Share this article

print logo

FOR THE RECORD

WNY SCORING LEADERS

Player, TeamPts.Year

1. Tawan Slaughter, Christian Central2,2562001
2. Laura Hughes, Franklinville2,1961983
3. Angela Tylec, Niagara-Wheatfield2,1191999
4. Kris Hanson, Pioneer2,0421988
5. Nikki Smith, Pine Valley1,9351998
5. Katie Paradise, East Aurora1,9352000
7. Jen Feher, Depew1,8582000
8. Amy King, Clymer1,8561995
9. Molly Kennedy, Cleveland Hill1,8261992
10. Harmonee Williams, Pine Valley1,8051994
11. Dee Dee Mann, McKinley1,7111991
12. Gretchen Gegenfurtner, Sweet Home1,6791993
13. Tenika Swanson, Lackawanna1,6711994
14. Becky Wright, Newfane1,6631993
15. Lucy Kelley, Lockport1,6621995
16. Eva Cunningham, Iroquois1,6592001
17. Pam Crowell, Pine Valley1,6171990
18. Rachel Michalek, Sacred Heart1,6132003
19. Sarah Bogardus, Fredonia1,6122005
20. Vickie Swanson, Cassadaga Valley1,6071979
21. Allison Depp, Lockport1,6062002
22. Beth Guiliani, Niagara-Wheatfield1,5771990
23. Tanya Wasylink, Sherman1,5591990
24. Debbie Williams, LaSalle1,5321977
25. Kay Martin, Cassadaga Valley1,5292002
26. Lynn Meusgeier, Williamsville South1,5211987
27. Megan Hathaway, Nia.-Wheatfld1,5142005
28. Yvette Angel, Sacred Heart1,5111981
29. Germany Jackson, Traditional1,5102003
30. LaToya Crumpton, Hutch-Tech1,5041993
31. Lindsay Brent, Williamsville East1,5032001
32. Charity Cole, Sherman1,4911996
33. Kathy Sweet, Clarence1,4841983
34. Kathy Carroll, Salamanca1,4841988
35. Shannon Ferretti, Amherst1,4691994
36. Chonita Palmer, Niagara Falls1,4622001
37. Tina Williams, Niagara Catholic1,4571996
38. Debbie Hughes, Franklinville1,4461985
39. Amy Danner, JFK1,4451992
40. Sandy Zirkle, Brocton1,4371991
41. Katie MacFarlane, Clarence1,4262000
42. Kourtney Troutman, Pine Valley1,4222004
43. Erica Rivers, Niagara Falls1,4081991
44. Tonja Royce, Forestville1,4072005
45. Hollie Young, Starpoint1,3751996
46. Amy Bertrando, Westfield1,3602005
47. Ashley Kulju, Maple Grove1,3362003
48. Maria Atti, Kenmore East1,3272001
49. Brittany Martin, Alleg-Limestone1,3112005
50. Tiffany Walton, Nichols1,2972002
ALL-WNY HISTORY

(First teamers 1977-2005)
1977-1978: Valerie Mosley (Grover Cleveland), Mary Achramovitch (Kenmore East), Sharon Gross (Lancaster), Martha Brodzik (Sacred Heart), Kim Weinreber (West Seneca West).
1978-1979: Yvette Angel (Sacred Heart), Mary Achramovitch (Kenmore East), Nancy Gaden (Southwestern), Vicki Swanson (Cassadaga), Valerie Mosley (Grover Cleveland).
1980-1981: Yvette Angel (Sacred Heart), Tracy Jackson (Hutch-Tech), Jane Jarzynski (Lake Shore), Nancy Schaefer (Clarence), Mary Wisniewski (Orchard Park).
1984-1985: Deidra Baker (McKinley), Anne Marie Granville (Sacred Heart), Annette McKay (Newfane), Heidi Steckstor (West Seneca East), Heidi Vossler (Grand Island).
1985-1986: Beth Crossett (Lockport), Lalita Grant (McKinley), Kris Hanson (Pioneer), Molly Killeen (Sacred Heart), Michelle Missel (Starpoint).
1986-1987: Chris Baker (Newfane), Molly Killeen (Sacred Heart), Kris Hanson (Pioneer), Tania Koel (Lockport), Lynn Meusgeier (Williamsville South).
1987-1988: Mary DelSignore (Niagara Falls), Kris Hanson (Pioneer), Holly Hamilton (Sacred Heart), Dawn Mann (McKinley), Lori Pasceri (Lockport).
1988-1989: Kathy Carroll (Salamanca), Rachel Decker (Holy Angels), Beth Guiliani (Niagara-Wheatfield), Veronica Nowacki (Newfane), Lori Pasceri (Lockport).
1989-1990: Kathy Carroll (Salamanca), Rachel Decker (Holy Angels), Beth Guiliani (Niagara-Wheatfield), Dee Dee Mann (McKinley), Felice Mann (Burgard).
1990-1991: Dee Dee Mann (McKinley), Texlin Quinney (Sacred Heart), Anne Rudnicki (Holy Angels), Erica Rivers (Niagara Falls), Becky Wright (Newfane).
1991-1992: Cami Cipriani (Holy Angels), LaToya Crumpton (Hutch-Tech), Katie DelSignore (Lewiston-Porter), Texlin Quinney (Sacred Heart), Carrie White (Lockport).
1992-1993: LaToya Crumpton (Hutch-Tech), Gretchen Gegenfurtner (Sweet Home), Mary Grys (Holy Angels), Heather Rey (Lockport), Becky Wright (Newfane).
1993-1994: Annquienette Burkes (Mount Mercy), Lucy Kelley (Lockport), Shannon Ferretti (Amherst), Tenika Swanson (Lackawanna), Harmonee Williams (Pine Valley).
1994-1995: Lucy Kelley (Lockport), Amy King (Clymer), P.J. McTigue (Kenmore East), Nicole Merlo (Olean), Geraldine White (Lockport).
1995-1996: Nicole Georgi (Lake Shore), Sherry Laettner (Holy Angels), Tori Seibert (Sweet Home), Geraldine White (Lockport), Hollie Young (Starpoint).
1996-1997: Dana Fitchlee (Holy Angels), Meghan House (Lewiston-Porter), Anna Parker (Fredonia), Nikki Smith (Pine Valley), Angela Tylec (Niagara-Wheatfield).
1997-1998: Dana Fitchlee (Holy Angels), Meghan House (Lewiston-Porter), Katie Laettner (Lake Shore), Nikki Smith (Pine Valley), Angela Tylec (Niagara-Wheatfield).
1998-1999: Lindsey Brent (Williamsville East), Jen Feher (Depew), Katie MacFarlane (Clarence), Adrienne Roseti (Williamsville East), Angela Tylec (Niagara-Wheatfield).
1999-2000: Jen Feher (Depew), Katie MacFarlane (Clarence), Adrienne Roseti (Williamsville East), Eva Cunningham (Iroquois), Katie Paradise (East Aurora).
2000-2001: Allison Depp (Lockport), Lindsay Brent (Williamsville East), Eva Cunningham (Iroquois), Maria Atti (Kenmore East), Jamie Donnelly (Holy Angels).
2001-2002: Allison Depp (Lockport), Tiffany Walton (Nichols), Rachel Michalek (Sacred Heart), Jill Ratchuk (Mount Mercy), Rachel Pitkin (Kenmore East).
2002-2003: Rachel Michalek (Sacred Heart), Jill Ratchuk (Mount Mercy), Andrea Muszynski (Mount Mercy), Jamie Wolff (Nardin), Germany Jackson (Traditional).
2003-2004: Heather Turner (Mount Mercy), Jamie Wolff (Nardin), Shannon Scarselletta (Nichols), Mary Kate Wilson (Mount Mercy), Kourtney Troutman (Pine Valley).
2004-2005: Mary Kate Wilson (Mount Mercy), Kelly Regan (Nichols), Megan Macguire (Grand Island), Kelly Haslinger (Nardin), Carissa Ferrucci (Immaculata).
ALL NEW YORK STATE

2004-2005 chosen by New York State Sportswirter's Association.
CLASS AA
Eighth team: Erin Zahariev (Hamburg); Tenth team: Christina Biedny (Clarence).
CLASS A
Second team: Mary Kate Wilson (Mount Mercy); Third team: Kelly Haslinger (Nardin); Fourth team: Elyse Monti (Sacred Heart), Lindsay Bergman (Holy Angels), Natalie Hojnacki (Nardin); Sixth team: Meghan Macguire (Grand Island); Eighth team: Ashleigh Frieday (Grand Island).
CLASS B
First team: Kelly Regan (Nichols), Shannan Scarselletta (Nichols); Third team: Amanda Lickfeld (Nichols); Fourth team: Tracy Wangelin (Olean); Fifth team: Sarah Bogardus (Fredonia); Sixth team: Katie Landy (Southwestern).
CLASS D
Coach of the Year: Tim Nobles (Pine Valley); First team: Justina Troutman (Pine Valley), Bryelle Cortright (Pine Valley); Sixth team: Brianna Colburn (Pine Valley).