William Kolmetz, R 185

Highway superintendent

David Roggow, R, C 134

-----

>BETHANY

Supervisor

Louis Gayton, R 62

Town Board (elect 2)

Edward Pietrzykowski, R 60

Warren Wenhold, R 55

Town clerk

Debbie Douglas, R 65

Justice

William Shea, R 60

Highway superintendent

Norman Fleming, R 64

-----

>BYRON

Supervisor

Thomas Chapell, R 109

Glenn Elliott, D, C 44

Town Board (elect 2)

Jeanne Freeman, R 127

John Ivison, R 114

Justice

James Lamkin, R 127

Highway superintendent

Gerald Heins, R 119

-----

>DARIEN

Supervisor

David Hagelberger, D, C 243

Charles Flagg, R 197

Town Board (elect 2)

Linda Graber, R, C 262

Mark Berner, R 160

Samuel Williams, D, C 256

Raymond Yager, D 148

Justice

Gary Graber, D, C 284

Highway superintendent

Neil Marzolf Jr., D, R, C 366

-----

>ELBA

Town Board (elect 3)

William Hynes, R 291

Wade Chamberlain, R 256

Andrew Wormouth, R 271

Town clerk

Debra Mosier, R 349

Betsy Hawkins, SE 16

Justice

Lois Petote, R 316

-----

>LE ROY

Supervisor

Rochelle Stein, R 887

Tim McCulley, D 972

Town Board (elect 2)

Joseph Merica, D 982

Susan Bell, D 1,006

Philip McBurney, R 887

Mark Passage, R 723

Town clerk

Patricia Canfield, D, C 1,424

Jennifer J. Gilligan, R 403

Justice (elect 2)

Charles Dusen, R 1,097

Samuel Steffenella, D 831

Highway superintendent

Terry Kanaley, D 946

John Arneth, R 957

-----

>OAKFIELD

Town Board (elect 2) ,1

James Veazey, R 306

William Hilchey, R 299

Town clerk

Melissa Haacke, R, C 240

Highway superintendent

Alan Dennis, R, C 326

-----

>PAVILION

Supervisor

Gary Knepshield, R 97

Douglas Swede, WP 66

Town Board (elect 2)

Thomas Klapper, R 139

Bruce Stisser, R 149

Town clerk

Lynn Roblee, R 154

Justice (elect 2)

Robert Westacott, R 135

Philip Werner, R 134

Highway superintendent

John Strathearn, R 138

-----

>PEMBROKE

Supervisor

James Tuttle, R, C 649

Town Board (elect 2)

Gary DeWind, R 481

Peter Sformo, R 357

Michael McCormack, D, SJ 385

Paul DiFiglia, D, SJ 442

Town clerk

Andrea Davis, R 693

Justice

David O'Connor R, C 694

Highway superintendent

Stephen Stocking, D, R, C 586

Tracy Rudolph, CR 342

-----

>STAFFORD

Supervisor

Robert Clement, R 80

Town Board (elect 2)

David Vicary, R 93

Rita Filowick, D 79

Justice (elect 2)

W. Douglas Call, D, C 114

Brenda Mancuso, R, C 110

Key to minor parties: H, Harmony; BC, Better Community; SE, Spirit of Elba; WP, We the People, CR, Clean Roads; SJ, Save Jobs.

There are no comments - be the first to comment