Share this article

print logo

Flynn's 38 lead Niagara Falls City Honors wins; Maple Grove knocks off No. 1

Williamsville North had a first-quarter lead on visiting Niagara Falls in front of an excited standing-room-only crowd of about 1,300.

What happened next?

"Johnny Flynn happened," said North coach Chuck Swierski.

Flynn had 12 of his 38 points in the second quarter to steady Niagara Falls and lead the No. 2 large school Wolverines to a 93-59 rout of No. 10 large school Williamsville North in Friday night's Section VI Class AA quarterfinals. Falls, which won the Class AA state Federation title last year, used a 16-0 run to take a 33-21 halftime lead and roared from there.

"And they weren't easy shots -- it was stuff our kids have never seen before," Swierski said of Flynn, a junior guard who has verbally committed to attend Syracuse University. "He started the third quarter by hitting three threes, and none of them were open. We knew where he was, and we still couldn't stop him."

Sophomore Rashon Tabb had three three-pointers among his 24 points, while senior Tyrell Lynch had 14. Dan Gronkowski led North with 18 points and 16 rebounds, while Max Lipsitz had 12 points and eight blocks for North, which began the game with an 11-4 lead.

Mike Maisto had 19 points and 10 rebounds for No. 6 large school and top-seeded Jamestown, which used an 18-9 fourth quarter to close out ECIC I rival Orchard Park, 53-41. Nat Barone had 13 points, including a clutch jumper and three-pointer in the final minutes. . . . LeTroy New scored a career-high 31 points to go along with 13 rebounds, and Mike Williams had a triple-double (19 points, 14 rebounds, 10 assists) as Riverside used a 24-8 second quarter to knock out Clarence, 86-60. . . . Joe Wagner had 27 points and 11 rebounds as second-seeded Lockport edged Frontier, 75-72.

Class A-1: Cantrel Parrish had 35 points and 16 rebounds as Grover Cleveland beat Yale Cup rival Lafayette, 85-80. The second-seeded and No. 9 large school Presidents (17-4) built as much aas a 20-point lead in the third quarter before the seventh-seeded Mighty Violets (14-7) came back behind point guard Victor Arroyo (23 points) and Rondy Bulls (19). Lafayette cut the lead to two before Grover backup point guard Steve Means threw a full-court inbounds pass to Mike Henry, who hit a spinning layup with 1:30 left. Parrish hit 7 of 8 free throws in the final quarter to help settle things. . . . Dmitrian Knight (12 points, nine assists) hit a three-pointer and two free throws in the final minutes to help No. 8 large school McKinley hold off Hamburg, 55-47. . . . Pat Hines had 21 points and 12 rebounds to lead top-seeded Williamsville East past Hutch-Tech, 69-59. . . . All 11 Sweet Home players scored -- including Quentin Hudson (22 points) -- as the Panthers used a 46-19 first half to blow out Bennett, 95-45.

Class A-2: Much of the same Cheektowaga team that went 1-20 two seasons ago is headed to the semifinals after a 54-44 win over Lew-Port. Jamar Nevins had 19 points and six rebounds, Kevin Hairston had 15 points and Mike Lewis had 11 assists as the Warriors (14-8) opened the second half with a 10-0 run to push their lead to 20. . . . Garrett Kensy had 20 points, 12 rebounds and was 8 of 8 from the free throw line as top-seeded Maryvale dumped ECIC III rival Depew, 70-54. . . . Jared Parks (13 points, five steals, 9 of 10 free throws in the fourth quarter) helped Olean remain undefeated at 21-0 by surviving a tough test from South Park, 54-44. . . . James DeVaughn (26 points) helped Williamsville South beat Amherst, 81-76.

Class B-1: Sophomore Jamal Webb had eight of his 18 points in the fourth quarter as sixth-seeded East used a 25-10 run to put away third-seeded Newfane, 71-55. Matt Green added 16 points and 10 rebounds for East (11-11). Rob Leinhart's 23 points led Newfane (17-4). . . . Casey Tuohey's career-high 35 points came early (11 points in the first quarter) and late (nine in the fourth) as second-seeded Medina eliminated Alden, 72-61. . . . Steve Kozaczka had 17 points, 16 rebounds and seven blocks as top-seeded and top-ranked small school Lackawanna used a 25-10 first quarter to beat Akron, 71-43. . . . Zack McTigue's 14 points and 15 rebounds, and Paul Dudek's 11 points and 12 rebounds helped East Aurora survive Fredonia, 38-34.

Class B-2: City Honors owned the first two quarters, 24-12 and 17-6, during a 68-48 win over Falconer. Abram Miller had 26 points, 15 rebounds and four assists while Randy Muldrow added 11 points for the Centaurs (11-11). Falconer (13-8) spent much of the season ranked among the top 10 small schools. . . . Evan Kiernan scored 14 of his 26 points in the fourth quarter as second-seeded Gowanda held off Cleveland Hill, 66-61, thanks to 7-of-9 free throw shooting down the stretch. Geoffrey Hicks (18 rebounds) had 12 of his 18 points in the fourth for 10th-seeded Cleveland Hill. . . . Marquis East (19 points), Leon Nelson (18 points, 13 rebounds) and Marquis Ware (15 points) led top-seeded Burgard to a 77-41 rout of Roy-Hart. . . . Corey Knox had 11 points as JFK held off Southwestern, 34-32.

Class C: Maple Grove sophomore Tom Secky had 30 points while younger brother Chris Secky, an eighth-grader, had 16 as the eighth-seeded Red Dragons knocked off top-seeded and co-No. 4 small school Cassadaga Valley, 75-69. Maple Grove (12-10) hit 14 three-pointers, five from Tom Secky. . . . Jason Bonasera scored 17 of his 23 points in the second half as No. 4 small school Silver Creek (17-4) dug out of a eight-point halftime hole for a 45-37 win over Pine Valley.

Class D: Ellicottville went 20 for 25 at the foul line during a 30-10 final quarter to storm past Brocton, 72-52. . . . Justin Frye had 14 points and 13 rebounds as Sherman picked a great time to earn its sixth win of the season, upending third-seeded North Collins, 45-28.

***

Girls basketball

Senior Ann Cassell passed the 900-point mark for her career with 11 points while senior Jackie Pienkowski had seven points, eight rebounds, six assists and five steals as Holy Angels routed Niagara Catholic, 45-30. . . . Meghan Dougherty (18 points) and Kaitlin Donohoe (17 points, five three-pointers) helped Nichols beat Mount Mercy, 45-39.

***

Wrestling

Nine Section VI wrestling champions are still in the hunt for state championships, including Iroquois senior twins Lucas and Reece Mariacher.

Lucas (43-4) won his only match in the 135-pound bracket in the Division I (large school) tournament, beating Ballston Spa's Mike Goossens, 5-2, to earn a semifinal berth against East Islip's Dave Ingram (37-0). Reece (35-1) won two matches by decision and will face Kareem Naguib of Shenendehowa (41-4). Younger brother Matt Mariacher, a junior, lost in the quarterfinals at 119 to Hofstra-bound, two-time state champion Lou Ruggirello, 7-2.

Also advancing to today's Division I semifinals at Long Island's Nassau Coliseum were Niagara-Wheatfield 171-pound junior Jake Koshinski (40-3) and Pioneer 215-pound sophomore Randy Colling (30-6). In the Division II (small school) tournament, advancing were defending 130-pound state champion Mike Aris (38-2), a junior from Barker, as well as Fredonia 96-pound sophomore Chris Conti (36-4), Eden 103-pound sophomore Rob Broda (37-2), Alden 112-pound junior Jared Lemke (34-11), Ripley's Mike Gresh (145) and Akron's Doug Bruning (275).

There are no comments - be the first to comment