Share this article

print logo

BARTLETT SETS MEET RECORD IN STATE SWIMMING EVENT

Lisa Bartlett of the Southtowns Aquatic Racers set a meet record in capturing the 500 freestyle Saturday to lead local swimmers in the New York State Team Swimming Championships at the University at Buffalo natatorium.

The meet pits many of the top swim clubs in the state and surrounding areas against each other.

Bartlett, swimming in the 13-14 age group, covered the distance in 5:09.23.

Lisa Basil of STAR and Josie Cordero of the Amherst Swim Club beat qualifying times for the Junior National meet to be held at UB in March. Basil won the 100 backstroke in 59.80, while Cordero finished second in the 500 freestyle.

Carol Girvin (East Aurora Swim Team) finished second in the 13-14 100 backstroke while STAR's Sara Miller took second in the girls 11-12 200 freestyle and Kristin Eastmer took second in the 200 individual medley in the 10-and-under division.

Duane Rinkus led the boys with a second-place finish in the 400 IM in the 13-14 division.

The meet concludes today with preliminaries starting at 9 a.m. and finals at 6 p.m. There is no admission charge.
Team -- Long Island AC 1494, STAR 1378 1/2 , Gotham AK 1131, Three Village 1084 1/2 , Suburban 921 1/2 , Badger 798, Syracuse Chargers 668, West Side YMCA 611 1/2 , MCCM 603 1/2 , Hauppauge 521 1/2 .

Individual -- Girls Senior -- 50 Free -- Richelle Depold (COLO), Valerie Gilson (GAK), Jessica Nixon (MCCM). 100 Back -- Lisa Basil (STAR), Jessica Nixon (MCCM), Richelle Depold (COLO). 500 Free -- Salote Helu (SYCH), Josie Cordero (AMSC), Kristen Wiacek (LIAC). 400 IM -- Jessica Nixon (MCCM), Rachel Delia (GAK), Salute Helu (SYCH).

Boys Senior -- 400 IM -- John Dolynchuk (GMAC), Jamie Secor (SYCH), Patrick O'Keefe (GLFY). 50 Free -- Gian Pozzolini (WPSC), Tom Woodworth (SMAC), Saul Cooper (WPSC). 100 Back -- Gian Pozzolini (WPSC), John Dolynchuk (GMAC), David Galluzzi (GAK). 500 Free -- Derek McEachern (GMAC), David Galluzzi (GAK), G. Emmons (HAA).

Girls 13-14 -- 50 Free -- Kristy Helin (TVS), Ingrid Gotchel (SUBSC), Emily Smith (BSC). 100 Back -- Ingrid Gotchel (SUBSC), Carol Girvin (EAST), Kristy Helin (TVS). 500 Free -- Lisa Bartlett (STAR), Alex Barrera (GAK), Emily Carmody (MCCM). 400 IM -- Sara McKeever (MCCM), Alex Barrera (GAK), Kristy Helin (TVS).

Boys 13-14 -- 400 IM -- Jon Guljord (LIAC), Greg Paradis (SYCH), Duane Rinkus (STAR). 50 Free -- Brandon Capria (TVS), Jon Guljord (LIAC), Jerry Nangle (SUBSC). 100 Back -- David Pfeuffer (LEAT), Ian Stringer (WEES), Eric Fehr (SUBSC). 500 Free -- Jon Guljord (LIAC), Scott Burns (STAR), Ken Macfadyen (LIAC).

Girls 11-12 -- 50 Back -- Margo Diamond (GAK), Margaret Welles (WSYM), Dena Lofthus (PACK). 200 Free -- Margo Diamond (GAK), Sara Miller (STAR), Sara Swain (CCSC). 200 IM -- Margo Diamond (GAK), Amanda Furlano (SUBSC), Margaret Welles (WSYM).

Boys 11-12 -- 200 IM -- Thomas Esposito (SSC), Michael O'Keefe (GLFY), Shane Raymond (CCSC). 50 Back -- Shane Raymond (CCSC), Brian Glendenning (WPSC), Michael O'Keefe (GLFY). 200 Free -- Thomas Esposito (SSC), Shane Raymond (CCSC), James Loveless (BSC).

Girls 10 and under -- 50 Back -- Jessica Ong (West Side Y), J. Zawalich (HAA), Kristen Eastmer (STAR). 200 Free -- J. Zawalich (HAA), Faith Jones (SUBSC), Heather Lingerman (HAA). 200 IM -- Heather Lingerman (HAA), Kristern Eastmer (STAR), Stephanie Welch (UNAC).

Boys 10 and under -- 50 Back -- Matthew Matys (SUBSC), Christopher Helin (TVS), Jon Scibilia (GRSC). 200 Free -- Christopher Helin (TVS), Andrew Meek (MCCM), Matthew Matys (SUBSC). 200 IM -- Christopher Helin (TVS), Andrew Meek (MCCM), Matthew Matys (SUBSC).

There are no comments - be the first to comment